ON AIR

ON AIR

20-Eyl-2017

30 Eylül’de Free Flow Festival sahnesinde göreceğimiz bir diğer isim; 6 Grammy ödülü ve 24 Grammy adaylığına sahip Malik Yusef aka “Wordsmyth” olacak.

Malik Yusef Hakkında

Malik Yusef, müzik yaşamı başta olmak üzere birçok alanda çok yönlü bir isim. Bu zamana kadar prodüktörlük ve söz yazarlığı kimliğine sahip olduğu kadar aktivist kimliğiyle de öne çıkan Malik Yusef, sanatını, sözlerini ve mesajlarını sosyal farkındalık çalışmaları için kullanan bir sanatçı. Ulusal ve global sosyal ve politik konuları sözlerine ve müzik gündemine taşıyan Yusef’in edebi anlamda etkilendiği isimler arasında Maya Angelou, William Shakespeare, Haki Madhubuti, Malcolm X ve Phillis Wheatley gibi isimler var.

Müzik, moda, film, TV, şiir ve güzel sanatlar gibi farklı alanlardan amaçları doğrultusunda faydalanan ve beraber çalıştığı insanları da buna teşvik eden Malik Yusef, Chicago’nun güneyinde doğdu. İlerde beraber çalışacakları Common ile sokaklarda rap’e başladı. Sokak maceralerı zamanla onu bir “sokak şairi”ne çevirdi ve böylelikle rap köklerinin temelleri atıldı. Rap alanındaki yeteneği ve isteği ona hip hop dünyasının kapılarını açtı. Pek çok rapper ve şarkıcıyla ortak projeler yürüttü ve zamanla bu alanda daha çok tanınmaya başlandı.

Ödülleri

Yusef, yaptığı işlerle 24 kere Grammy’ye aday oldu, 6 kere de Grammy kazandı. 8 kere ise, ASCAP (Amerikan Besteciler, Yazarlar ve Yayıncılar Derneği) ödülüne layık görüldü. Bununla birlikte Emmy, Reabody ve Tony Ödülleri’ni de boş geçmedi. 2017 yılında ise Beyoncé’nin “Lemonade” albümünden “Sandcastles”ın prodüktörlüğünü ve söz yazarlığını yaptı. Albüm “Best Urban Contemporary Album” ödülünü aldı.

Malik Yusef, Beyonce’nin yanı sıra, Kanye West’in pek çok albümüne gerek sözleri gerekse prodüktörlüğüyle katkı sağladı. West’in 2016 yılında çıkardığı 7.  stüdyo albümü, “Life of Pablo”daki çoğu parçanın sözlerinde Yusef’in etkisi oldu. Yusef’in sözlerinde katkısı olduğu single, “All Day” ise, en iyi rap şarkısı ve performansı dallarında West’e Grammy kazandırdı. Malik Yusef, Kanye West’in Rolling Stones tarafından 2010 yılında yılın albümü seçilen, “My Dark Twisted Fantasy”deki 7 şarkının yazılmasında da rol oynadı ve West’in 2010’da çıkardığı “Runaway” adlı kısa filmin müziklerinin oluşmasında destek oldu. Bu isimlerin dışında, Ty Dolla Sign’ın “Free Tc,” Common’ın “Nobody’s Smiling” albümlerinin hazırlanmasında da katkısı oldu.

Malik Yusef, bugün Universal Music başta olmak üzere pek çok müzik şirketinin de parçası. Kanye West’in müzik şirketi, “G.O.O.D Music,” bunlardan bir tanesi.  Aynı zamanda Malik Yusef, Wiz Khalifa’nın Taylor Gang Records şirketinin de üyelerinden birisi.

Malik Yusef, müzik ve albüm çalışmalarının yanı sıra derneklerle de ortak çalışmalara imza attı. Okuma yazma bilgisiziliğine karşı duran ve çalışmalar yapan, “For Youself Foundation” ve kız çocuklarının okulda, iş ve günlük yaşamlarında başarılı olabilmeleri ve kendilerini tanımaları adına çalışmalar yürüten “Girl Power” oluşumu Malik Yusef’in destek verdiği kurluşlardan sadece iki tanesi.

Aynı zamanda “Spoken Word” alanında da usta bir isim olan Malik Yusef çeşitli organizasyon ve etkinlikte farklı alanlardaki deneyimlerini yansıtan konuşmalar da yapıyor. Aşağıda paylaştığımız video da bunun bir örneği.

Malik Yusef, hem aktivist kimliği hem de müzisyen kimliği ile 70’li yıllardan bugüne öne çıkan bir isim oldu. Bugün hip hop dünyasındaki pek çok ismin ortak çalışmalar yaptığı Malik Yusef’i 30 Eylül’de, Free Flow Festival’de canlı olarak dinlemek için sabırsızlanıyoruz!