ON AIR

ON AIR

17-Tem-2019

Hip-hop bir müzik türünden çok daha fazlası, son otuz yılda Amerika’yı şekillendiren bir kültür. Etkisi tüm ABD’yi ve onun politik – eğlence kültürünü etkiledi. İlk bölümde baktığımız Hip-Hop’un kilit olaylarından sonra, bu bölümde Hip-Hop’un etkileşimde olduğu müzik türlerine bakacağız.

 

R&B

 R&B AfroAmerikan topluluk tarafından 1940’lı yıllarda ortaya çıkarılmış, “Rhythm and Blues” açılımına sahip bir müzik türü. Müzik şirketleri tarafından “Jazz ağırlıklı, ağır ve sabit ritimli müzik” olarak tanımlanan bu müzik türü, Hip-Hop’un ilk dönemlerinin en büyük yardımcılarından biriydi.

 

Funk

60’lı yıllarda ortaya çıkan ve daha çok dans edilebilir bir tür olan Funk müzik, Jazz & Soul ve R&B’nin bir füzyonuydu. Melodi ve Akor oyunlarına ağırlık veren Funk, Güçlü ve ritmik bir bassline’ın elektro bass ile çalınması etrafında şekilleniyordu

 

Soul

50’li yıllarda AfroAmerikan toplumu saran Soul müzik, R&B ve Jazz’ın Gospel Müziği ile birleşiminden oluşuyordu. Hip-Hop’un sokak hikayelerinin en büyük temel taşlarından biri oldu. (Gospel Müzik = Afro Amerikalılara ait bir Dini – Kilise müziği)

 

Jazz

Jazz, New Orleans tarafındaki Afro Amerikalılar tarafından icra edilmeye, 19. Yüzyıl sonları 20. Yüzyıl başları başlanmş bir müzik türü, Blues kökeininden gelen bu müzik, bir çok insan tarafından “Amerika’nın klasik müziği” olarak görülüyor

 

Peki bu müzik türlerinden aldıkları, Hip-Hop’a nasıl bir yardımda bulundu ? Toplumun öncelerden beri etkileşimde olduğu, alıştığı ve “komfor alanı”nda bulunan bu müzikler, Hip-Hop’un toplumdan uzak başlamamasına yarar sağladı, yerine göre bu dört müzik türü arasında esintilerle dans eden Hip-Hop, Amerika’nın Hip-Hop ülkesi olduğu 90’lı yıllarda daha kendine ait bir yapıya bürünene kadar, bu müzik türleri ile doğrudan dirsek teması ve dans içerisindeydi. Ancak 90’lı yıllarda ortaya çıkan “Hip-Hop Endüstrisi” doğal olarak bu teması sıfırladı ve kültüre yeni dayanaklar ekledi. Scratch performanslarının daha sert, agresif ve ağırlıklı olduğu yapılar ve karanlık sample loopları ile Kültürün içine gelen “Sample Düzenleme” durumu, Beatmakerlara özel bir alan yarattı, devamında gelen beatmaker yarışı ise elektronik ağırlıklı altyapılara yol açarak Modern Hip-Hop müziği zirveye oturttu. Jazz, Funk, R&B gibi müzik türleri ise değişime direnerek anaakım sahneden daha çok uzaklaştılar. Zira Hip-Hop sahnesi her geçen gün kendini adapte edebilen bir yapı üzerine şekilleniyordu.

 

Bugün, Hip-Hop’un yeni yapılanması, Dünyayı saran “eskiye dönüş” üzerinden gidiyor, şarkılar tekrar Jazz, Funk ve Soul müzik sampleları ile dolmaya başlarken, başka bir güruh ise Altyapıların daha davul ağırlıklı olduğu, daha çok MC’nin nefes kontrolü, flow çeşitliliği gibi alanlarda ilerliyor. Bu, Amerikan Hip-Hop toplumunun yarışı ve Küresel müziği değiştirme çabalarının ne kadar aktif ve hızlı olduğun en büyük göstergesi.

 

Cenk Durlu

@cenkdurlu