ON AIR

ON AIR

16-Oca-2019

 

Türkçe rap dünyasında akıl dolu söz içerikleri, yerli yerinde vurguları ve müzikalitesi yüksek işleriyle beğeni toplayan Çağrı Sinci yeni albümü “Çığlık“ı dinleyicilerin beğenisine sundu. Lansman konseri sonrasında buluştuğumuz Çağrı Sinci ile sohbetimiz sırasında hem albüm üstüne hem de gelecek planları üzerine konuştuk.

 

Flow Radyo: Albüm yapım sürecini anlatır mısın bize? Nasıl gelişti?

Çağrı Sinci: Bu albümü çıkarmadan önce aslında kalabalık bir albüm yapma fikrim vardı. Daha sonrasında 4-5 tane sağlam parça yapalım fikrine dönüştü. Ondan sonra nerede yapacağım sıkıntısı vardı. Bu albümden önce yaptığım çoğu şarkının altıyapısını evimde yaptım ve sesler amatör tınlamaya başladı. Daha öncesinde Kadıköy’ün muhtelif mekanlarında Beton Orman ekibiyile  Hip-Hop Meets Reggae” yapmaya başladık ve bu vesileyle Savaş Ceyhan ile stüdyoya girdik. Projemi anlattım, yaptığım soundları dinlettim. Kendisi de müthiş bir özveriyle albümü bu hale getirdi. 

Flow Radyo: Albüm çıktıktan sonra gelen tepkiler nasıldı?

Çağrı Sinci: Şu ana kadar çok iyi tepkiler aldım, geri dönüşler harikaydı. Arkasında durabileceğim bir albüm oldu. Hem teknik açıdan hem de lirikal anlamda içime sinen bir albüm oldu.

Flow Radyo: Çığlık albümünü diğer albümlerinden ayıran en büyük özellik nedir? 

Çağrı Sinci: İlki kesinlikle ses kalitesi ve kayıt teknolojileri. Önceki albümlerime kıyasla daha profesyonel çalışılmış, mix-masteringinde çok daha kaliteli işler çıkarılan bir albüm dersem haksızlık etmiş olmam. İkincisi bence tavır ve söylem olarak daha gerçekçi ve olgun olması. Sound olarak yine aynı çizgilerdeyim, çok daha kaliteli prodüksiyonumuz var. En temel özellik teknik açıdan daha kaliteli .

Fotoğraf: İbrahim Attar.jbublic.tv

Flow Radyo: Albümdeki şarkılar hakkında neler düşünüyorsun?

Çağrı Sinci: Şimdiye kadar yaptıklarım arasında en çok beğendim şarkı Kartopu. Hem edebi anlamda hem flow olarak hem de içinde barındırdığı cümleler bakımından da yaptığım en dolu şarkı. Yüzde yüz içime sinen şarkılar oldu hepsi, arkasında sağlam durabileceğim şarkılar oldu. O süre boyunca ilk defa profesyonel bir prodüktörle çalıştım. Bugüne kadar kendi beatlerini kendi yapan biriydim. İlk defa kayıtından, stüdyo ortamından, mix-masteringinden baştan sona profesyonel bir ortamdaydım, teknik açıdan bu kadar iyi bir prodüktörün yanında olmak her açıdan şarkılara da yansıdı.

Flow Radyo: Gelecekteki planların nelerdir?

Çağrı Sinci: İlk başta albümü daha çok şarkıyla çıkarmayı düşünmüştüm fakat daha sonra bu fikirden vazgeçip iki bölüm yapmayı düşündüm. İkinci bölüm de yolda. Bundan sonra tek işim müzik yapmak, bütün odağımı müziğe verdim. İkinci bölümden önce tekliler var, çıkana kadar onları yayınlamayı düşünüyorum, planlar bu yönde. 

Flow Radyo: Müzik yapmak isteyen, idol olarak sizi gören insanlara ne demek istersin?

Çağrı Sinci: Arkadaşlar, sadece sizin kurabileceğiniz cümleler kurmuyorsanız şarkı yapmayın. Çünkü bir kaç sene içinde iyi yazamayan hiçbir MC dinlenmeyek, dinlense bile saygı görmeyecek. Çünkü artık herkes rap yapıyor, tek bir ayırıcı özellik kaldı; iyi prodüksiyon, iyi lirik.

Açık sözlülüğü ve sorularımıza verdiği samimi cevapları için için Çağrı Sinci’ye teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışmalarını merakla bekliyoruz. 

Röportajın gerçekleşmesinde emeği geçen Umut Güloğlu‘na ve görsellerden dolayı İbrahim Attar(jpublic.tv)‘a teşekkür ederiz.