ON AIR

ON AIR

17-Mar-2017

Markaların sanatçılar ile olan işbirlikleri ve onlar için özel çıkardıkları koleksiyonları önemli pazarlama hamleleridir. Sanatçılar, dinleyicileri ile dolaylı olarak bir bağ kurarlar. Dinleyiciler (hayranlar demek daha doğru bir ifade olur) gerek giyim kuşamları gerek yaşam tarzları ile bu isimlerle kendilerini özdeşleştirirler. Dinleyici-sanatçı arasında oluşan bu iletişim, günümüz markaları için önemli kaynaklardır. Bu iletişimi besleyecek, sıkılaştıracak hikayeler yazarak hem dinleyicileri kendilerine çeker hem de marka kimliklerini yeniden şekillendirirler.

LONDON, ENGLAND – MARCH 02: Global recording artist Future headlines at the global launch of Reebok Classics new Zoku Runner at Village Underground on March 2, 2017 in London, England. (Photo by Nicky J Sims/Getty Images for Reebok)

 

Hip-hop içinde barındırdığı farklı tarzlar ile geniş bir kültür olduğu kadar da zaman içinde pazarlamanın önemli bir kaynağı haline gelmiştir. Bu yüzden markaların her daim markajında bir alandır. Bunun son örneğini Reebok ve Haiti doğumlu Atlantalı rap sanatçısı Future işbirliği oluşturuyor.

Future’un müzik kariyerinin yanında Reebok ile 2016’da başlayan işbirliği oldukça ses getirdi. Reebok’un Future için çıkardığı Instapump Fury Overbranded modelini Future 2016’daki yaz turnesinde giymişti ve bu işbirliği 2017’de devam ediyor.

Reebok 2016’da Japonca’da “devamı gelecek” anlamına gelen “ZOKU Runner” modelini üretti. Modelin yaratılış hikayesinde 70’ler ve 80’lerin hip hop kültürü kullanıldı. Future, bu modelin
tanıtımını, 2016’ın mart ayında Londra’da gerçekleştirdiği konserinde giyerek yaptı. Reebok ve Future’un bu işbirliği bugün de devam ediyor. ZOKU Runner X Freebandz” modeli, Future ve ekibi için özel olarak tasarlandı ve ilk kez ekibin “Hndrxx” albümünün tanıtımında görücüye çıktı. Siyah-beyaz olarak tasarlanan model sokak kültüründen beslenerek ‘rahatlık’, ‘şehir kalabalıklığı’ ve şehirde doğmuş bir kültür olan hip-hop’la yeniden özdeşleşiyor.

Bugün hip-hop dünyasında öne çıkan bir isim olan Future, ya da gerçek adıyla “Nayvadius De Hun Wilburn”, 2011’de ilk olarak “Streetzz Calling” adlı sokak albümüyle adını duyurdu. 2012’de ise ilk albümü “Pluto” Epic Label Group aracılığıyla çıktı. Bu albümde Snoop Dogg, Juicy J ile çalıştı. Bu albümüyle 2012’de listelerde 2 numaraya yükseldi. “Loveeeee Song” şarkısı için hem prodüksiyon hem de düet olarak Rihanna ile beraber çalışan Future’ın, 2014 yılında adı “Honest” olarak değişen ikinci albümü “Future Hendrix” çıktı. Albümün, “Move That Dope” ve “I Won” adlı single’ları için Future, Pharrell Williams, Pusha T ve Kanye West ile çalıştı ve bu şarkılar “en iyi”ler listesinde ilk 20’ye girdi.

2015’te Drake ile “What a Time to be Alive” albüm derlemesi ve ardından “Evol” adlı albümü dinleyici ile buluşan Future, bu albümle Bilboard’un en iyi 200 albüm listesinde ilk sıraya yükseldi.

2017 senesi Future için oldukça yoğun başladı. Yılın başında Future, Young Thug ve Migos ile bir yaz turnesine çıkacağını açıkladı.

Kaynak:

hiphopwired.com