ON AIR

ON AIR

12-Eyl-2017

Free Flow Festival özel yazı dizisine devam ediyoruz.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz isim Ghostface Killah, ya da diğer bilinen adıyla Tony Starks.

Ghostface Killah, müzik kariyerini oldukça yoğun geçiren bir isim ve piyasaya çıktığı ilk günden bugüne kadar seri bir şekilde albüm yaptı, ilk yıllarından günümüze kadar birçok farklı rapper ile ortak çalışmalar yürüten çok yönlü bir isim oldu.

Ghostface Killah’nın hayatından biraz bahsetmek gerekirse; gerçek adıyla Dennis Coles, 9 Mayıs 1970’te New York, Staten Island’da dünyaya geldi ve çalkantılı bir çocukluk geçirdi. Babası evi terk ettiğinde Dennis 6 yaşındaydı. Annesi yaşadıkları tüm zorluklara rağmen çocuklarını büyütebildi.

Ghostface Killah, müzik yaşamının ilk yıllarından beri ünlü rap grubu “Wu Tung Clan”in de üyesidir. Bu grupla birlikte hareket ettiği gibi, gruptan ayrı olarak 12 solo albümü çıkardı.

Ghostface Killah

Ghostface Killah, kuzeni Raekwon the Chief’in 1995 yılında çıkardığı “Only Built 4 Cuban Linx” albümünde 12 parçada kuzenine eşlik etti ve bu, müzik alanındaki ilk çalışması olarak sayıldı, ayrıca gelecek albümlerin de habercisi oldu. Bu ilk çalışmasından bir sene sonra 1996’da, The Chief’in yardımıyla ilk solo albümü, “The Ironman”i çıkardı ve bu albüm o dönem rap dünyası içinde güçlü bir etki yarattı.

1999 yılında adı bir hırsızlık olayında anıldı ve tutuklandı. Yaşadığı bu olay, aynı sene çıkarmayı düşündüğü albümünü erteletti. Tutukluluğu, iki senesine mal oldu ve merakla beklenen ikinci albümü “Supreme Clientele” ancak 2000 yılında çıktı. Bu albüm yine bekleneni karşılayan bir albümdü ve hayranlarının beklediğine değen bir eser olarak lanse edildi. Bu başarısının ardından çıkardığı “Bulletproof Wallets” ise ilk albümünün gölgesinde kaldı ve pek satmadı. Hayranları tarafından “Ironmen”in soft bir versiyonu olarak görüldü. 2004 yılına geldiğimizde beklenen bir albümle iyi bir çıkış yakaladı. “The Pretty Toney Album” adını verdiği dördüncü solo albümü ile adı rap sahnesine yine öne çıktı. Ardından arka arkaya albümler geldi ama 2007 yılında çıkardığı ve bir derleme olarak düşündüğü iki albümü; “The Wallabee Champ” ile “GhostDeini the Great” en çok dinlenen albümlerinden oldu ve albümler Ghostface Killah’nın geçmişindeki müziklerine ve sözlerine dair iki büyük “nostaljik albüm” olarak anıldı.

Ghostface Killah, 2000’lerde en bereketli yıllarını yaşadı ve arka arkaya albüm çıkarmaya devam etti. 2009 yılından geleneksel çizgisinden çıkarak R&B’ye yöneldi ve 2009’da “Ghostdini: the Wizard of Poetryin Emerald City”yi çıkardı.

2010’da geleneksel çizgisine tekrar döndü ve “Apollo Kids”  dinleyiciyle buluştu. Bu albümde Ghostface Killah, Redman, Busta Rhymes ve The Game ile de birlikte çalışmalara imza attı.

Ghostface Killah

Aynı yıl Ghosface Killah farklı bir şey denedi ve film yapımcıs Adrian Young ile birlikte “Twelve Reasons to Die” adında sinematografik bir albüm çıkardı. Bir kurgu ve konsept etrafında şekillenen albüm, İtalyanların “giallo” adıyla bilinen gizemli, mistik ve psikolojik gerilim ögelerinin de yer aldığı filmlerinden esinlendi. Albümde anlatılan ise Tony Starks’ın, yani alter egosunu oluşturan Ghostface’in hikayesiydi. Farklı ve anlatıya dayalı bu albüm rap dünyası içinde bir ilkti ve bu çalışma kariyerinde sağlam bir yer edindi.

Bu albümün ardından “36 Seasons” adıyla bir albüm daha çıkardı. Bu albümde “The Revelations” Kool G, Pharoahe Monch gibi isimler de Ghostface Killah’ya eşlik ettiler.

2015’te Torontolu caz üçlüsü, “BadbadNotGood” ile birlikte “Sour Soul”u çıkardı. Aynı sene “Twelwe Reasons to Die II” için Adrian Younge ile tekrar bir araya geldi. Bu albümde funk türüne ağırlık veren bir tarz benimsendi ve 70’lerin sosyal ve kültürel zamanlarından ilham aldılar.

Ghostface Killah, 2017 yılı için pek çok şehirde sahne almaya ve yeni albümleri için çalışmalarına devam ediyor. 30 Eylül’de İstanbul’da ilk kez sahne alacak ve İstanbullu rap dinleyicileri ile buluşacak Ghostface Killah’yı sahnede canlı izlemeyi iple çekiyoruz!