ON AIR

ON AIR

06-Ara-2018

Earl Sweatshirt’ü sevmeniz için iki farklı sebebiniz olabilir. İlki, çok parçalı beyitleri ve akıllı benzetmeleri ile kendine özgü ifade şekli. İkincisi ise size tanıdık gelen acıları…

Kimdir?

Earl Sweatshirt

Mevzu nedir?

94’lü Earl’ün avangart caz ve hip hop arasındaki silik çizgisi

Dersin Konusu:

Earl Sweatshirt’ün yeni albümü “Some Rap Songs”

Kara Tahta:

Bir yere 24 dakikaya 15 şarkı sığdığını söyleyelim. Zaman aralığını 2016-2018 olarak seçelim. Earl Sweatshirt, bu tarihler arasında hayatın yumağından çözdüğü ipliğe attığı düğümleri sözlere ve tabii şarkılara dönüştürmüş. Her zaman karşı koltuğa bireyleri değil tüm dünyayı oturttan Earl’ü şöhret 16 yaşında buldu. Önce internet sansasyonu yarattı, ardından esrarengiz duruşu ile merak uyandırdı ve 2013 yılında çıkan ilk albümü “Doris” ile de ikon haline geldi. Güney Afrikalı şair bir babanın oğlu olarak “söz oyunu”nun hep kazananı oldu. 

Earl Sweatshirt’ü sevmeniz için iki farklı sebebiniz olabilir. İlki, çok parçalı beyitleri ve akıllı benzetmeleri ile kendine özgü ifade şekli. İkincisi ise size tanıdık gelen acıları… Hem etrafındaki insanlarla çoğalan, hem de kalabalığın içinde kaybolan bir şair filozof. Müziği de sözleri de bulanık. “Some Rap Songs” albümünün kapağı bile öyle. Avangart caz ve hip hop arasında sallanan alt yapılar. Yalın anlatımla cep harçlığı niteliğinde 15 şarkı. Fazlası yok. Sevin, sayın.

Kanaat Notu:

-Nowhere2go

-Ontheway!

-The Mint

– Azucar