ON AIR

ON AIR

08-Mar-2019

Cuma Pazarında bu hafta 90bpm, Mnemonic, Hayki, Diaz Dizzy ve Redman ‘den yeni rap haberleri var.

90bpm uzun süredir beklenen albümü Şehir FM’de şehirden sesleri radyo konseptiyle sunuyor.

2015’te çıkardıkları Kötülük Bizim İşimiz albümünden sonra dinleyicilerinin büyük bir merakla beklediği Şehir FM dün gece yayınlandı. Toplamda 15 şarkıdan oluşuna albüm, bizlere hem hikaye anlatıcılığı yaparken hem de bir şehrin radyosunu dinleme fırsatı sunuyor. 90bpm her zaman olduğu gibi pozitif ve çarpıcı gerçekleri içeren mesajlar veriyor.  Dinleyicileri  hepimizin yaşadığı ve yarattığı şehrin içinde bir kademe daha derine çekiyor. Albümde Kamufle, Ağaçkakan, Da Proff, Kutay Soyocak ve İdil Meşe 90 BPM’e eşlik ediyor. Albümde Kayra’nın acapellası, “4 Silahlı Adam”da İslamic Force’dan skit ve Afrika Bambaataa’ya selam var. “Hatıra Müzesi” isimli parçasına da klip çeken grup bu yılın en çok beklenen albümlerinden birini piyasaya sürdü. Alt yapı ve içerik bir araya geldiğinde bu albümü Türkiye standartlarının çok üstünde bir albüm olarak yorumladık biz.  Alt yapısında, Hip Hop kültürünün özünde yer alan müzik türlerinden alınmış samplelar’dan, doğu müziği ezgilerine uzanan geniş bir yelpazeden oluşturulmuş  enstrüman ve beat zenginliği var.   90BpM üyelerinin her birinin üst düzey mikrofon performansları, söyledikleri sözler, verdikleri mesajlar albümü yılın albümü yapmaya fazlasıyla yeterli.  Tebrik ederiz, dinliyoruz, dinletiyoruz.

Hayki, OL albümünden “İstediğin Ne” şarkısının klibini paylaştı.

Hayki geçtiğimiz günlerde Basemode Records YouTube kanalından İstediğin Ne isimli parçası için çektiği klibi yayınladı. Avrupa’da bulunduğu sürede çekilen klibin yönetmenliğini de Hayki yapıyor. Çekimini Mert Kuzgun yaparken VFX’i Atölye XYZ yaptı.

Diaz Dizzy Favela’yı yayınladı 

Diaz Dizzy, “Favela” isimli teklisini çıkardı. Epidemik YouTube kanalından bir teaser klip çıkaran Diaz Dizzy’nin Favela şarkısının altyapısı “Prozac Pride”, mix-mastering ise “Kriter”e ait. FlowRadyo olarak genç yeteneklere yer vermek her zaman bu müziği ve kültürü geliştirir; yolun açık olsun Diaz Dizzy.

Gramafonia ve Sycho Gast’tan yeni bir proje Mnemonic, Bronx Törpüsü teklisini yayınladı.

FlowRadyo olarak işlerini yakından takip ettiğimiz Robonima isimli plak şirketinin kurucusu olan Gramafonia ve yayınlamış olduğu birçok albüm ve solo projelerde Dead Prez, Zion-I, Chino XL, Planetary gibi Hip-Hop kültürünün önemli isimleriyle birlikte çalışmalar gerçekleştiren Sycho Gast yerli müzik sahnesinde Mnemonic ismiyle yerlerini aldılar ve üzerinde çalıştıkları yeni albümlerinden yayınladıkları ilk tekli Bronx Törpüsü şarkısını yayınladılar. Parça gospel ve caz soundları üzerine kurulmuş ve sağlam bir hikaye anlatıcılığıyla desteklenmiş. Kapak tasarımıysa Bilal Geliç‘e ait. Hip Hop kültürünü yaşatacağını ve hatta geliştireceğini düşündüğümüz Mnemonic‘ e yolunuz açık olsun diyoruz.

Redman Kazzie ile birlikte Trap House parçasını yayınladı

Redman Kazzie‘yle beraber kaydettikleri teklisi Trap House tüm dijital platformlardan yayınladı. Parça Redman’in de trap beat ekolüne yer verenler arasında olduğunu gösteriyor.  Parça, “trap house nedir?” sorusuyla başlıyor, ve aynı soruyla bitiyor.  Hem eğlendirici hem düşündürücü!

Yener Çevik Etraf şarkısının klibi yayınladı.

Prodüktörlüğü Nasihat tarafından yapılan “Etraf ” şarkısının sözleri Yener Çevik‘e ait. Yener Çevik yine tarzından ödün vermeden alışıldık söz içeriklerini sıralarken Nasihat‘ın Yener Çevik‘in müziğine çok iyi uyan alt yapıları şarkının üzerine Yener Çevik’in mührünü basmış.