ON AIR

ON AIR

14-Oca-2020

Flow Radyo’nun değerli dinleyici ve okuyucuları, herkese selam! 

Mercek yazı dizisi Buffalo’dan yetenekli femcee Che Noir ile devam ediyor.

Kariyerine akranlarına göre geç başlamış sayılabilecek Che Noir’in dönüm noktası hiç kuşkusuz 38 Spesh ile yollarının kesişmesi oldu. 38 Spesh ile tanışmadan birkaç ay önce başka bir yapımcı ile bir EP yapmak üzere Chicago’ya gitmesine rağmen işler umduğu gibi gitmedi. 38 Spesh ile ilk temasını ise şöyle anlatıyor ‘’38 Spesh ile 1 aydır Facebook’tan arkadaştık. Arkadaşım, sürekli bir şeyler göndermemi söylüyordu ancak profesyonel bir kaydım bile yoktu. Daha sonra bir single’ımı gönderdim, üç dakika içerisinde bana geri döndü ve ekipte olmamı istediğini söyledi. Ertesi gün Rochester’a gitmiştik.’’ 38 Spesh, böylece kurucusu olduğu Trust Comes First Music Group’a ettiği bu davet ile Che Noir’i kanatları altına almıştı. 

Che Noir’in ilk kaydı.

Che Noir, müzik kariyerini ciddiye almaya başladıktan sonra etrafından sıkça imaj olarak ‘’belirli bir görünüme’’ sahip olması gerektiğini duyduğunu ancak her zaman kendisi gibi olmayı tercih ettiğini aktarıyor. 38 Spesh’i kastederek ‘’Bana her zaman müziğimde kendim olmamı ve bu şekilde öne çıkmamı söyledi. Kadınlar olarak genellikle endüstride kalıplaşmış durumdayız. Bu kalıplardan bıktıysak neden bunu sürdürüyoruz? Amacım olduğum gibi öne çıkmak ve farklı bir şeyler yapmak’’ 

Che Noir, T.C.F. çatısı altında şimdiye kadar The Trill of The Hunt ve The Trill of The Hunt 2 olmak üzere iki albüme imza attı. Her iki albüm de East Coast ruhunun sonuna kadar hissedildiği barlardan oluşuyor. 38 Spesh’in çağdaş boom bap beatlerine sözünü sakınmayan pürüzsüz bir NYC vokali duyuyoruz.

https://open.spotify.com/album/4Cgjy5IDJ3pxQEybTVyrYc?si=fd29QPMQR_-QRbmITGEImg

Buffalo’nun şiddet içeren sokak hayatına nostaljik bir soundtrack yapıldığını düşünün. Bana göre Che Noir’in yapmaya çalıştığı şey tam olarak bu. Kendi yaşamından da bir çok kesiti parçalarında anlatıyor. 

‘’ Was a kid when pops was smokin’ that white shit
I said “daddy, why you losin’ so much weight?”
He replied, “I’m on a diet”
I’ma warn you bitches
Beefin’ with me? I won’t advise it’’

https://www.youtube.com/watch?v=1Y0ogHDO2AQ

Sözleri kimi zaman yaşadıklarından kimi zamansa hikayeleştirdiklerinden oluşuyor. 38 Spesh’in eşlik ettiği bu parçada ise bir suç ve adaletsizlik senaryosu kurduğunu görüyoruz. 

“They took a king from his kids, now they serving him kites

Caught a case and watch the racist judge serve him with life

Sent him away and afterwards he playing tennis with his lawyer.”

Her iki albümde de parça süreleri oldukça kısa ve çoğu zaman sadece verse’lerden oluşuyor. Nakarat neredeyse yok. Bu parçaların hissiyatını zayıflatan bir etken ve Che Noir’in aşması gereken bir engel. Bu iki albümü mixtape niteliğinde kabul edersek 2020 yılında geleceğini duyurduğu ve asıl çıkış yapmasını sağlayacak olan Essence isimli albümünde bunun da üstesinden geleceğini düşünüyorum. Favori parçam Today ile veda ederken, bir sonraki MERCEK bölümünde görüşmek üzere, hip-hop’la kalın!

Yazan; Ali Çam ( @xalicam

https://www.youtube.com/watch?v=zy7IS9HPb4Q