ON AIR

ON AIR

23-Şub-2019

Türkçe rap dünyasının yeraltından çıkan, duruşu ve sözleri bakımından protest yapıya sahip Kst ile albümden sonra konuştuk. 

Flow Radyo: İlk olarak albümün adı nereden geliyor? Neden “Sinir Sistemi”?

Kst: Sinir sitemi. Çünkü öfkeli, bütün içerikler, şarkılar öfkeli. Bu albümü yapma amacım içimi dökmekti. Sistem de günümüz sisteminden geliyor. Sinir sistemi imgesel bir şeyler oluşturduğu için albümün adı da böyle ortaya çıktı.


Flow Radyo: Şarkıların yapım/yazım süreci nasıldı? Nasıl gelişti?

Kst:Parçaların bi kaç verse’ü hazırdı zaten. Son dönemde olan olaylar bayağı canımı sıktı, onları tamamlayayım dedim. Zaten albümde 3-4 yıllık parçalar da var. Hepsini bitirdikten sonra da “Sinir Sistemi” ortaya çıktı.

Flow Radyo: Göreve Hazır isimli şarkıda ‘İtirazım Var’ filminden bi skit var. O fikir nasıl çıktı?

Kst: Filmi izlediğimde o kısım çok hoşuma gitmişti. Filmi izlediğimde anarko ruhum kabarmıştı. Seni bir şarkımda kullanmadan ölürsem bu benim ayıbım olsun dedim. Neticede “Göreve Hazır” o skitle başlıyor ve kullandığım için mutluyum.

Flow Radyo: Albüm çıktıktan sonra  geri dönüşler nasıl oldu?

Kst: Geri dönüşler güzel oldu. Beklediğimden daha iyi oldu. Çünkü ben gerçekten buna bi psikolojik terapi gibi, aynı fikirde olduğum insanlar dinlesin diye yaptım. Böyle içimi dökeyim, onların fikirlerini alayım, yakın çevremizden dinleyenler olsun ama Türkiye çapından benimle aynı fikirde olanlar insanları gördükçe mutlu oluyor insan. O konuda beklediğimden fazla tepki aldım. Onun için o insanlara teşekkür ediyorum. 

Flow Radyo: Müzik yapmak isteyen, genç arkadaşlara ne demek istersin?

Kst:Yazmaya başlayanlar yaşadığını yazmak diye bi mevzu var bizde, onu yazsınlar ama aynı anda çok fonksiyonlu olmak diye de bi konu var. Tek bi şeyle yetinmesinler. Kendilerini sadece bi konuda geliştirmesinler, her konuda kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Bol bol okusunlar, okumak ayıp değil. Rapçiye kişisel gelişim kitaplarından uzak durmalarını tavsiye ederim. Rapçi zaten kendi kendini geliştirebilir. Başka kitaplara, daha yüksek rakımlı kitaplara göz diksinler, ufkunu genişletebilecek kitaplara yönelsinler. Kitap okuduklarını söylemekten çekinmesinler, kitap okumak sizi süt çocuğu yapmaz. Belki gün yüzüne çıkmamış bi benzetmeyle karşılaşıcaklar ve bu onlar için çok yararlı olacak. Okumak insanı üst düzeye taşır. Özgüvenli olmaları lazım, stüdyoya kapanıp bol bol vokal denemeleri lazım. 

Flow Radyo: Türkçe rapin geleceği hakkında ne düşünüyorsun?

Kst: Çok yetenekli çocuklar var. Şu anki çizgisinden daha iyi bir çizgiye çıkacağına eminim. Kendilerine güzel bakarlarsa, kendilerini geliştirirlerse çok başarılı olacaklarını düşünüyorum. 

Flow Radyo: Rapteki sokak kavramı hakkında ne düşünüyorsun?

Kst: Sokaktan geldiğinde yaptığın rapin değişik bir tadı olur. Bazı arkadaşlar var, sokaktan gelmediği halde yetenekli olanlar. Bu insanları da kucaklamak lazım. Bu insalar da müzikal anlamda güzel işler yapıyorlar. Farklı bakış açılarını iteklememek lazım. Fakat sokaktan gelmeyen adamın da rol yapmaması lazım. Gerçeği neyse o olmalı. 

Flow Radyo: Senin için biriyle düet yaparken önemli olan nedir?

Kst: İlk önce duruşla alakalıdır tabi ki. Kişinin kendi karakteri önemli olur burada. İçerik de burada ön plana çıkıyor. İçerik sağlam olduktan sonra düet yapılır. 

Flow Radyo: Gelecekteki planların nelerdir? Ufukta yeni bir albüm ya da tekli var mı?

Kst: Aslında yazmakta problem yok. Dışardayken, işteyken aklıma bi şey geldiğinde yazıyorum. Benim için problem olan şey zaman. Hayat şartlarından dolayı şu anda hayatımın merkezine rapi koyamıyorum. Elbette koymak isterim ama  insanın yaşamını devam ettirebilmesi için bazı gelir kapıları lazım. O yüzden kimse kusura bakmasın. Fakat en yakın olarak Çağrı Sinci ile ve Saian ile çalışmalarım var.

Flow Radyo: İlham aldığın, insanlara tavsiye ettiğin albümler var mıdır?

Kst: Big Pun’ın Capital Punisment, Wu-Tang Clan’den The W, Iron Flag ve Wu-Tang Forever, Cypress Hill’in IV albümü, Ol’ Dirty Bastard’tan Return To The 36 Chambers: The Dirty Version. Saydıklarımı dinlemelerini tavsiye ederim.

Açık sözlülüğü ve sorularımıza verdiği samimi cevapları için için Kst’e teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışmalarını merakla bekliyoruz