ON AIR

ON AIR

07-Oca-2019

Geçtiğimiz günlerde Killa Hakan yılbaşı kutlamaları sırasında havaya silahla ateş ettiği için birden bire eleştirilere neden oldu. Sosyal medya ve bazı ana akım medya organlarında gündem oluşturdu. Hip Hop camiası Killa’ya tek yürek destek oldu. Flow Radyo olarak olaya tarafsız bir gözle bakmak istedik.

Öncelikle bu olay, memlekette medyacılık oyunu oynayanların ne kadar ucuz ve ne kadar araştırmadan haber yaptığını bizlere bir kere daha hatırlattı. Bir insanın bir anda hakaretlere maruz kalarak eleştirilmesi, ve eleştirenlerin konunun aslını öğrenmeden eleştirmeleri çok kötü.  Türkiye’de Hip Hop ve Rap kültürüne öncülük ve ağabeylik yapmış Killa Hakan gibi sevilen bir isme “maganda” yakıştırması yapılması biz Hip Hop severleri üzdü ve kızdırdı.  

Killa Hakan’ın yapmış olduğu hareketi onaylamayabilirsiniz, fakat bu hakaret veya yıkıcı bir eleştiri gerektirmez.  Türkiye’de şiddet ve nefret dolu mafya dizilerini, toplumsal ahlakı hiçe sayan onlarca sözüm ona yarışma programını, ve milyonlarca insanın telef olduğu hiç bitmeyen savaş görüntülerini ekranlarından eksik etmeyen bazı medya organları ve uzantılarının bu konuda yorum yapmaları yersiz ve gülünç olmuş. 

Burada amaç başka. Burada amaç Hip Hop’u lekelemek.  Killa’nın kurusıkı ile havaya ateş ettiği yazılmıyor mesela nedense.  Yılbaşı gecesi, havaya yüzlerce havai fişeğin atıldığı bir anda, ruhsatı olan bir silahla, kutlama amacıyla havaya  kurusıkıyla ateş etmekte bir sakınca görmüyoruz.  Seçimlerden, düğünlere, bir sürü gereksiz abartılı kutlama sırasında havaya sıkılan kurşunlarla ölenler ve onların serbest  dolaşan katilleri hakkında haberler yapılması daha isabetli olurdu, haberciliğe daha yakışırdı.

Olaya tabi bir de Türkiye’deki gangsta algısından ve onun oluşturduğu perspektiften bakmakta fayda var.  O.G yani “Original Ganster” 1960 ve 70’ler Amerikasında, ırkçı eylemlerden ve polis teröründen  kendilerini korumak için mücadele eden siyahi özgürlük oluşumlarındaki üyeleri tanımlayan bir deyimdir.  Bu oluşumlar zamanla daha küçük oluşumlara, hatta silahlı çetelere dönüştü, ve ister istemez Hip Hop dünyasına da damgasını vurdu. Uyuşturucu, silah ve kadın ticareti yaşamın bir parçası haline geldi. Amerika dediğimiz yer aslında en tepeden aşağıya kadar uzanan bir uyuşturucu ve silah pazarı zinciridir ve bu yüzden silah hayatın bir parçasıdır.

Fakat konu Türkiye olunca, durum farklı. Killa Hakan 80’ler ve 90’lar Almanya’sında yaşadığı mahalle ve çevresinde gerçekleşen ırkçı eylemlerden etkilenmiştir mutlaka.  Kendini ve yakınlarını korumak için bazı oluşumların içinde de bulunmuş olabilir.  Bu bakımdan Killa Hakan, tavrı ve duruşu açısından Türkçe “Gangsta Rap”in sembolüdür. Konu, sistematik olarak sana zarar vermek veya yok etmek isteyen bir anlayışa karşı nefsi müdafaa için silah kullanmak ise,  bunu sanatına ve sanatçı kimliğine taşımakta bir sakınca yoktur, tam tersine ilham vericidir.  Fakat şunu söylemek lazım, ülkede neyle savaştığını bilmeyen ama silahla görüntülenmenin kendilerine bir şey katacağını zanneden taklit “gangsta”’ların olduğunu da maalesef görüyoruz.  

Killa Hakan’a çalışmalarını severek takip eden bir Hip Hop radyosu olarak yapabileceğimiz tek eleştiri şu olurdu herhalde:  “Bro, senin özünü ve geçmişini bilmeyen, senin deneyimlerinden geçmemiş sayısız genç senin gibi olmak istiyor, seni taklit ediyor. Paylaştığımız her görüntü, genç nesli olumlu ya da olumsuz etkiliyor.  Sen Türkçe Rap aleminde tecrübenle genç MC’lere desteğinle bir rol modelsin ve gençleri etkiliyorsun. Seni yıkıcı şekilde eleştirenler elbette haksız ve hadsiz,  fakat sen de onlara yem vermemelisin.”  

Umarız Killa Hakan da bu tatsız süreçte kendine göre değerlendirmeler yapmıştır. Türkiye‘nin, Almanya veya Amerika gibi olmadığını, sanıldığından daha muhafazakar olan, ve bundan pirim yapmak isteyen kötü niyetlilerin köşeleri kaptığı bir ülke olduğunu üzülerek gözlemlemiştir. Flow Radyo olarak Killa Hakan’a ve müziğine radyomuzda her zaman yer vereceğiz, ama doğru bildiklerimizi de paylaşacağız.

Peace

Flow Radyo Ekibi.