ON AIR

ON AIR

26-Eki-2017

Bu hafta doğum günü vesilesiyle kendisini anacağımız isim “Gospel’in Kraliçesi” ve gospel tarihinin en iyi kadın müzisyenlerinden biri olan Mahalia Jackson.

Mahalia Jackson singing

Çocuk yaşta keşfettiği müzik yeteneği ile kilise korosu aracılığıyla spiritüel alanlara ve gospele yönelen Jackson, siyahi bir kölenin torunu ve ayrımcılığıa uğramış bir ailenin çocuğu olarak 26 Ekim 1911’de New Orleans’ın yoksul bölgelerinden birinde doğdu. Çocuk yaşta farklı müzik türlerinden parçalar dinledi ve 4 yaşında ilk kez kilise korosuna katıldı.  Spiritüel ögeler ve İncil’in öğretileri ile koroda tanıştı ve bu öğretiler hayatının ve müziğinin temelini oluşturdu. Müziğinin ve şarkılarının tarzı o yıllarda oluşmaya başladı. Piyano yerine davul ve perküsyona yoğunlaştı ve şarkı söylediği yıllar boyunca gospel’in geleneksel tarzından pek uzaklaşmadı. O dönemlerde en çok etkilendiği isimlerin başında Bessie Smith ve Ma Rainy geliyordu.

8. sınıfta okulu bırakıp daha iyi şartlarda çalışmak ve okumak için 1927’de Chicago’ya taşındı. Orada hemşirelik okuluna kayıt oldu. İlk başta beyaz Amerikalılar’ın evinde temizliğe gitti ve otellerde çalıştı. Daha sonra Salem Vaftiz Kilisesi’nin korosuna dahil oldu ve aynı yıl “Johnson Gospel Singers” grubuna katıldı. Grupla çok başarılı işlere imza attı ve onlarla uzun yıllar performans sergiledi. Mahalia Jackson’ın git gide ünü artıyor ve yeteneği her geçen gün daha da fazla anlaşılıyordu. Mahalia, Chicago’nun blues dünyasının içine girdikçe yeni ortaklıklar kuruyorken, dönemin ünlü gospel bestecisi ve prodüktörü Thomas A. Dorsey ile de yolu kesişti ve ikili ABD turnesi düzenledi. Bu başarılı dönemlerin ardından kariyeri birkaç sene sekteye uğradı ve sesi soluğu çıkmadı. Bu dönemde müzik dışında farklı işlerde çalıştığı biliniyor.

Müzikte şansını tekrar denemek için 1947’te “Move On Up a Little Higher” adını verdiği albümünü çıkardı. Albüm beklediğinden fazla ilgi gördü ve milyonlarca kopya sattı. Öyle ki albüm Amerikan gospel tarihinde en çok satan albüm oldu. Bu albümü Mahalia Jackson’a yeni kapılar açtı. Jackson üst üste TV ve radyo programlarına çıktı, dönemin gazetelerine arka arkaya röportajlar verdi. Bütün bu koşturma arasında 4 Ekim 1950’de Carnegie Hall’da sahneye çıktı.

“I Can Put My Trust in Jesus” kaydı, 1952’deki Avrupa turnesinin ardından Fransız Akademisi’nden ödül aldı ve böylece Mahalia Jackson önce Fransızlar sonrasında Avrupa’daki başka müzik tutkunları tarafından da tanınmaya başlandı. Hatta “Silent Night” albümü Norveç tarihinde en çok satan albüm oldu.

Mahalia Jackson & Duke Ellington album cover

1954’te CBS’te haftalık radyo programlarına başlayan Mahalia Jackson, CBS’te yayınlanan ilk gospel programına imza atan isim oldu. Jackson’un radyo yayınları sadece Amerika’da değil, Avrupa’da da dinleyiciye ulaştı. Bu yayınlar aracılığıyla özellikle Amerikalılar arasında daha da popüler olan Jackson, 1954’te Columbia Records ile anlaşma imzaladı ve sonraki yıllarda çıkan tüm albümleri Columbia’dan çıktı. 1955’te çıkardığı “Rusty Old Halo” single’ı ‘En iyi 40’ listesine ilk haftadan giriş yaptı. 1958’de Rhode Island’da her sene düzenlenen Newport Jazz Festivali’ne katıldı ve orada Duke Ellington ile birlikte sahneye çıktı. Columbia Records ile anlaşmasından çıkan ilk albümü de Duke Ellington ile hazırladıkları “Black, Brown, Beige” oldu.

Mahalia Jackson 60’larda arka arkaya “The Power and the Glory”, “Silent Night: Songs for Christmas”(1962), “Mahalia” (1965) albümlerini çıkardı.

Sivil Haklar Mücadelesi Çalışmaları

Mahalia Jackson, müzikleri kadar dönemin politik konularında da adından söz ettirdi. Jackson 60’ların sonunda siyahiler arasında başlayan sivil haklar mücadelesinin aktif bir üyesi ve destekleyicisiydi. 1963’te John F. Kennedy’nin Washington’da gerçekleşen başkanlık konuşmasında sahne aldı ve kitlelere barışçıl mesajlarla ve “I Been Burked and I Been Scorned” şarkısıyla seslendi. Jackson Ardından, Martin Luther King Jr.’ın cenazesinde “Precious Lord” parçasını seslendirdi. Sanatçı, 60’larda politik olaylarda aktif olarak yer alsa da 1968’de Kennedy ve kardeşlerinin vurulmasının ardından politika sahnesinden yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı ama mücadeleden hiç uzaklaşmadı.

Mahalia Jackson ve Duke Ellington

 

1971’de Almanya’nın başkenti Münih’te verdiği konser, Mahalia Jackson’ın son konseri oldu. “Gospel’in Kraliçesi” Mahalia Jackson, 27 Ocak 1972’de kalp krizinden hayatını kaybetti.

Mahalia Jackson siyahi müzik kültürünün önemli alanlarından birisi olan gospel’in Amerika’da yaygınlaşan özgün tarzlarını Avrupa’a duyurabilmiş birkaç önemli sanatçıdan birisidir. Zamanının şartlarında bunu başaran bir kadın olmakla da kendisinden sonra müzik dünyasıyla tanışmış yüzlerce caz, blues ve soul sanatçısının örnek aldığı bir sanatçıdır. Mahalia Jackson’ı doğum gününde en güzel yorumlarından oluşan bir listeye anıyoruz. Keyifli dinlemeler!