ON AIR

ON AIR

10-Tem-2019

Hip-Hop’un Amerikan Toplumu

Hip-hop bir müzik türünden çok daha fazlası, son otuz yılda Amerika’yı şekillendiren bir kültür. Etkisi tüm ABD’yi ve onun politik – eğlence kültürünü etkiledi. Bu makalede hip-hop’un ABD üzerindeki etkisine bakacağız.

Hip Hop, Amerika’daki siyah topluluk üzerinde (ve bir bütün olarak Amerikan toplumunda) çok büyük bir etkiye sahiptir. Hip Hop müzikten çok, kültürdür. Son yirmi yılda Hip Hop, nesiller adına konuştu ve marjinal bir topluma bir ses olarak Amerika’yı etkiledi, canlandırdı. Hip hop kültürünün karşıtları, müziğin oldukça agresif olduğunu ve sosyal isyanı teşvik ettiğini savunuyor; ancak kışkırtıcı sözler, Hip Hop’un Amerika’daki birçok insan için bir çıkış noktası olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. Hip Hop, MC’lere hükümetlere seslenebilecekleri, topluma bağıracakları ve Afrika kökenli Amerikalıların sağlık, güvenlik gibi sorunlarını iletebilecekleri bir alan yarattı.

 

Yirminci yüzyılın sonlarındaki on yıl, yani “doksanlar” Amerikan tarihi ve sosyal kültüründeki geniş kapsamlı toplumsal değişimlerin başladığı bir dönemdi. Doksanlı yıllarda meydana gelen etkili yeni trendlerin bir örneği Hip Hop kültürünün evrimi. Hip Hop’un tarihi, ABD’deki siyah topluluk bilincinden kaynaklanmaktadır. Ek olarak, Hip Hop kültürü, bu geçmişten kaynaklanan sosyo-ekonomik sorunlara doğrudan bir cevap olarak görülebilir. Diğer yandan geleneksel olarak marjinalleşmiş grupların yanı sıra siyah topluluk, müzikal ifade yoluyla sosyal davranışların ve fırsatların yeniden yapılandırılmasına, adaletsizliğe bir protesto başlattı.

Seksenlerin sonlarında bu müzikal hareketin başlangıcı görülüyordu, ancak Hip Hop müziğin gerçek anlamda kültürel bir bayrak oluşu, Doksanlı yıllara tekabül etti. Bu düşünce çizgisinde doksanlar, ABD’nin gerçek bir “Hip Hop Ülkesi” nin kurulmasını tecrübe ettiği noktaya kadar geldi, sert ve doğrusal değişimlere tanık olduk. Bu nedenle, sözlerin ve bazen de kaba çağrışımların müziğin meşruiyetine ilişkin bir tartışma yaratmasına rağmen, Hip Hop, yine de, Amerikan ulusu açısından pozitif mesajlar verebilen, bir dayanışma çağrısına sahip bir müzik kültürü haline geldi.

Hip-Hop Zaman Çizelgesi

  • 1973 / Kool Herc – İlk “Hip-Hop” Partileri
  • 1979 / İlk “Rap” Single’ı yayınlandı
  • 1980 / Curtis Blow “The Breaks” single’ı milyon satışa ulaştı
  • 1984 / Kool Herc son “Oldschool” Hip-Hop Partisini düzenledi
  • 1986 / Run DMCWalk This Way” ile Hip-Hop’u yeni insanlara tanıtmaya başladı ayrıca NWA ile Gangsta Rap dip dalgası oluşmaya başladı
  • 1992 / DreThe Chronic” albümünü yayınladı, Gangsta Rap’in rafine hali ile listeleri domine etti
  • 2000 – İçinde bulunduğumuz “Modern Dönem” başladı

Sivil Hak istekleri, Hip-Hop eksenini değiştimekle kalmadı, Hip-Hop’un doğrudan beslendiği ve şekillenirken ödünç aldığı noktadaki müzikleri bile etkiledi, aşağıdan yukarı başlayan değişim en sonunda tüm siyahi müzik camiası vurdu. Sıradaki bölümde, Bu müzik türlerini ve Hip-Hop üzerinden yapılan müzik & fikir alışverişini konuşacağız

 

Cenk Durlu

 @cenkdurlu