ON AIR

ON AIR

07-Kas-2018
Amerika’da Trump’ın başkan seçilmesinin ardından Kanye West’ten sonra Başkanlık seçimlerine adaylığını açıklayacak isimlerden bir diğeri Akon. 
Akon, Newsweek’e verdiği röportajda 2020 Başkanlık seçimlerine aday olmayı ciddi ciddi düşündüğünden bahsetti. Gerekçeleri arasında Trump ve yönetimlerinin katı göç politikalarından endişe duyması yer alıyor. “Amerika’da kendimi çok daha güvensiz ve kuvvetsiz hissediyorum ve önümüzdeki süreçte bir kavga olacağını düşünüyorum. Bu beni kaygılandırıyor” sözlerini kullan Akon beklenmeyene hazır olma vurgusu yapıyor.
Ülkemizde yayınlanan bir dizide de yer alan ünlü rapçi Akon, “Biz Amerikan halkı olarak epey yol kat ettik ve birbirimize birer insan olarak bakmayı öğrendik ve aynı hedeflere beraber yürümeyi öğrendik. Fakat Trump’ın gelişiyle bütün bu ilerlemede geriye gittiğimizi düşünüyorum. Amerika’ki bu durum beni başkanlık ofisi için yarışmam gerektiğini düşündürdü. Hedefim zorbayı durdurmak” şeklinde konuştu.
Akon’ın muhtemel Amerikan Başkanlığı neden önemli?
Amerikalı rap yıldızı Akon sadece iyi bir müzisyen değil aynı zamanda toplumsal sorumluluk projeleriyle de biliniyor. 2018 yılına girdiğimizde hala enstitüleşmiş ırkçılık vakalarını yaşayan Amerika’nın polis şiddeti, göçmen ve azınlıkların hakları konularında daha kat edeceği çok yol olduğu bütün dünyaya tarafından gözlemleniyor. Sorunlara çözüm önerisi getirebilecek bir perspektif arayışı sürerken Kanye West ve Akon gibi ün yapmış ve aynı zamanda sosyal çalışmaları bulunan sanatçıların konulara getirecekleri duyarlıklar umut filizlerini yeşertiyor.