ON AIR

ON AIR

14-Nis-2017

Shawntae Harris, ya da hip hop dünyası içinde bilinen ismiyle Da Brat, 90’lı yıllarda erkek egemen hip hop dünyasının önemli kadın sanatçılarından birisi. 1974 yılında Chicago’da doğan Harris, çocukken ailece bağlı oldukları Apostolic kilisesinde koroda şarkı söyleyip piyano ve davul çaldı ve böylelikle müziğe ilk adımını attı.

1992’de MTV’nin düzenlediği amatör bir rap yarışmasında birinci oldu ve ünlü prodüktör Jermaine Dupri tarafından keşfedildi. Dupri’nin desteğiyle dönemin ünlü müzik grubu Kris Kross ile tanışma ve çalışma fırsatı buldu. 1994’te çıkış albümü “Funkdafied,” çok büyük bir başarı elde etti ve 1 milyon kopya sattı.

“Fa All Y’All” ve “Give It 2 You” adlı single’ları Harris’e platinyum albüm kazandırdı ve kendisi bu ödülü kazanan ilk kadın rapper oldu. Bu süre boyunca pek çok kadın hip hop sanatçısı ile birlikte çalıştı ve hip hop dünyasının “erkek egemenliği” içinde kadınlar için önemli bir ses oldu. Medyada ve hip hop dünyasında Snopp Dogg’un “kadın versiyonu” olarak da tanınıyordu. 1996’da ikinci albümü “Anuthatantrum” piyasaya çıktı. T-Boz’un Harris’e eşlik ettiği ünlü single’ı, “Ghetto Love” bu albümde yer alıyordu. Ghettoda yaşayan siyahi gençlerin hayatlarına ve yaşadığı koşullara değindiği şarkı müziğinin yanı sıra politik duruşuyla da ön plana çıkmıştı. Harris’in şarkılarında aynı zamanda uyuşturucu ve şiddet karşıtı temalar da görülüyordu. Şarkılarının yanı sıra erkek arkadaşıyla Chicago ghettolarında yaşayan çocuklar için “Mob Town” adında bir şirket kurdu ve bu bölgelerdeki yetenekli çocukları ortaya çıkarmak ve onları müzikle tanıştırmak için çalıştı.

2000 yılında üçüncü albümünün çıkmasına yakın Atlanta’da bir gece kulübünde bir kadını tartakladığı için 3 yıl cezaevinde çalışma cezası verildi. Da Brat bu süreç boyunca kendi hayatını, çalıştığı sosyal konuları ve müzik yaşamını anlattığı bir kitap yazdı. Cezaevi yıllarında müzikle uğraşamadı. Ne var ki, cezaevine girmeden çalışmalarına başladığı 3. albümü “Unrestricted,” 2000 yılının bahar ayında piyasaya çıktı. “Unrestricted”, R&B dalında, kariyerindeki en iyi ikinci albümü seçilmekle kalmadı; Billboard 200 listesinin ilk 5’ine de girmeyi başardı.

Hip hop dünyasının başarılı kadın sanatçılarından birisi olan Da Brat’in cüretkar müziğine kulak vermeniz için  doğum gününe özel hazırladığımız liste! Keyifli dinlemeler!