ON AIR

ON AIR

29-May-2020

ABD’de yıllardır sistematik bir biçimde süren polis şiddeti, Minneapolis kentinde George Floyd adlı bir siyahi vatandaşın gözaltına alınırken boğularak öldürülmesi sonucu tekrar kendini gösterdi. Bir süre sonra gelen ilk yardım ekipleri, müdahale etse de Floyd kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Aynı zamanda George Floyd çok eskiden Big Floyd mahlaslı Screwed Up Click üyesi bir rapperdı. 3rd Ward, Houston temsilcisiydi.

Olayın yayılması sonucu binlerce kişi sehrin dört bir yanında ve Minneapolis Polis Merkezi önünde ”Stop Killin Black People” , ”I Can’t Breathe” vb. pankartlarla  protestolara devam ediyor. Polis şiddeti ve ırkçılık dünya genelinde birçok sanat eserine konu oldu ve hala olmaya devam ediyor. Bu konulara en çok eğilen müzik türlerinden biri de şüphesiz Rap. Flow Radyo olarak sizlere akıllarımızdan hiç silinmeyen olaylara ve yüzyıllardır devam eden ırkçılığa karşı yapılmış Rap parçalarını derledik;

Vic Mensa: ‘16 Shots’ (There’s A Lot Going On, 2016)

Şarkı, 2014 yılında polis şiddeti sonucu genç yaşta öldürülen Laquan McDonald‘ı konu alıyor. Vic Mensa parçayı ‘self-defence‘ olarak adlandırıyor. 

J Cole: ‘Be Free’ (2014)

Poliş şiddetinin belki de en duygusal hali ‘Be Free‘, silahsız olmasına rağmen bir polis tarafından vurulan Michael Brown hakkında yazıldı. 

Kendrick Lamar: ‘The Blacker The Berry’ (To Pimp A Butterfly, 2015)

The Blacker The Berry, yozlaşmış kolluk ilişkilerini, kurumsal ve sistematik bir biçimde yapılan ırkçılığı konu alıyor. Şarkının ruhu ve enerjisi sebebiyle Public Enemy‘yi de andırdığı söylenebilir.

Nas: ‘Cops Shot The Kid’ (Nasir, 2018)

Prodüksiyonuyla beraber şarkıda Nas‘a, Kanye West eşlik ediyor. Müzikal olarak ‘minimalist‘ bir beat içerse de sözleri polis şiddetini en çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor.

2Pac:  ‘Changes’  (1992)

2pac‘ın en büyük rapçilerden biri olarak sıralanmasının en önemli sebepleri arasında şüphesiz, siyahilere karşı ırksal, ekonomik eşitsizlikleri ve şiddeti herkesten farklı bir biçimde ele almasıdır. Changes ise bunun en somut örneği.

Dead Prez: ‘Police State’ (2000)

İkili, parçada aşırı polis şiddeti ve siyah ayrımcılığından bahsederken, Amerika’da servetin yeniden dağıtılması ve siyah özgürlüğünün gerçekleşmesi için de bir devrim çağrısında bulunuyor.

N.W.A: Fuck Tha Police (1988)


Fuck Tha Police şüphesiz listenin en aranan parçası. N.W.A ekibinin konserlerinin basılmasına sebep olan bu parça Hip-Hop tarihinin yapı taşlarından.

Public Enemy: Fight The Power (1988)

Spike Lee‘nin ‘Do the Right Thing’ adlı filmi için yapılan bu parçanın bir çağrı niteliği taşıdığını söylemek pek de yanlış sayılmaz. Siyahiler üzerine uygulanan ‘orantısız güce’ tepki olması da Hip-Hop tarihi için önemli bir yere sahip.

Common: Black America Again (2016)

Common bu şarkı için ‘60larda veya 1800’lerde yazılmış olsaydı bile hala geçerli olurdu ve biz şimdi 2016’dayız.’ diyor. Siyahilerin kölelikten bu yana verdikleri yaşam mücadelesini en çarpıcı şekilde anlatan parçalardan birisi.

KRS One: Sound of Da Police (1993)

Sound of Da Police ırkçılık ve polis şiddetinin yanı sıra bugüne kadar olan Amerikan sömürgeciliğini ve günümüz sokaklarının adaletsizliğini birbirine bağlayan bir parça olma özelliği de taşıyor. 

Killer Mike: Don’t Die (2012)

Public Enemy’den, Assata Shakur’a kadar önemli isimleri görebileceğiniz bu şarkının olay örgüsü şeklinde anlatılması parçayı daha dikkat çekici kılıyor. 

Su Yılmaz @suyjlmaz