ON AIR

ON AIR

25-Tem-2019

Flow Radyo Mahalle Mektebi’nin bu haftaki bölümünde, Grandmaster Flash ve onun günümüz kültürüne dair düşünceleri var.

Listelerde bir numaraya kadar yükselen ilk rap şarkı sözlerinden biri “Flash is fast, Flash is cool”du, Blondie’nin 81’de çıkardığı Rapture parçası, Rap müziğe uzak bir parça olmasına karşın Grandmaster Flash’in “Flash is fast, Flash is cool” kısımları, Grandmaster’ı bir anda bilinir bir hale getirmişti, çünkü Rapture Billboard Hot 100 listesinin zirvesindeydi.

 

Debbie Harry’nin -Blondie’nin solisti- Grandmaster Flash’ı cesaretlendirmesi açıkçası Flash’ın kariyerinde çok önemli bir rol oynamamıştı, sadece büyük bir tanıtım olmuştu onun için, ardından gelen başarılar ve canlı performansların aldığı övgüler, Flash’a kendi plağının yolunu açabilmişti.

 

O sırada da, küçük bir Hit çıkarmıştı kendisi, grubu “Grandmaster Flash and the Furious Five” ile beraber


Hızlıca günümüze dönelim, Flash artık günümüzde bir Hip-Hop simgesi ve Rock’n Roll Onur Listesinde yer alan ilk Hip-Hop üyesi. İki Pikap bir Mikser alarak onları bir enstrümana dönüştürdü ve tüm müzik dünyasına bunu kabul ettirmeyi başardı ve jenerasyonunun bayrak adamı haline geldi.

 

60’lı yaşlara ulaşan Flash, kültürdeki ağırlığından hala bir kayıp vermiş değil. Yeni canlı şovu “Hip-Hop: İnsanlar, Yerler ve Şeyler” ile dünyayı gezmeye devam ediyor. Hikayesini Baz Luhrmann’ın Netflix dizisi “The Get Down” ile paylaşıyor ve bu yıl İsveç Kralı Carl 16. Gustav tarafından sunulacak Polar Müzik Ödülünde adaylık sahibi.

+Eğer Kool Herc’ün “Back To School” afişini referans alırsak, Hip-Hop 46. yaşını kutluyor, yaşlı hissediyor musun ?

 

Flash : Benim için 40 yıl geçti ve şunu söyleyebilirim ki, kültürün başlangıç taşlarından biri olduğum için kutsanmış hissediyorum. Gezegendeki neredeyse her ülkeyi 10 kereden fazla gördüm. Asla ulaşamayacağım yerlere sesimi ulaştırdım. İyi hissediyorum.

 

+Şu anda eğlendirmenin yanı sıra eğitmek için yola çıkan yeni bir tur düzenliyorsun. bize bundan bahseder misin?

 

Flash : “Hip-hop’un başladığı yeri anlatan aslen görsel bir şov, çünkü çoğu zaman insanlarla konuşmak zorunda kalıyordum, gazetecilerle konuşuyordum ve onlara sözlü olarak açıklamaya çalışıyordum, bana bakıyorlardı ve ben Gözlerinin yavaş yavaş bayıklaştığını fark edebiliyordum, genelde tam olarak ne üzerine konuştuğumdan haberdar değillerdi. Ben de bu yüzden görsel bir sunum hazırladım. Buna “Hip Hop: İnsanlar, Yerler ve Şeyler” dedim. Kültürel olarak bizi daha iyi anlatabileceğini düşünüyorum. “Ben olayların nereden başladığı hakkında konuşmamızın kritik önem taşıdığını düşünüyorum, çünkü şu anda gazeteciler bunun dünyadaki en büyük müzik olduğunu söylüyorlar. Bu yüzden bir başlangıcı olmalı. Çocuklar bunu bilmiyor. ”

 

+Ve bu önemli. Günümüzde pek çok çocuk hip-hop’un bir kültür olduğunu ve onu oluşturan birçok unsur olduğunu anlamıyor. Rap müzik olabilir ama bundan daha fazlası var.

 

Flash : Kesinlikle, Evet, rap müziktir. Ama aynı zamanda, DJlik, breakdans, graffiti ve MC’liktir. Bu kültürün içinde, kültürü bu kadar kaliteli yapan dört element var. Ama genelde işletmeler, ihtiyaç duyduklarını alıyorlar, MC’liği. Ancak meselenin gerçeği, 70’lerden bu yana her şeyi ayakta tutan dört sütun var.

 

“İnsanlara bu şeyin nereden geldiğini göstermeyi kritik olarak gerekli buluyorum, çünkü pop, rock, jazz veya blues veya funk veya disko, R&B. Ailenizde müzikle ilgili insanlarla büyüdüyseniz, aileniz bunu zaman içinde size öğretir. . Mesela Bob Marley kim? Miles Davis kim? Rolling Stones kimlerdir? Bunu biliyordun. Ancak hip-hop’un her zaman biraz yanlış anlaşılmış bir başlangıcı oldu. Bu yüzden elimden gelenin en iyisini yapıyorum, birilerinin bunu öğretmesi gerekiyor. ”

 

+Sana ait hikayenin bi kısmını The Get Down’da izledik, fakat ileride bir “Grandmaster Flash” filmi / dizisi görebilecek miyiz ?

 

Flash: Bana da böyle bir istek ulaştı, ancak ne kadar yapabiliriz, yapabilir miyiz ? hepsine baktıktan sonra yola çıkacağız sanırım.

 

+Hip-Hop’un ilk dönemlerinde Starlar DJ’lerdi, MC’lerin önplana çıkmasıyla beraber ise arkaplana düştüler. DJ’lerin bu yeni rolleri hakkında ne düşünüyorsun ?

 

Flash: Bu iyi. Ben bu problemi hiç yaşamadım çünkü ben ilklerden biriydim bu yüzden o kadar sorun yaşamadım. Ancak sevilen her şey değişikliklerden geçecektir. Değişimler yoluyla mecazi olarak gidecek şeyler olacak, bir şeyler çıkacak, bir şeyler eklenecek. Neyse ne. Şu anda biliyorum, bugün rapçi olan çok az sayıda DJ görüyorsunuz. Ancak bir noktada bu iş tersine dönecektir diye düşünüyorum, nasıl ve niye olacağı hakkında fikrim yok ancak böyle hissediyorum.

 

  • Cenk Durlu

@cenkdurlu

 

||NME.com’da Will Lavin tarafından yazılan “Grandmaster Flash: “Hip-hop has always had a misunderstood beginning” başlıklı yazının çevirisidir||