ON AIR

ON AIR

18-Haz-2018

Amerika ve çevresi haricinde Hip-Hop yükselişi genelde 90’lı yıllara dayanır. Hip-Hop kültürü ve tarihini en yakından takip eden ülkeler arasında Amerika’dan sonra hiç düşünmeden Fransa’yı yerleştirebiliriz. 

Fransızca rap, 80’lerin sonunda yükselişe geçti. Öncüler için de hiç tereddütsüz Supreme NTM ve IAM diyebiliriz. Bu iki ekibin ortaya çıkardığı Hip-Hop ve alt kültürlerine tutunan melodileri, Fransa’yı Amerika’dan sonra hip hop sahnesinde ikinci sıraya yerleştirecek kadar dikkat çekti. Bunda tabii ki Fransa’daki göçmen sayısı da etkili. Özellikle Mısır, Cezayir ve Afrika’dan gelen ve Fransa’da yaşayan, hatta çoğu Fransa’da doğan insanların müziği olarak hip-hop sanki puzzle’ın eksik parçasını tamamladı diyebiliriz. 90’lar başındaysa Fransa sahnesi gittikçe daha da güçlendi ve kalabalık bir kitle oluşturdu.

2010 sonrası Fransa’da Hip-Hop sahnesi

Fransa’da neredeyse tüm hip-hopçılar, köklerinde taşıdıkları melodileri müziklerine serpiştiriyor. Sizin için yeni nesil Fransız rapinden birkaç isim inceledik, bu isimleri dinlerken siz de bu köklerin nasıl da yükselerek müziğe dönüştüğünü görebilirsiniz. İnanmayanlar, Spotify açıp dinlenme sayılarına bakabilir.

Ayrıca bu gençlerin, ellerinde fırsatları iyi kullandıkları, kitlelerinin beklentilerini oldukça iyi anladıklarını net bir şekilde duyuluyor.

La Haine izlemeden Fransa rap dünyasına girilir mi?

Girilmez, buradan fragmanına ulaşabileceğiniz bu kült Fransız filmi sonrası, Fransa ve Hip-Hop kafanızda daha iyi konumlanacaktır.

Yeni nesilcilik

Klasikler hakkında konuşmak her zaman oldukça keyifli ve de kolaydır. Fakat gençler ve yükselişe geçen yeni müzisyenleri çok daha iyi incelemek, elemek ve derecelendirmek gerekiyor. Tüm gençler iyidir ayrıca, daha çok üretime yönlendirebilmek için en az beklenen işin kalitesi kadar, yapılan yorumların da kalitesi büyük değer taşıyor. Biz Flow Radyo olarak seçtiğimiz genç Fransız hip-hop sanatçılarını sizin için sıralıyoruz.

Kalash Criminel – Agresif ve karanlık

Gerçek kimliğini gizleyen Kalash Criminel, 2016 ve 2017 yıllarında arka arkaya iki uzunçalar çıkardı. Agresif vokalini süsleyen yenilikçi beatler ile Kalash Criminel kar maskesini kafasına geçirip, eleştireceği tüm konuları oldukça ince bir şekilde sıralıyor. İlk albümde aşırı agresif bir duruş sergileyen Kalash Criminel, ikinci albümde daha neşeli birkaç notayı albümüne kabul etmiş.

Takip edilesi, bir şeyler öğrenilesi bir karakter olduğu tartışılmayacak kadar net bir şekilde ortada .

 

Albümler:

2016 – R.A.S.

2017 – Oyoki

MHDAfro-Trap adlı yepyeni bir müziğin mucidi

2015 yılında çıkardığı albümü ile bugün neredeyse Fransa’daki tüm rapçilerin müziğine dahil ettiği Afro-trap tarzını ortaya çıkaran MHD, Parisli bir genç olarak viral olacağını asla tahmin etmediği videolar yayınladı. Kendi evinde arkadaşlarıyla yap yapan ve bunu Youtube’a yükleyen MHD, viral olduktan sonra ilk albümü MHD’yi tam bir sene sonra yayınladı. Afro-Trap nasıl başladı sorusunun cevapları, kendisinin evde yaptığı videolarda gizli.

Albüm:

2016 – MHD

Booba – Popülerlik safsatası

“Fransa’da sahnenin yıldızı kim?” Sorusunun cevabı hiçbir tereddüte izin vermeden Booba olmalıdır. Beş milyona ulaşan dinleme sayıları, 2002’den beri hızla yükselen kariyerine 11 albüm sığdıran Booba, dinlediğiniz zaman hem farkını hem de neden bu kadar meşhur olduğunu anlayabileceğiniz bir MC. Hatta mainstream olayını o kadar abarttılar ki bir başka popüler isim La Fouine ile yarıştırılıyor. İkilinin bir spor merkezindeki kavga videosu da aynı zamanda viral oldu ve aşırı saçma bulduğumuz bu hip-hop geleneğini de sürdürmeye devam ediyorlar.

Albümler:

2002 – Temps mort

2004 – Pantheon

2006 – Outest Side

2008 – 0.9

2010 – Lunatic

2012 – Futur

2013 – Futur 2.0 (reissue)

2015 – Nero Nemesis

2017- Trone

 

Zoxea – Biraz sevdiğimiz şeyler lütfen!

Hip-hop’ın sahiplendiği tüm ilkeleri yerine getiren bir yeni nesil Fransız rapçi arıyorsanız ilk isminiz Zoxea olmalı! 90’larda yükselişe geçen nefis bentlerin izini takip eden Zoxea, tanıdık beatlerin üzerine tanıdık dertler anlatan bir şair.

Albümler

1995 Qu’est ce qui fait marcher les Sages

1997 Dans la Sono

1998 Jusqu’à l’Amour

1999 A mon tour d’briller

2000 Dans la Ville

2002 Après l’Orage

2004 Dans la Lumière

2005 Trésors Enfouis

2006 Dans un Autre Monde

2008 Trésors Enfouis Volume 2

PNL – Alternatif ve yeni nesilcilik

PNL, özellikle Avrupa’daki alternatif akımın peşine takılan ve müzik yerine başarılı şarkılar yapmayı hedefleyen Tarik and Nabil Andrieu kardeşlerin projesi. Birkaç yıldır müzik sahnesinde kendilerini belli eden iki kardeşin anlatmaya çalıştıkları gençlik buhranlarını, siyasal ve coğrafi sorunlar takip ediyor. Her ne kadar sesler yeni nesilin peşinde takılsa da enstrüman kullanımları, başarılı vokalleri ile PNL karanlık tarafınızı besleyecek nefis bir Fransızca proje.

Albümler

2015- Que la famille

2015 – La monde Chico

2016 – Dans la legende

Avrupa’da Hip-Hop Yazı dizisinin Almanya ayağı için buraya, İngiltere ayağı için de buraya tıklayın.