ON AIR

ON AIR

04-Tem-2019

Önce Kasetten CD’ye, CD’den zip dosyalarına doğru ilerleyen, Hip-Hop’un promosyon yöntemlerini ve yeni sanatçıların önünü açan bir Altkültür, Mixtape; Flow Radyo Hip-Hop Mektebi’nin bu haftaki bölümüne konuk. Bu Mixtape kültürünün geldiği nokta ve yaptığı büyük işlere, gelin hep beraber bakalım.

 

Bölüm 2

 

Sonraki on yılda, CD Yazıcıların tabana yayılması Mixtape’leri kasetlerden CD’lere aktardı, CD’lerin ucuzluğu ve geniş alanda kullanım becerisi ile olay bambaşka bir noktaya gelmişti. Freestyle’lar, Canlı Klipler, Demolar, Yayınlanmamış parçalar. DJ’ler Mixtape işini kompleks ve sokağın tam istediği şekillere getirmişlerdi. Ayrıca bu dönem Kay Slay, Whoo Kid ve DJ Drama Mixtape’ler içerisine kendi isimlerini söyledikleri vokaller koyan ilk isimler oldular. Böylece DJ’ler ön plana çıkabilmeyi başardı.

Ama olayın gerçek anlamda dönüm noktası Curtis Jackson’dan geldi, 50 daha önceleri Columbia Records ile imzalayıp “How to Rob” ve “Rowdy Rowdy” gibi işler çıkarmış olsa da, bir noktada bu anlaşmadan çekildi, Power of The Dollar, 50’nin çıkış albümü hiçbir tanıtım olmadan yayınlandı ve Curtis adeta kara listeye alındı.

 

Sokağın ve Müzik dünyasının kurbanı 50 Cent, oyuna geri dönmek için Mixtape dünyasını kullandı. 50 Cent is the Future isimli Mixtape gerçek anlamda bir klasikti, hatta bir çok insana göre gelmiş geçmiş en iyi Mixtape buydu. 50 sırtını duvara dayamış ve Lloyd Banks, Tony Yayo ikilisi ile beraber gelen tüm darbelere cevap veriyordu. Mixtape gerçek anlamda ham, sert freestylelar ve sağlam beatlerle sokaklara hükmetmeye başladı. Bu yeni tarzıyla yepyeni bir hayran kitlesi yaratan 50 Cent’e Eminem ve Dre kucak açtılar. Tüm Mixtape görülmemiş anlamda bir güç gösterisiydi, 50 Cent’in hangi labelda olursa olsun yapabileceklerinin göstergesiydi ve ayn zamanda Mixtape işine artık MC’leri de soktu. Bu sayede yeni isimler DJ’lere muhtaç olmadan kendi kendilerine işler yayınlamaya başladı. Ya da kimisi albümü öncesi ısınma amaçlı Mixtapeler yayınlamaya başladı.

Bu tarz ısınma hareketlerinin en meşhuru Kanye West’e ait, 2004 yılında çıkan College Dropout albümünden bir sene önce Get Well Soon Mixtape’ini yayınlayan Kanye, Prodüktörlük sonrası MC’liğine dair soru işaretlerini silmişti

 

2006 yılında DJ Drama Güney Hip-Hop sahnesini Gangsta Grillz serisi ile yakmaya başlamıştı. Fakat Mixtape’in asıl amacı Lil Wayne’i parlatmaktı, ki başarılı da oldu. Bugün Lil Wayne’in yolculuğunda DJ Drama oldukça büyük ve önemli bir yer kaplıyor. “Gangster Grillz zaten bu demekti, onun sesini duyurmasına yardımcı olmaktı. Onun ve diğer tüm MC’lerin”

2007 yılında, DJ Drama, Mixtape sattığı için tutuklanan bir kaç DJ’den biri oldu, Atlanta Polisi 81 bin CD’ye el koydu. DJ Drama ve arkadaşları Yerel TV tarafından tutuklanırken kayda alındı, “uyuşturucu trafiği yapmak” gibi suçlarla televizyonlarda yayınlandı. Drama bu konuyla alakalı “Bazı ekipmanlarımızı aldılar, Disklerimizi aldılar, Ama geri çekilmektense üstüne gittim, yeni ekipmanlar aldım ve albüme daha hırslı asıldım, Diğer sanatçı arkadaşların da yardımıyla hepsini bitirdik ve albümü yayınladık. Ve bugün buradayım” diyor.

 

 

Drama bugün Lil Wayne, Young Jeezy ve diğer bir çok MC’nin kariyerini canlandırmasıyla anılıyor, Şirketler ona yeni Mixtape’inde kendi sanatçılarının olması için para ödüyorlar ve bu RIAA için yeni bir paradoks yaratıyor (RIAA = Amerika Müzik Şirketleri Birliği), aynı şekilde onu tutuklamaya çalışan polislerin de işini zorlaştırıyor. Fakat Drama Mixtapeleri için hiç hakim karşısına çıkmadı keza Mixtape yayınlamayı da durdurmadı. Tam gaz devam ediyor.

 

Cenk Durlu

@cenkdurlu

 

 

 

|| Bu yazı, Cuepoint’te DJ Semtex tarafından yazılan “Street Dreams: How Hip-Hop Mixtapes Changed The Game yazısının doğrudan çevirisidir||