ON AIR

ON AIR

31-Tem-2017

Geçtiğimiz cumartesi günü Flow Radyo ekibi olarak Türkiye’nin en köklü Türkçe Rap ailesi Kadıköy Acil’in unutulmaz etkinlikleri listesinde yerini yüksek sıralardan almış olan Hip Hop Is Back Tekne Partisi’ne katıldık.

Kalabalık line-up’ı bizi daha afişi gördüğümüz an heyecanlandırmıştı. Türkçe Rap fanlarına alışılmış mekanlarından çıkıp Suda Tur desteğiyle Boğaz’ın ortasında muhteşem bir eğlence imkanı sunan Hip Hop Is Back Tekne Partisi, sadece enerjik breakdance şovları ve coşkulu konserlerden oluşan bir eğlence etkinliği değildi. Aynı zamanda Türkiye’deki hip hop kültürü için çok daha büyük anlamlar taşıyordu. Mikrofonu eline her alanın teknedeki onlarca insanı “Biz bunu başardık!” cümlesiyle bile coşturabildiği bir partiden bahsediyoruz sonuçta.

Hip Hop Is Back teknesi 29 Haziran Cumartesi günü 17.30’da Kuruçeşme’den kalktı. 18.30’da Kadıköy’den ekipleri tamamladı ve Boğaz’da gezinmeye başladı. Çok sevdiğimiz DJ’lerden Turbo, Dj Hırs gibi isimlerin performanslarıyla ısınmaya başlayan parti breakdance şovlarıyla ve dansçıların enerjisinin de yükselmesiyle tam bir festival havasına büründü. Katılımcıların yarattığı coşku dolu ve giderek hızını arttıran sinerjide breakdance şovlarının hakkını vermek gerekir. Başta sadece dansçıları izleyen ve alkışlarıyla destekleyen kalabalık kısa süre sonra hareketlendi ve dansçılara eşlik etmeye başladı. Gün batımının ve İstanbul siluetinin eşlik ettiği renkli görüntülerle sıra konserlere geldi. Herkesin merakla beklediği line-up sahnede bir bir yerini almaya başladı.

Katılımcılar, sahne performanslarının başlamasıyla oturdukları yerleri bırakıp sahne önünde yerini aldılar. Kalabalık, Kadıköy Acil’le başlayan ve aralarında herkesin merakla beklediği İstanbul Trip, Sayedar, Önder Şahin, Cash Flow, Yener Çevik, Allame, 9Canlı, Ais Ezhel ve Sansar Salvo gibi isimlerin bulunduğu performanslara yer yer dans ederek, yer yer zıplayarak ama hiç bitmeyen bir enerjiyle eşlik etti. Gecenin en farklı renklerinden biri olacağını düşündüğümüz Gazapizm’in geçirdiği bir rahatsızlık dolayısıyla etkinliğe katılamamış olmasına pek üzüldük. Ama hayal kırılığı çok uzun sürmedi. Teknenin her yanına yayılmış olan heyecanlı katılımcılar ve yarattıkları güzel enerji, kısa bir aradan sonra sahneye çıkan İstanbul Trip’in harika performansıyla doruğa ulaştı.

Sürprizlerle dolu bir parti

Partinin sürprizlerinden biri kendine has tarzıyla birçok yeni rapçiye ilham kaynağı olan Yener Çevik’in sahneye davet ettiği, İngiltere’nin yükselen kadın seslerinden Janset’in sahne performansıydı. Keşke kadın rapçilerin de seslerini duyabilsek diye düşündüğümüz bu zamanlarda Janset bu konudaki beklentimizi biraz hafifletti ve radarımıza takılan yeni isimlerden birisi oldu. Partinin bir diğer sürprizli anı ise Ais Ezhel’in ‘’daha ne kadar coşkulu hale gelebilir?’’ diyerek izlediğimiz ve her şarkıda biraz daha hareketlenen performansının sonunda kendini dinleyicilerin ellerine bırakmasıydı. Zaten sahnede yerinde duramayıp herkesi coşturan Ezhel’in, seyircilerin elleri arasında da iyice kendinden geçtiğini görmemek mümkün değildi. Ardından sahneyi paylaşan Sansar Salvo ve Myko geceyi en az bizim kadar eğlenmiş halde, başarılı ve güzel kapattılar. Sansar’ın ağzından ustaca dökülen sözlerin cereyanına kapıldık gittik! Yaş sınırı olmayan etkinlikte aileleriyle gelen küçük arkadaşlarımız da bize ne kadar donanımlı hip hop fanlarının yetişiyor olduğunu gösterir nitelikteydi.

Başta Hip Hop Is Back Tekne Partisi’nin başka anlamlar taşıdığından da bahsetmiştik. Hip Hop Kültürü’nü Türkiye’ye tanıtmaya ve Türkiye’deki Hip Hop Kültürü’nün de sesini daha çok duyurmaya kendini adamış bir radyo ekibi olarak bizi en çok etkileyen nokta, “Hip Hop Is Back” yani “ Hip Hop Geri Döndü” sloganıyla yüzlere insanın üç katlı bir teknede toplanıp 8 saat boyunca sadece kendileri olarak ve kendilerini sevdikleri müziğin, yaşam tarzlarının akışına bırakarak eğlenebilmeleri oldu. Hip Hop Kültürü’nün ve rap müziğinin son yıllarda yükselişe geçtiğinden sık sık bahsediyor olmakla birlikte Türkçe Rap’in geleceği için umutlarımız yeşerdi.

Hip hop geri döndü, belli ki artık bir yere gideceği de yok!