ON AIR

ON AIR

05-Haz-2018

Siyahi özgürlük mücadelesi yazı dizisinin ilk bölümünde, bu hareketin en büyük kazançlarından ve aynı zamanda da kayıplarından birisi olan Fred Hampton Sr’ı ölümünün yıl dönümünde, yani 4 Aralık’ta anmıştık. İkinci bölümde ise Fred Hampton’ın başı çektiği mücadelenin sanata yansımalarıyla birlikte ölümünün ardından şekillenen siyahi özgürlük mücadelesi hareketlenmeleri ve bu hareketlenmelerin önemli karakterleriyle devam ediyoruz.

At a rally outside the U.S. Courthouse October 29, 1969, Dr. Benjamin Spock, background, listens to Fred Hampton, chairman of the Illinois Black Panther party. It was part of a protest against the trial of eight persons accused of conspiracy to cause a riot during the Democratic National Convention in 1968. (AP Photo/stf)

Fred Hampton’ın öldürülmesinden sonra…

4 Aralık 1969 sabahı Black Panther Party’nin Chicago’daki karargahına yapılan baskında Fred Hampton Sr. Chicago polisi ve FBI tarafından öldürülmüştü. Olayın yansımaları basında çok farklı bakış açılarıyla yer buldu. BPP Illinois Bölgesi Savunma Birimi’nden Bobby Rush, olayı cinayet olarak değerlendirdi ve bu cinayetten J. Edgar Hoover ve FBI’ı sorumlu tuttu. Ancak bu söylemlerin ardında somut bir kanıt yoktu. 1971 yılında bir grup aktivist Pennsylvania’daki FBI ofisine baskın yaptı ve bazı FBI dosyalarını açığa çıkardı. Bu dosyalarda 1960’ların siyah özgürlük mücadelesini ve mücadelenin öncülerini içeren, hem oldukça gizli hem de yasa dışı çalışmalarını içeren dökümanlar yer alıyordu. Hoover’ın Malcolm X’i bir örnek olarak göstererek “böl, yanlış yönlendir ya da etkisiz hale getir” sözleriyle FBI’ı bu uygulamalara yönlendirdiği belli olmuştu. Bu yönlendirmenin karşısında tuttuğu isimler arasında ise Nation of Islam, Dr. Martin Luther King Jr., Stokely Carmichael ve H. Rap Brown gibi isimler de bulunuyordu.

Fred Hampton Jr. ve POCC

Comrade Mother Akua Nijeri (Deborah Johnson) & Fred Hampton Jr.

Fred Hampton Sr’ın katledildiği sırada hamile olan nişanlısı Deborah Johnson, olaydan birkaç hafta sonra, 29 Aralık 1969’da hapishanede doğum yaptı ve Fred Hampton Jr. dünyaya geldi. Doğduğunda kendisine Alfred Johnson adı verilmiş olsa da 10 yaşındayken ismi yasal olarak Fred Hampton Jr. oldu.

Birçok hip hop parçasına, şiire, kitaba konu olmuş bu önemli ismi Flow Radyo’da daha çok duyacak, yazılarımızda da çok göreceksiniz. 90’larda 9 yıl hapis yatmış Fred Hampton Jr., efsane bir devrimcinin doğuştan aktvist oğlu olmasının yanında, hapishanelerde olan biteni  dışarda yaşanan baskıları anlamak için bir öğrenim aracı olarak kullanma mantığıyla yola çıkan the Prisoners’ of Conscience Committee (POCC)‘yi yani Bilinç Tutsakları Komitesi’ni kuran ve hala başını çeken isim. Bu yüzden de kendisi bütün ünvanlarının yanında Chairman Fred olarak da bilinir.

POCC’yi Fred Hampton Jr. şöyle tanımlıyor:

“POCC düşman hatları ardında doğan bir oluşum. POCC’nin doğum kanalı toplama kampları, göbek bağı ise hapishane zincirleridir.”

POCC üyeleri ise kendilerini şu şekilde tanımlıyor: “POCC, Afrikalı Devrimci Özgürlük Savaşçıları’nın, Afrikalı ve kolonize olmuş insanların akıllarını ve kalplerini özgür bırakmayı amaç edindiği bir organizasyondur.” Kendilerini, kendileri gibi düşünenlerden başka kimsenin kurtaramayacağını kabul ederek yola çıkan POCC, başka oluşumlarla ve farklı topluluklarla bir araya gelerek, olabildiğince fazla insanı ve kurumu örgütlemeye çalışan bir organizasyon olarak varlığını sürdürüyor.

Hem Fred Hampton Jr.’ı hem de POCC’nin ardındaki felsefeyi sadece bizim anlatmamız yeterli değil tabii. Kendisi hakkında da POCC hakkında da farklı kaynaklardan detaylı ve her şeyden önemlisi doğru bilgiye erişmek oldukça zor. Ancak, Fred Hampton Jr.’ın yönettiği bir blog sayfası ve haftalık güncellenen Free ‘Em  All Radio podcastleriyle bunu kısmen başarmak mümkün. Bu podcastlerde sadece politik hareketlenmelerden bahsedilmiyor elbette. Doğal felaketlerin, farklı bölgelerdeki yasal veya yönetimsel uygulamaların, sağlık, eğitim gibi konuların çeşitli açılardan siyahi topluluklara etkisi üzerine yapılan tartışmaları Fred Hampton Jr. yönetirken kendisine efsane kadın rapper ve aktivist the Lady of Rage eşlik ediyor ve zaman zaman farklı konukları da podcastlerde duyabiliyoruz. Aynı zamanda adaletsiz bütün girişimler, hak ihlalleri ve siyahi insanlar özelinde insan hakları konuları da her podcast’te farklı başlıklardan yola çıkarak ele alınıyor.

Free ’em All Radio! Podcast örnekleri

POCC için de Fred Hampton Jr.’ın sağlamaya çalıştığı şey, tam olarak da bu yukarıda bahsi geçen konulara karşı farklı yerlerde çeşitliliği kucaklayan örgütlenmelerin mümkün olması. Elbette POCC’ye dahil olan politik kişiliklerin, insan hakları aktivistlerinin içinde çok sevdiğimiz sanatçılar ve gruplar da yer alıyor. The Lady of Rage bu sanatçıların başında yer alırken, Malik Yusef, Rage Against the Machine, Dead Prez, Kendrick Lamar, Killer Mike, Rick  Ross, Paris, Common gibi isimler de hem BPP’yi ve çalışmalarını hem Chairman Fred ve POCC’yi destekleyen ve parçalarına bu değerleri yansıtan sanatçı ve gruplardan bazıları.

Siyahi Özgürlük Mücadelesi yazı dizisinin ikinci bölümünü, güzel ve heyecan verici bir haberle ve konuyla alakalı parçaların yer aldığı küçük bir Spotify listesiyle noktalayalım. Chairman Fred yakın bir tarihte Flow Radyo’ya konuk olacak, kendisini yakından tanımak isteyenlere duyurulur!