ON AIR

ON AIR

19-Kas-2018
Tecrübeli rapçi Chuck D, geçen hafta yayınladığı solo albümü Celebration of Ignorance’la efsane MC’lerden biri olduğunu bütün dünyaya hatırlattı.  Mistachuck lakaplı Chuck D’nin solo albümleri de aynı Public Enemy albümleri gibi hem siyasi-sosyal söz içerikleri hem de müzikal altyapıları ve çeşitlilikleri açısından yeri yerinden oynatıyor.
Chuck D’in sıkı söz yazarlığı hip hop tarihini ve müziğini yakından takip edenlerin bildiği bir konu. Fakat on milyarlarca dolarlık endüstri hacmi olan bir uluslararası Rap Müzik piyasasında, otuz senedir istikrarlı şekilde müzik yapan bir adamın adının artık ana akım hip hop sitelerinde veya platformlarında pek duyulmaması endüstride üretilen müziklerin kalitesinden ve bu kaliteli müziğin geleceğinden kaygı duyan bizler gibi müzikseverlerin kaygılandığı bir konu..

 

Neden durum böyle? Gelin Celebration of Ignorance albümü’ne kısaca bir göz atalım .

 

Şu bir gerçek ki; Amerika’daki ifade özgürlüğü bir yandan sanatçının kendisini dilediği gibi ifade etmesine, dilediği kişiyi dilediği gibi eleştirmesine imkan sağlarken, bir yandan da  ifadelerin ve eleştirilerin odağına göre gündemi ve popüleriteyi belirliyor.

 

Chuck D’nin bu son solo albümünde de baştan sona Amerikan yaşam biçimini ve yönetim sistemini çok sıkı bir dille eleştirdiğini görüyoruz. İlk parçadan itibaren MistachuckTrump’ın sınıra duvar inşa etmesine karşılık Lebron James’in okul inşa etmesini konu alıyor ve Trump Amerikası’nın dünyayı nasıl mahvettiğinden bahsediyor. Bununla beraber BOTfreedBLACK ve Blacknificient gibi parçalarda teknolojiden, sosyal medya trollerine, azınlıkların ve siyahilerin özgürlük mücadelesinden, müzik endüstrisinin iki yüzlülüğüne kadar birçok konu üzerinde duruyor.

 

Albüm’ün yapımcılığını David C-Doc Snyder üstleniyor.  Bir kaç parçada Mistachuck’a PE 2.0 ve Prophets of Rage turlarından bilinen Jahi’de eşlik ediyor. Albümde funk ve blues riflerinden, rock ve heavy metal beat ve soundlarına bir çok farklı müzik türünün havasını yakalamak mümkün.  Hatta kapanış parçasında kullanılan Trap beat’ler Chuck D’nin zamanın ruhunu albüme taşımış olduğunu gösteriyor.

 

Chuck D’ye sonsuz saygılar, sizlere de keyifli ve derinlemesine düşünmeli dinlemeler…