ON AIR

ON AIR

19-Tem-2018

Tüm rapçilerin içinde en fazla HOT 100 listesinde birinciliği yakalayan Drake için sorulan bir soru var “Nasıl oluyor da Drake tarihteki tüm rapçileri HOT 100 listesinde geçiyor?”

Cevabı çok basit. Drake aslında bir hip-hopçı değil. Akıl hocası Lil Wayne olan, ailesinde baterist bir baba ve müzisyen amcalar bulunan Drake, elindeki pahalı Blackberry telefona şarkısının sözlerini yazan bir genco. Ama genel olarak bir proje çocuk olduğunu görmek zor değil. Lil Wayne ile hip hop dünyasına giriş yapan Drake’in “Best I Ever Had” şarkısının klibini Kanye West çekti. Başarı basamaklarını tırmanmasını sağladılar evet ama gerçek hip hop nedir, bu işin felsefesinde ne geçer, hiçbir şey öğretmemişler gibi bir hali var. Müzikal yetenekleri göz ardı edilemez Drake, bizce hip hop listelerinde yer almamalı.

Lil-Wayne-feat.-Drake-Grindin

ASLINDA O BİR POPÇU

Drake listeleri yerinden oynatırken, kendisini Eminem, Puff Daddy ve Ludacris gibi isimlerle karşılaştırılıyor. Hiçbiri aynı yıl içinde HOT 100 listesinde 1. olamamış. Drake hariç.

Fakat Drake ve pop ikonlarını karşılaştırdığımız zaman, Drake hala çok daha aşağılarda görülüyor. Michael Jackson, Mariah Carey ve Madonna gibi isimlerin başarısını geçmesi pek de kolay görünmüyor. Son albümü Scorpion ile biraz daha karanlık tarafa geçiş yaptığı doğru ama Kendrick Lamar, Childish Gambino, J. Cole gibi isimlerle birlikte anılması sadece bizi, sizi değil tüm dünyayı rahatsız ediyor gibi görünüyor. Herkesin gerçekleri konuşmaya başladığı, hip-hop’ın anlatılmayanı surata çarpan tavrının yanında Drake’in şarkılarının yükselişe geçmesi kafanızı karıştırmasın.

GERÇEK OLUN!

Wiz Khalifa konserininde Barış Akpolat‘ın çektiği videoda Ceza’nın bir lafı var. Videyu izlemek isteyenler buraya tıklayabilir.

Ceza diyor ki;

“Gerçek olun, Hip-Hop’ta en önemlisi gerçek olmaktır.”

Siz en iyisi Drake’i pop sanatçısı olarak değerlendirin. Öyle yaptığınız zaman sinirleriniz daha az bozulacak.