ON AIR

ON AIR

16-Haz-2017

Flow Radyo olarak bu hafta sayfamızda hem hip hop sanatçısı hem de oyuncu olarak bilinen O’Shea Jackson Sr. ya da bildiğimiz adıyla Ice Cube ’un hayatına ve şarkılarına yer veriyoruz.

Ice Cube Hakkında

Ice Cube, 15 Haziran 1969’da Los Angeles’ta dünyaya geldi. Ice Cube’un kuzenlerinin neredeyse hepsi hip hop dünyasında yer alan kişilerdi ve bu durum onun da küçük yaşlardan itibaren müzik dünyasının içinde olmasına olanak tanıdı. Gittiği okulda rap sözleri yazmaya başladı ve ilk şarkısını 16 yaşında gelecekte N.W.A üyesi olacak Eazy-E’ye sattı.

Kariyerine ise dönemin önemli hip hop grubu C.I.A’in bir parçası olarak başladı. C.I.A’in bir üyesi olarak  dönemin ünlü prodüktörlerinden Dr. Dre’nin organize ettiği partilerde boy gösterdi ve söz yazmadaki ve yorumlamadaki başarısı git gide duyulur oldu. Dr. Dre, Ice Cube’un yeteneğini fark etti ve onun elinden tutarak ilk çalışmalarında ona destek oldu. Böylece, Ice  Cube’un hip hop dünyasında adı daha fazla öne çıktı. Sanatçı pek çok farklı ekip ve hip hop’çuyla işbirliklerine imza attı. Ortak çalıştığı isimler arasında Red Hot Chili Peppers, Public Enemy, George Clinton, The D.O.C gibi grup ve sanatçılar vardı. All Music dergisi onu hip hop’un en başarılı “hikaye anlatıcısı” olarak atfetti. 2012 yılında ise The Source dergisi, tüm zamanların en iyi söz yazarı listesinde Ice Cube’u 14. sıraya yerleştirdi.

Ice Cube’un müzik tarzı ve sözleri geniş bir yelpazede olsa da kariyerinin en parlak olduğu dönemde daha çok “gangsta rap” tarzında ön plana çıktı. Sözleri bazen çok sert olarak algılandı ve kimi sözleri ise “anti-beyaz” ve “anti-semitist” olmakla eleştirildi. Örneğin; 1991 yılında çıkardığı ikinci albümü, Death Certificate eleştiri yağmuruna tutulan bir albümdü. Buna karşın bir sene sonra çıkardığı The Predator çok başarılı bulundu ve tarihte ilk kez bir albüm hem pop hem de R&B listelerinde ilk sıraya yükseldi. The Predator, Ice Cube’un kariyeri boyunca, o döneme kadar hazırladığı en başarılı albüm olarak görüldü.

Ne var ki, Ice Cube’un müzik kariyeri bu tarihten sonra hep inişli çıkışlı ilerledi. Bir dönem çok başarılı işlere imza atıyor, kimi zaman çalışmaları vasat bulunuyordu. Bunun nedeni çoğunlukla, Ice Cube’un kariyerinde çok aktif olmasına ve bundan dolayı istikrar yakalayamamasına bağlanıyordu. Örneğin, 93’te çıkardığı Lethal Injection albümü pek beğenilmedi. Bu nedenle, Ice Cube bir sene sonra müziğe kısa bir ara verdi ve bir değişim olması adına aktörlüğe yöneldi. Bu süreç boyunca siyahi kültürü ve yaşamı yansıtan filmlerde rol aldı. Boyz N the Hood bunlardan biriydi. Ayrıca 1995 yılında senaryosunu kendisinin yazdığı Friday adlı filmde, komedyen Chris Tucker’la başrolü paylaştı. Bu film dünya genelinde 28 milyon dolarlık gelir elde etti. Ayrıca Barber Shop, All About Benjamins, Ride Along gibi filmlerde de yer aldı.

Ice Cube’un müzisyenliği kadar yer aldığı filmler de ses getirdi. 90’lar ve 2000’lerde, ABD’de oldukça göz önünde bulunan bir isim olan Ice Cube, yaptığı bu çalışmaların neredeyse hepsinde siyahilerin yaşadığı sorunlara değiniyor ve bu sorunları gündeme taşıyabiliyordu.

Ice Cube, Kimberly Woodruff ile 26 Nisan 1992’de evlendi ve bu evlilikten dört çocuğu oldu. Çocuklarının hepsi babasının izinden gidip TV ve müzik dünyasında boy gösterdiler.

Ice Cube 1992 yılında İslam’a yöneldi ve Malcolm X’in kuruculuğunda etkin rol aldığı Nation of Islam’a üye oldu. Ne var ki, bu partinin her gerektirdiğini yapmayı reddediyor ve belli başlı noktalarda bunları eleştiriyordu. Kendi doğrularının ve düşüncelerinin izinden gidiyordu:

Ben doğal bir Müslümanım ve kendi halimde bir inancım var. Hem Hristiyan’ım, hem Budist’im, her şey dünyaya farklı şeyler sunuyor. Dünyada ise din savaşı değil, kaynak savaşı yaşıyoruz. Kaynakları paylaşma savaşı; sadece petrol değil, toprak ve su savaşı…”

diyerek dünya siyasetine ve gündemine dair eleştirilerde bulunuyordu.

Ice Cube müzisyen kimliğinin yanı sıra son dönemlerde, özellikle 2000’lerin sonuna doğru daha çok politik kimliğiyle ve politik demeçleriyle adından söz ettirdi. Nation of Islam’ın kendi içinde yaşadığı sorunlara getirdiği eleştiriler hip hop dünyasında geniş yankı buldu.

Ice Cube başarılı hikaye anlatıcılığı, toplumsal sorunlara olan ilgisi, duyarlılığı ve müzik dünyasına kazandırdığı onlarca best eve parçayla bir dönemin ikonik ismi olarak müzik tarihine adını yazdırdı ve hala da hip hop kültürünün yeni nesil temsilcilerine farklı bakış açıları sunup, örnek olmaya devam ediyor.

Ice Cube’un en sevilen şarkılarından oluşan bir de liste hazırladık. Keyifli dinlemeler!