ON AIR

ON AIR

26-Eyl-2017

Free Flow Festival’de sahne alacak isimleri konu aldığımız özel yazı dizimize, Hip Hop efsanelerinden Big Daddy Kane‘in müzik serüveniyle devam ediyoruz.

Antonio Hardy, ya da bildiğimiz ismiyle Big Daddy Kane,  kariyerine genç yaşta “Juice Crew” adlı Amerikalı hip hop grubunda başladı. Kısa sürede hip hop dünyasının etkili isimlerinden biri olarak çıkış yakalayan sanatçı, günümüzün hip hop efsanelerinden biri olarak anılmaktadır.

Antonio Hardy, 10 Eylül 1968 Brooklyn doğumlu, New York’lu bir MC. Güçlü ifade yeteneği,  sahne performansları ve kostümleriyle adından söz ettiren Big Daddy Kane, aynı zamanda bir “entertainer” olarak anılıyor.

Kane’in müzik yaşamı boyunca aldığı pek çok gold albümü ve sayısız başarısı var. Bununla birlikte bir Grammy’e ve 2005 yılında VH1’dan aldığı “Hip Hop Onur Ödülü”ne de sahip.

Long Live the Kane album cover

Big Daddy Kane’in “Long Live The Kane” adını verdiği LP’sinde yer alan “Ain’t No Half Steppin” ve “Raw” parçaları, sanatçının en hit parçaları olarak kabul ediliyor.

“It’s a Big Daddy Thing” adını verdiği LP’si, “Smooth Operator,” “Warm It Up,” I “Get the Job Dance” kariyerindeki diğer önemli parçalardan birkaçı.

MC’nin “Taste of Chocalate” adlı LP’sinde ise “Hard Being the Kane” ve Barry Smith’le birlikte seslendirdiği “All Of Me” adlı parçası öne çıktı. Kane’in müzik kariyeri boyunca başından geçenleri anlattığı albümü Taste of Chocolate ile ilgili yaptığı “Hayatımdaki her şeyi hayranlarımın bilmelerini ve beni daha iyi tanımalarını istiyorum.” açıklaması sözlerindeki açıklığı vurguluyor.

Sanatçının LP’leri dışında Prince Of Darkness, Looks Like a Job For ve Daddy’s Home isminde albümleri de mevcut.

Kane, albüm çalışmalarının yanı sıra film müzikleri de yaptı. Örneğin, “Lean On Me” filminin soundtracki için “Rap Summary” adıyla bir parça hazırladı.

Big Daddy Kane’in müzik kariyeri boyunca çalıştığı isimler arasında Kool G Rap, Masta Ace, Craig G, Public Enemy gibi isimler yer alıyor. Public Enemy’nin Ice Cube ve Big Daddy Kane ile beraber hazırladığı single “Burn Hollywood Burn” parçası Kane’in önemli çalışmalarından biri olarak kabul ediliyor.

Big Daddy Kane

Big Daddy Kane’in ilk iki albümü; 1988 yılında çıkan Long Live The Kane ve bir sene sonra çıkan It’s a Big Daddy Thing Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği tarafından (RIAA) altın sertifikaya sahip. Özellike It’s a Big Daddy Thing albümü 1989 yılının en başarılı albümü sayıldı ve Kane o sene hip hop dünyasının en çok konuşulan ismi oldu. Bu albümünde hip hop alanındaki doğu ve batı yakası ayrımına gönderme yapıyordu ve bu albüm sonrası Daddy Kane, bir röportajında kendisine pek çok kapının açıldığını söylüyordu. Bu albümlerle birlikte sanatçıya Patti Labelle, Quincy Jones, Barry White gibi isimlerle çalışmanın yolu açıldı. Kane, Patti Labelle’in “Feels Like Another One” albümüne katkı sağladı ve Quincy Jones’un 1989 yılında çıkardığı “Back on the Block” albümünde de söz yazarı olarak yer aldı.

Big Daddy Kane, müzik çalışmalarının yanı sıra aktörlüğü de deneyen isimlerden. “Posse”, “Meteor Man”, “Dead Heist”, “Brown Sugar” ve “Gun Men” gibi filmlerde rol aldı.

Sanatçı, son albümü olan “Veteranz Day”i 1998 yılında çıkardı. O zamandan bugüne Avrupa ve Amerika turneleri dolu dizgin devam etti ve hala pek çok rapper ile ortak çalışmalar yapmaya devam ediyor. Big Daddy Kane’in efsaneleşmiş rap parçalarına ve sahne performansına çok kısa bir zaman sonra  canlı olarak şahit olacağız. Sanatçı, Türkiye’de ilk kez, 30 Eylül’de KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek olan Free Flow Festival’de sahne alacak. Heyecanla bekliyoruz!

Efsane MC Big Daddy Kane’in albümleri ve diğer rapper’lar ile olan ilişkisi üzerine bir röportajına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.