ON AIR

ON AIR

25-Eyl-2017

Free Flow Festival’e az bir süre kala sahne alacak isimlerin hikayelerine yakından bakmaya devam ediyoruz. Bu isimlerden birisi de Killah Priest olacak. Ünlü rapper’ı sahnede dinlemeden önce geçmişine bakalım:

Özellikle metaforlar içeren yoğun manevi şarkı sözleri ile tanınan en önemli mc’lerden Killah Priest, ya da gerçek adıyla Walter Reed, 16 Ağustos 1970’te Brooklyn, New York’ta doğdu. Bedfoord Styvesant ve Brownsville’de büyüdü. Çocuk yaşta sokaklarda rap’le tanıştı pek çok rapper gibi ama onu etkileyen isimlerin başında, Wu Tang’ın kurucusu GZA ve Onyx grubundan “DJ Suave” lakaplı müzisyen Sonny Caesar geliyordu. O dönem yerel partilerde çalmaya başladı. Üzerinde çalıştığı ilk konu ritim oldu ve yaptığı ritimlerle o dönem yaşadığı bölgede tanınmaya başlandı.

Zaman geçtikçe müzik kariyerinde hızlı ilerlemek yerine önce eğitimine yatırım yaptı. Din ve tarih konularında eğitimlere katıldı, dini gruplarla toplandı ve gelecekte rap sözlerini etkileycek konular üzerinde tartışmalara katıldı.

Sunz of Man

MC’nin rap’e dönüşü, 1995 yılında oldu ve o yıl Sunz of Man grubunu kurdu. Hell Razah, 60 Second Assassin gibi isimlerin toplandığı grup çoğu zaman Wu Tang grubuyla ortak çalışmalara imza attı. Wu Tang’ın kurucusu ve en eski üyesi olan GZA (the Genius) başyapıt sayılan ikinci solo albümü “Liquid Swords”da Killah Priest’le, B.I.B.L.E (Basic Instructions Before Leaving Earth) parçasını seslendirdi ve Killah Priest, GZA ile olan bu çalışmasıyla hip hop dünyasında büyük ses getirdi.

Killah Priest 1994’te, Prince Paul ile RZA ikilisinin yarattığı grup olan Gravediggaz ile birlikte “6 Feet”, “Diary of a Mad Man”, “Graveyard Chamber” şarkılarını seslendirdi. Gravediggaz’ın önemli bir özelliği, “horroecore rap” (Korku film müziklerinden alıntılarıyla yapılan bir rap türü) tarzıyla ünlenmesi oldu ve bu söz ve müzik tarzı, MC’nin rap tarzını etkiledi. 1997 yılında Killah Priest, kendi projesi Sunz of Man‘i yeniden hayata geçirdi.

Killah Priest, GZA’nın tavsiyesi ile Geffen Records’la işbirliği sağladı ve “Heavy Mental” albümü 1998’de Geffen Records etiketiyle çıktı. “Heavy Mental”, rapper’ın en başarılı albümü olarak kabul edildi ve Bilboard’un o dönem en iyi 200 listesinde uzun süre 24 numarada yer aldı.

Wu Tang’s own Killah Priest

MC’nin 2. albümü “View From Masada,” 2000 yılının mayıs ayında çıktı. Her ne kadar o dönem Wu-Tang’le işbirliğini bıraksa da kimi müzik eleştirmenlerine göre bu albümle, Killah Priest gruptaki en çetin solo sanatçısı olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Bu albüm hayranları tarafından dinlense de ve olumlu yorumlar alsa da ticari olarak pek başarı elde edemedi, bu yüzden şirketiyle olan anlaşması feshedildi. Killah Priest, “Masada” lakabını kendini “ruhsal bir lider “olarak lanse etmek için seçmesine rağmen eleştirmenler tarafından bu tam olarak algılanamadı. Onlara göre albümün belirli bir eğilimi ve mesajı yoktu. Ne var ki, albüme gelen bu yorumlar MC’nin çalışmalarına engel olmadı ve zaman kaybetmeden Proverbs Music adını verdiği kendi müzik şirketini kurdu.

Müziğe adım attığı ilk günden bugüne enerjisinden bir şey kaybetmeyen Killah Priest, rap’in öncü isimlerinden olmaya devam ediyor. İstanbul’da ilk defa sahne alacak olan Killah Priest Free Flow Festival’de efsaneleşmiş parçalarını seslendirecek.