ON AIR

ON AIR

27-May-2019

Dapper Dan x Gucci

 

2002 Yılında Stilist Rachel Johnson, Müşterisi Ja Rule’un fotoğraf çekimi için New York’ta bir Burberry mağazasına girdi, Fotoğraf çekimi için bir reklam anlaşması yapmak istiyordu, Ja Rule Burberry giyecek ve Burberry’nin reklamının yapılmasına yardımcı olacaktı. Ja RulePain Is Love”ı yayınlamış, Satışlarda Üç Platin Plağı kazanmıştı bile. Bu, markaların genellikle seveceği bir anlaşma olmasına karşın Burberry Ja Rule’a yardım etmeyi reddetti.

 

 

“Üzerinde Burberry olmasını istemediler” -Marka imajına zarar geleceğini düşünüyorlardı- diyor daha sonraları Rachel Johnson. Ancak Johnson o kıyafetleri Burberry’den almayı başardı, satın aldı. Peşinden fanları da Burberry almaya başladı, bir kaç hafta sonrasında, Burberry Ja Rule’a bir teşekkür mektubu yollamıştı.

 

On yıl sonra, Marka kendisini Hip-Hop giyiminde farklı bir noktaya konumlandırdı, Skepta ve Nicki Minaj ile anlaşmaları var, Çinli rapçi Kris Wu ile yeni bir anlaşma imzaladılar. Burberry adım adım rap müziğin en prestijli markalarından biri olurken aynı anda Hip-Hop konusundaki memnuniyetsizliğini de aştı.

 

En büyük Sokak Modası sitelerinin birisi, Highsnobiety’nin Editörlerinden Jian DeLeon şöyle söylüyor : “Hip-Hop, gençliğin ve isyanın, başkaldırışın sesi olmuşken, -Kanye, Beyonce, ASAP Rocky gibi isimler- şöyle diyor : “Neden bu şirketlere bedava reklam şansı veriyorum ki?” Lüks logolara kıyafetlerde sahip olmak, her zaman başarılı Hip-Hop’un sonuçlarından biri olmuştur, ancak Rap müziğin mainstream oluşu sanatçılarda da değişikliklere yol açtı “Artık marka olduklarını ve markalarının sahip olduğu gücü biliyorlar. Artık ne yaptıklarının bilincine sahipler.”

 

DJ Kool Herc’ün ilk partisinden bu yana, Hip-Hop kültür olarak, marjinal bir konumda oldu. Görünüşler en az ses ve dans kadar öz kimliğin bir ifadesiydi. Kısmen de başarının getirdiği bir sonuçtan ibaret oluyordu, Suç ve şiddet içerisinde büyüyen siyahi çocuklar, fırsat eşitsizliğinin doğurduğu açgözlülüğü lüks markalarla doyuruyor ve aynı anda Amerikan Rüyasının yarattığı topluma orta parmaklarını doğrultuyorlardı.

 

Run DMC, 1985

Gerçek Sokak Giyimi

Rap, tartışmalı şekillerde müziğin en girişimci türü, rüşvetlerle ve acelece, sokaklardan yukarıya bir serüvenin anlatısıdır. Başka hiçbir müzik türü alttan başlamaya bu kadar odaklı değildi. Rock müziğin üniforması Rock hayranlarının annelerini korkuturdu en fazla, ancak rap müzik için kıyafetler yazdıkları satırları destekleyen cephanelerdi.

Do The Right Thing – Bill Nunn, 1989

Rap müziğin ticari sıçrayışı, yıldızları lükse ve finansal erişime ulaştırdı fakat yine de ırk kökenli bir noktada sıkışıp kalmışlardı. Markaların sokak kültürüne bakışı oldukça temkinliydi, çünkü Biggie Louis Vuitton’u büyütebilirdi evet, fakat LV müşterilerinin beyaz ve ortayaşlı kesim olduğunu biliyordu, pahalı kumaşlarının bir anda eski bir uyuşturucu satıcısının üzerinde olmasına hazır değillerdi.

 

Harlem’de bulunan gerçek uyuşturucu satıcılarına karşı daha da isteksizlerdi, Harlem bölgesinde mağaza açmamakta direndiler ve Beşinci Cadde’deki mağazalarında genç zencilere hoş davranmadılar. Bu erişilemezlik, lüksü daha da arzulanabilir hale getirdi, bu yüzden Harlem’in terzileri geçici bir çözüm buldu

 

Dapper Dan ve Bomber Ceket’in Doğuşu

Dapper Dan with LL Cool J, 1986

Dapper Dan isimli bu tuhafiyeci, ki kendisi aynı zamanda kıyafet baskısı da yapıyordu. Lüks deriye çizik kumaşlar, baskı logolar yapıyor, onları bol kesim bomber ceketler veya paltolar haline getiriyordu. Yaptıkları günümüzde vintage butiklerinde gördüğünüz çakmalardan değildi, el yapımı ve bir adetti, çoğu zaman da ilham alınan eserlerden daha pahalıydı, kurşun geçirmez panelleri olan bir parka veya gizli cepler bile ekliyordu, tam Harlem işiydi.

 

Parson Tasarım Okulunda Moda Çalışmaları Profesör Yardımcısı olan Rachel Lifter “Dapper Dan’in 80’lerde yaptığının bir ismi var, “Siyahlaştırılmış Moda” diyor. Dan’in yaptıkları, sokak kültürünü, genç ve zengin insanların ihtiyaçlarını – isteklerini içeriyordu, “yaptığı şey politik-estetik olarak moda kültürüne uzun yıllar sürecek bir stil mirası bırakmak oldu”

 

Gelecek yıllarda Hip-Hop giyim, bol kesim, spor kıyafetlerden etkilenmiş şekilde ve sokakta da anlamlı duracak şekilde tasarlandı. Asıl hedef Rapçilerdi ve rapçiler için Dapper Dan tarzı, başarıya ulaşmaya yaklaştığının bir işaretiydi.

 

DeLeon, “Rapçiler uzunca süre modayı sevmiş ve arzulamışlardı ancak onunla iletişime geçemiyor, geçmek istemiyorlardı, çünkü markaya zarar vereceklerini düşünüyorlardı, çünkü marka öyle düşünüyordu. Ancak Dapper Dan’i bulduklarında onları anlayan, ihtiyaçlarının ne olduğunu bilen ve aynı dili konuştukları birini bulabildiler.”

 

Mike Tyson with his Dapper Dan “Don’t Believe the Hype” jacket

Dan’in tasarımları albüm kapaklarında, kırmızı halılarda ve ağır siklet şampiyonlarının üzerinde ortaya çıkıyordu, Mike Tyson 1988 Ünvan maçından önce “Don’t Believe the Hype” ceketini basın toplantısında herkesin gözünün önüne seriyor, Siyahi modası ile mesaj veriyordu…

 

Sıradaki bölümde : “Hip-Hop Modasının Kırılışı ve 7 İkonik Hip-Hop tarzının Günümüzdeki Hali”…

 

|| Bu yazı, Fashionbeans.com’da Tom Banhan tarafından yazılan “The Story Of Hip-Hop Style, From Run DMC To ASAP Rocky” yazısının çevirisidir ||

 

Cenk Durlu