ON AIR

ON AIR

13-Şub-2019

FlowRadyo olarak takdir ettiğimiz rap müzisyenlerinden bahsettiğimiz ve henüz tanışmamış arkadaşlara tanıştırmayı amaçladığımız ‘Köşebaşı’ köşemizin konuğu Hip Hop’un ağır abisi Yener Çevik.

Türkçe rap mevzusu konumuzsa Yener Çevik’ten bahsetmeden olmaz. Sokak dili edebiyatının kitabını yazmış Yener Çevik’den müziklerle kendisini tanıyalım.

Yener Çevik 1979’da İzmir’in kenar mahallerinden birinden doğdu. İşportacılık, simitçilik, inşaat, ağır sanayi gibi işler yapar, ardından bilişim sektörüne geçer. İzmirde işsiz kalır atlar gelir İstanbul’a . 89’da TRT’de Fat Boys adında üç siyahinin oynadığı diziyi izler, heves eder rap müziklere. Abisi bir Run-DMC kasedi alır küçük Yener’e bir de Malcom X’in yaşam mücadelesinin anlatıldığı kitabı okur üzerine cila çeker. Bakmış ki bizim topraklarda yaşanan sorunlar başka memleketlerde de yaşanıyor bunu konu alan müzik budur! demiş. Güzel bir sanat bu içine girdik mi çıkamaz insan.


Yener Çevik’in elindeki bastonu ilk gören genç sopa çekmek için elinde bastonla geziyor sanabilir. İşin şakası Yener büyük bir kaza geçirmiş, fizik tedavi falan ayağa kalkmış, şuan iyi çok şükür.

Yürüdüğü sokakları, içinde bulunduğu çevrede ne varsa aktarıyor müziklerine, rap müzisyenlerini de kendi deyimiyle birer sosyolog olarak tanımlıyor.

Afrika yada Amerika da yaşamıyoruz. Yener Çevik’e göre bizimkisi ‘Ritmik Anadolu ya da Ritmik Türk Şiiri’dir. Nesillerin arabeskle büyüdüğü bir memlekette Türkçe rap müziği arabeskle o kadar güzel harmanlar ki sanarsınız ki rap bizim topraklarımızdan başlamış. Söz içerikleri ülke gerçeklerini parlatmadan tüm çıplaklığıyla anlatır, babacan okumalarıyla hakettiği saygıyı edinmekte fazla gecikmez. Yener Baba’ya selam Türkçe rapte FlowRadyo’ya devam…