ON AIR

ON AIR

10-Kas-2017
Hayata Sarıl Lokantası’nı duydunuz mu?

Biz son zamanlarda methini çok duyar olduk. Gittik, atmosferini, yemeklerini deneyimledik. Böylesine güzel bir amaca hizmet eden yepyeni bir mekandan size de bahsedelim istedik. Hayata Sarıl Lokantası, evsiz, sokakta yaşayan ve çoğu insan tarafından yolda görülüp yok sayılan ama yok sayıldığında yok olmayan insanların hem karınlarını doyurması hem de hayata sarılması için açılan bir lokanta. Bu lokanta, evsizlere yemek sağlamak bir yana, onlara iş ve eğitim desteği ve beraberinde psikolojik destek de sağlanan bir yuva aslında.

Türkiye’de ilk kez gördüğümüz bu konseptin ardındaki isim ise Hayata Sarıl Derneği‘nin birbirinden harika üyeleri. Bu isimlerin başında Şefkat-Der‘den, Taksim civarındaki evsizlere çorba dağıtmasıyla konu olduğu haberlerden tanıdığımız Ayşe Tükrükçü var. Ayşe Tükrükçü, kendisi de bir dönem sokakta yaşamış birisi olarak kolları yeni başlangıçlar yapmak isteyenlere umut olmak için sıvamış. Hatta öyle kocaman açmış ki kollarını herkesin ‘Ayşe abla’sı, moral ve ilham kaynağı olmuş.  Ayşe Tükrükçü, Bedri Deren, Begüm Gülfidanlı, Celal Canik, Dilara Z. Moran, Elçin Kitapçı ve Gamze Görür‘le güçlerini birleştirince, uzun süren çalışmalar sonucu ortaya hem dernek hem de derneğin ilk hedefi olan lokanta çıkmış.

Peki, nasıl işliyor bu lokanta?

Siz gidip güzel yemekler yerken verdiğiniz para evsizlere ve daha genel olarak toplumda ötekileştirilen ve umuda, desteğe, hayata sarılmaya ihtiyacı olan bireylerin yararına kullanılıyor. Ek olarak, bu bireylere lokantada iş imkanı sağlanırken, akşamları da evsizler ücretsiz yemek yiyebiliyor. Bir de askıda yemek uygulaması var. 10 tl vererek bir başkasının karnının doymasını da sağlayabiliyorsunuz.

“Bedenin de beslensin, ruhun da!” mottosuyla yola çıkan Hayata Sarıl Lokantası‘nın mutfağına ilerleyen günlerde ünlü şefler de konuk olacak. Hatta “Food for Soul” kuruluşunun başındaki isim şef Massimo Bottura da mtfağa konuk olma sözü vermiş. 22 Kasım’da da Mehmet Gürs, Hayata Sarıl Lokantası mutfağında olacak. Bu arada ilerleyen zamanlarda paket servis ve catering servisi de başlayacak.

Biz Hayata Sarıl Lokantası’nın atmosferini de yemeklerini de kuruluş amacını beğendiğimiz kadar çok beğendik. Yolunuz Taksim’den geçerse Kurabiye Sk. No:3/1’e  uğrayıp selam verin, yemekleri tadın ve başkalarının hayatlarına Hayata Sarıl Derneği’nin harika üyeleriyle beraber dokunun.

Hayata Sarıl Derneği‘nin

  • Resmi websitesi için buraya,
  • Facebook sayfası için buraya
  • Instagram hesabı için buraya
  • Twitter sayfası için buraya tıklayabilirsiniz

Hayata Sarıl Derneği‘ne bağış yapmak için bilgiler:

Hayata Sarıl Derneği
Akbank Cihangir Şubesi
IBAN: TR 41 0004 6001 9888 8000 0862 11