ON AIR

ON AIR

17-Haz-2019

Hip-Hop 70’ler sonunda oldukça negatif tepkilerle ortaya çıktığında, toplumun bir kesimi “FBI müdahale etmeli” şeklinde beyanlarda bulunabilirdi, ardından geçen yıllarda Hip-Hop Dünya Eğlence Sektörünün zirvesine çıktı

 

Bununla birlikte, hip-hop kültürü, spor, teknoloji ve girişimlik alanlarına nüfuz ederek kendi yapısını ve sesini genişletti. Bir sonraki seçim döneminde, bu üç sektörde de egemen olacak.

 

Politika

Hip-hop’un politika içindeki yerinin belgelendiği ilk anlardan biri 2008 yılıydı; o zamanki Başkan adayı Barack Obama, şık bir şekilde Jay Z‘ye,”Demokrasi önceliği” adına yaptığı bir konuşma için Teşekkür etti. Daha yakın zamanlarda ise, Meek Mill’in hapsedilmesi ve serbest bırakılması, Gözaltı yetkisinin Polis tarafından kontrolsüz kullanıldığı düşünceleri sebebiyle CNN ve NBC gibi kanallar uzun uzadıya Hip-Hop ekseninden Politika tartıştılar

 

MSNBC’nin The Beat sunucusu Ari Melber, söz konusu sözleri ve siyasi olayları bildirirken Drake, Kanye West, Lauryn Hill ve Rick Ross gibi rapçilere gönderme yapıyor.

 

Radyo Power 105.1’in The Breakfast Club programına verdiği röportajda “İşim açık olmak, gerçekleri rapor etmek ve bir şeyler açıklamak” diyor. “Yani, elbette buna yardımcı olan her şeyi kullanacağım. Bir film olabilir, bir spor terimi olabilir ya da şarkı sözleri olabilir.

 

Eğitim

Onlarca yıl önce, Akademisyenler tarafından çok büyük bir sosyal problem olarak görülen şeyler, şimdi takdir edilmesi ve üzerine çalışılması gereken bir olgu haline geldi. Georgetown Üniversitesi, Jay Z’nin Hip-Hop çalışmaları üzerine bir kurs verdi; Georgia‘nın Savannah şehrindeki Armstrong Üniversitesi, “Outkast ve Hip-Hop’ta Üst Düzey İngilizce” dersi veriyor; Minnesota, Saint Paul‘daki McNally Smith Müzik Koleji, hip-hop çalışmaları üzerine bir ders sunuyor.

 

Yapımcı 9th Wonder, bir zamanlar Duke Üniversitesinde profesördü ve şimdi Kuzey Carolina Central University‘de “Hip-Hop Tarihi” dersi veriyor. Bun B, Rice Üniversitesi’nde “Hip-Hop ve Din” dersi veriyor. İleride bu rakamların artacağı oldukça bariz.

 

Kapital Amerika

Hip-hop’un pop kültürde öne çıkan varlığı ve dinlemek için tercih edilen bir tür olarak statüsüne rağmen, Billboard geçen aylarda şu soruyu sordu: Hip-hop dalgası neden daha fazla siyah yöneticiyi üst pozisyonlara itemedi?

 

 

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, Kapital Amerika’nın müzik endüstrisi – ve tabii ki diğer endüstriler – Afrika kökenli Amerikalı yöneticilerinin şirketlerin merdivenlerini tırmanışına şahit olacaktır. Ethiopia Habtemariam, Tunji Balogun, Kevin Liles ve Sylvia Rhone gibi müzik endüstrisi yöneticilerinin şirketleri canlandırdığını görmemize rağmen şirket düzeyinde yönetici pozisyonlarında yeterince Afrikalı-Amerikalı görmüyoruz, önümüzdeki 10 yıl içerisinde, Afrika Kökenli Amerikalıların şirket tabanlı yükselişi yeni bir eğlence kültürü ve yeni bir müzik anlayışı yaratacaktır.

 

 

|Bu yazı, Forbes’ta “3 Areas Of Society Hip-Hop Culture Will Dominate By 2020” başlığı ile Ogden Payne tarafından yazılan yazının çevirisidir|

 

Cenk Durlu

@cenkdurlu