ON AIR

ON AIR

12-Ara-2018

Caz ve Hip Hop! Birbiriyle alakasız gibi sanki? Türkiye’de pek çok dinleyici bu iki farklı tür müziğin adlarının bir arada anılmasını garipseyebilir, hatta bazıları yadırgayabilir de. Aslında iki türün de benzer yönleri var.

Geçtiğimiz günlerde,  kaliteli içerikleri, zengin müzik arşivi, ve yayın akışında kesintisiz caz olan Cazkolik Radyo‘nun sevilen programı “Evde Çalamadıklarım“da duayen radyocu Tunçel Gülsoy‘un konuğu olduk.  Kendi ifadeleriyle tarihlerinde ilk defa stüdyolarında Hip Hop konuşuldu. Sohbetimiz “Hip Hop nedir?” sorusuyla başladı. Sonrası aktı geldi…

Sağolsun, Tunçel ağabeyimizin hoş sohbet bir insan oluşu ve kendi öğrenirken dinleyicilere de yol açması sohbeti daha da akıcı hale getirdi.  Söyleşide, Hip Hop’un tarihinden, zamanın ekonomik ve siyasi şartlarına, bu şartların sanatçıları nasıl etkilediğine, sanatçıların zamanla nasıl ve nelere doğru evrildiğine kadar bir çok konuya değindik.  Hip Hop’un uluslararası çok dinamikli bir kültür olduğundan bahsettik.

Rap müziğin de aslında caz gibi özünde, bir baş kaldırıyı ifade ettiğini, özgürlük için haykırışı barındıran bir müzik türü olduğuna dair hemfikir olduk.  Dünyayı dolaştık tekrar Türkiye’ye döndük.

Neler mi çaldık?

RUN DMC’den Wu-Tang’a, Saian’dan Sayedar’a farklı RAP parçalarını dinledik üzerine konuştuk.  Biz sohbet ederken çok keyif aldık, umarım dinleyenler de keyif alırlar.

Program link:

https://www.cazkolik.com/radyocazkolik/program_dinle.asp?radyoid=1