ON AIR

ON AIR

26-Nis-2017

Bu hafta sayfamıza taşıdığımız isim, 33 sene önce bugün hayata veda eden efsane swing sanatçılarından; William James Basie, bilinen adıyla Count Basie. Sanatçı, swing tarzına yaptığı katkılarla (hatta swing’i yarattığını söylesek abartmış olmayız) müzik tarihine adını yazdırdı.

21 Ağustos 1904’te New Jersey’de doğan Baise, caz ve swing ile uğraşmadan önce vodvilleri* ile öne çıktı.  “One O’Clock Jump” ve “Blue Skies” gibi kariyerinin ilk dönemlerinde bestelediği eserleri swing döneminin oluşmasına zemin hazırladı. Kariyerinin belki de en önemli dönüm noktasını 1958 yılında aldığı Grammy oluşturdu. Baise, aldığı bu ödülle o döneme kadar Grammy kazanan ilk Afro-Amerikalı sanatçı ünvanını kazandı. Pek çok caz sanatçısı gibi müzisyen bir aileden gelen Baise, ilk müzik derslerini piyanist olan annesinden aldı.

Gençliğinin ilk yıllarında ise New York yolunu tuttu ve orada Fats Waller ile tanıştı. Baise, Waller’ın aracılığıyla ve öğretmenliğiyle org çalmayı öğrendi ve böylece yavaş yavaş profesyonel müzik dünyasına girdi. 1928 yılında John Walter Page’in “Blue Devils” orkestrasına girdi ve bir orkestrada çalmanın ne demek olduğunu ilk olarak bu süreçte öğrendi. Bir süre bu orkestra ile çaldıktan sonra daha önce beraber çalıştığı arkadaşları ile bir grup kurdu. Aralarında saksafonist Lester Young ve vokal Jimmy Rushing’in bulunduğu orkestra, Kansas City’de ilk kez sahne aldı ve zamanla ABD’nin farklı bölgelerinde adını duyurdu.

Kurduğu grubun katıldığı bir radyo programında, radyo programcısı Baise’e bir ad vermek istedi ve Baise’in çalıştığı isimleri göz önünde bulundurarak ona “Count” lakabını taktı.  William Base, zamanla bu lakabı daha çok kullanmaya başladı ve “Count” Baise efsanesi işte bu süreçte oluştu.

40’lara geldiğimizde,  “One O’Clock Jump” ve and “Jumpin’ at the Woodside.” albümleri büyük ses getirdi. 1956 yılında çıkardığı “April in Paris” kariyerinin önemli bir albümü olarak sayılabilir. 60’lı ve 70’li yıllarda Basie, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Sammy Davis Jr., Jackie Wilson, Dizzie Gillespie ve Oscar Peterson gibi isimlerle çalıştı.

Count Basie’nin müzik yapısında ritim bölümü zaman tutma ve eşlik etme anlamlarında modern öncesiyle modern caz arasındaki köprüyü kurdu diyebiliriz.  Grup performanslarındaki ritim bölümü, tarihin en çok örnek alınan bölümlerinden biri oldu. Baise’in çalış stilinde Fatts Waller’ın stride stilinin etkileri görülür. Base’in çok hafif, kesinlikle ve açıklıkla ifede ettiği bir dokunuşu vardı. Baise’in kendini tekrar etmeyen doğaçlamalar yapardı ve aynı zamanda müzikte sessizliği etkin bir biçimde kullanırdı. Sessiz olduğu zamanlarda davulun, basın ve gitarin net bir şekilde duyulmasını sağlardı ve bu nedenle nefes aldıran, insanı gevşeten ve bu şekilde rahatlık duygusu veren bir atmosfer yaratırdı.
Baise’in hem swing kültürüne hem de müzik tarihine katkılarına bir saygı duruşu vesilesiyle ölümünün 33. yılında onu şarkılarıyla analım. Flow Radyo, Count Baise özel listesi hazır!

 

 

 

[1] Vodvil, toplumsal sorunları mizahi bir yaklaşımla tiyatro türüdür. Vodvil adının Fransızca’daki voix de ville (şehrin sesi) tamlamasından türetildiği düşünülmektedir.