ON AIR

ON AIR

04-Haz-2019

Selamlar Pek Sevgili Flow Okuru, geçtiğimiz haftalarda başladığımız “Hip-Hop Modasının Kısa Tarihi” serisine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

 

Bölüm 2

Dapper Dan’in bırakışı, Rap’in sertleşmeye ve daha özgün bir şeye doğru tarzı kayması yaşaması ile aynı zamana denk geldi. Rapçiler de lüksün basamaklarında hızlanıyorlardı. Wu Tang Clan, kendi markası olan Wu Wear’i piyasaya sürdüğünde, Neslin sanatçıları neyi teşvik edebileceklerini ve nasıl ödüllendirildiklerini kontrol edebildiklerini fark ettiler.

 

KENT MODASI DEĞİŞİYOR

 

“Reddedilmeyi” bir tarz beyanına dönüştürdüler, onlar gibi, en azından ancak sisteme en fazla tahammül edebilmiş hayranlar için kıyafetler yarattılar. Müzikleri gibi kıyafetleri de gerçeği yansıtıyordu. Bol kot pantolon, beyzbol ceket ve Timberlands giyen, bunu adeta üniforması yapmış Wu Tang gibi Suç ve Ceza’dan daha kalın bir FBI dosyanız varsa, bunlar sizin de giydiğiniz şeylerdi.

Rza

DeLeon, “Sen “kentsel modası”nın yükselişini yaşadın” diyor. “Bir ton markanız var. Özellikle pazardaki bu boşluğu gören rapçiler tarafından başlatılan çok sayıda markanız oldu, ‘Tamam, moda markaları dinleyicilerimizle ve izleyicilerimize hitap etmeyi başaramıyor, o zaman hakikaten o dünya için yeni bişiler yaratalım. ”

 

Kıyafetlerin yanı sıra kendi içkilerini ve purolarını yarattılar, rap videolarında görünen ürünlerinden satış yapmaktan mutlu olan markalardan aldıkları donuk tepkilerden bıktılar ama yine de markalar rapçiler için birçok şey yapmaya hazırdı.

Pharell

 

Daha sonra sahneye Pharrel çıktı, Hip-Hop giyime yeni şeyler eklerken de hiç çekinmedi, daha “sokak” çantalar, paten, punk esintisi, Japon sokak tarzı. Kanye West’in pembe sırtçantası kullandığı ama hala satışlarda 50Cent’i geçtiği bir dönem yarattı. Pharrel sonrası Hip-Hop giyim tutarlılığını kaybetti fakat yeni bir renk yarattı.

 

 

Rap listelerde tırmanırken dışarıda olan duruşunu kaybetti. En büyük sanatçıları – pop yıldızlarını yerinden etti, sonra ise pop yıldızı oldu. Şimdi, cebi şişen  herhangi bir rapçi, istediği kadar Fendi alabilir. Spotify’ın Rap Caviar’ında yer edinin ve Louis Vuitton muhtemelen size Instagram’daki tüm postlarınıza yetecek kadar giyecek göndersin. Business of Fashion’ın editör yardımcısı Christopher Morency “Lüks markalar, rapçilerin kültürel diyaloga hükmettiği gerçeğini kavradı” diyor. Markalar ya gemide ya da dışarıda kalacaktı.

 

DeLeon Rap modasını iki döneme ayırıyor: Pharrell’dan önce ve sonra. Kıyafet daha önce aidiyet ile ilgiliydi, şimdi de hip-hop’a hakimiyet ve gösteriş ile ilgi.

 

MODA HAFTASI

 

Moda haftalarında ön plana çıkan ilk rapçiler arasında, en başından ilginç ve ezoterikliği ile ün kazanan ve modayı kimliğinin ayrılmaz bir parçası haline getiren ASAP Rocky ve Kanye vardı. Markalar ve sanatçılar arasındaki gerçek işbirliğine kapılarını açtılar.

ASAP Rocky

2016’da ASAP Rocky, Dior Homme’in ilk siyah yüzü oldu, ancak kampanya, lüks bir evden fazlasıydı. Morency, “[o zamanlar] Dior Homme yaratıcı yönetmeni Kris van Assche ve Rocky arasındaki ilişki yıllar öncesine dayanıyor” diyor. “İlk başta Dior Homme’i çeken Rocky oldu, tam tersi değil”

 

İlk an dışında, ikinci basamaktan itibaren, Moda ve Rap derinlemesine simbiyotik bir ilişki içine girmiştir. Son iki yılda, Louis Vuitton, Marc Jacobs ve Saint Laurent, genç kitleleri var olan kitlelerinin yerine almaya çalışıyor ve bu hareketin bir parçası olarak rap-çerçevesinde reklam kampanyaları yayınlıyorlar.

 

Morency, “Yeni lüks tüketici Milenyum Doğumlular” diyor. “2025 yılına kadar, küresel kişisel lüks giyim pazarının yüzde 45’ini oluşturacaklar. Lüks markalar, bu nesilde bilinirlik istiyorlarsa, rapçileri kucaklamak zorunda kalacaklar, ancak bu kucaklamanın özgün olması gerekiyor. ”

Jay-Z

Modayla ilgilenenler için, İyi haberler bu kadar. Hip-hop, müzikte en yaratıcı akımlardan biri ve artık bu akım gardroplarımıza kadar uzanabiliyor. Sokak giyiminin yükselişi, yükseklerin alçalması ve unisex moda akımıyla beraber yepyeni bir soluk yarattı, giyim devleri hala buna adapte olmaya çalışırken, bir sonraki bölümde Hip-Hop giyiminin geçmişten bu yana olan tarzlarına ve bu tarzları günümüzde nasıl giyebileceğimize bakacağız. İyi haftalar Flow Okuru.

 

 

|| Bu yazı, Fashionbeans.com’da Tom Banhan tarafından yazılan “The Story Of Hip-Hop Style, From Run DMC To ASAP Rocky” yazısının çevirisidir ||

 

 

 

 

Cenk Durlu

@cenkdurlu