ON AIR

ON AIR

02-Nis-2017

2 Nisan 1939’da doğan ve trajik bir biçimde 1 Nisan 1984’te, 45 yaşında, hayata veda eden soul ve r&b tarihinin en önemli isimlerinden Marvin Gaye özel dosyamızı açıyoruz:

Marvin Gaye at home.

Marvin Gaye’nin hayatından kısaca bahsetmemiz gerekirse, Gaye, 2 Nisan 1939’da Washington DC’de doğdu. Dindar ve dini kurallara göre yaşayan bir babanın oğlu olarak 4 yaşına kadar kilise korolarında yer aldı. Bununla birlikte babasıyla hayatı bounca sorunlu bir ilişkisi oldu. Çocuk yaşlarda tanıştığı soul ve gospel, Gaye için babasının katı disiplininden ve ghetto yaşamının zorluklarından bir kaçış olmuştu. Bu yüzden kendisi müziğe hep sıkı sıkı sarıldı. Ghetto’larda yaşadığı sıkıntılar, 15 yaşında amcasının tecavüzüne uğraması gibi olaylar Marvin Gaye’nin müziğini, karakterini ve topluma karşı bakış açısını değiştirdi.

Marvin Gaye’nin olaylı ve bir o kadar da başarılarla dolu hayatından kesitleri şöyle özetledik:

 • 5 Keys’den Rudy West, Drifters’tan Clyde McPhatter, Ray Charles gibi isimler Marvin Gaye’nin çocuk yaşta dinlediği isimlerdi ve bu isimler, gelecekte icra edeceği müziğin temelini oluşturdu.

  LOS ANGELES – 1974: Soul singer and song writer Marvin Gaye at Golden West Studios in 1974 in Los Angeles, California. (Photo by Tom Jim Britt/Michael Ochs Archive/Getty Images)

 • 1961’de Detroit’te oluşan Mototown soul, funk, blues, jazz sound’larını barındıran bir müzik şirketiydi. Marvin bu şirketin içinde yer alan ilk isimlerden biri oldu ve başta sadece davulcu olarak çalıştı. Daha sonra ise Stevie Wonder’la çalışma imkanı buldu.
 • Marvin’in biyografisini yazan müzik eleştirmeni David Ritz, Gaye’in müziğinin kathartik bir etkisinin olduğunu yazıyordu. Ritz, Marvin’in şarkılarının dua ve meditasyon gibi etkilerinin olduğundan bahsediyordu ve müzikleri yaşamak için bir bakıma stratejiydi. Gaye, müzik dünyasında “Siyahi Frank Sinatra” olarak anılmak istiyordu.
 • 60’larda hem solo kariyeriyle hem de ünlü isimlerle yaptığı düetlerle öne çıkıyordu ve yavaş yavaş kariyerinde yükseliyordu. O dönem düet yaptığı isimler arasında Wellsi Kim Weston, Tammi Terrell ve Diana Ross gibi sanatçılar vardı.
 • Tammi Tarrel bu isimler arasında Gaye için farklı bir yere sahipti. Gaye ve Tarrel müziksel anlamda birbirlerini tamamlıyordu ve 1967-69 arasında müzik dünyasının en başarılı R&B ikilisi olarak anılıyorlardı.
 • 1967 yılında Gaye’nin Virgina konserinde yaşadığı trajedi, Marvin’in hayatını alt üst etti. Tammel ile birlikte sahne aldığı Virgina konserinin ortasında Tarrel baygınlık geçirdi ve Gaye’nin kollarına yığıldı. Konserin ardında 3 sene içinde 8 ameliyat geçiren Tammel, beyin tümörü yüzünden hayata veda etti. Tammi’nin ölümü Gaye için travma oldu ve bu ölümün ardından 5 sene boyunca sahneye çıkmadı.
 • 1970’lerde kariyerinin en ünlü albümü “What’s Goin’ On” çalışmalarına başladı. “What’s Goin’ On” barındırdığı politik mesajlar ve Afro-Amerikalı insanların yaşadıkları problemlere değinmesi açısından önemli bir albümdü. Gaye, dönemin politik koşulları göz önüne alındığında Afro-Amerikalılar arasında politik bilinci geliştiren bir isim oldu.
 • 1971 yılında çıkardığı album, uyuşturucudan Vietnam Savaşı’na, ekonomik ve sosyal eşitsizlikten adaletsizliğe kadar politik ve toplumsal pek çok konuyu ele alıyordu ve bunlar şarkı sözlerinde belirgindi. “Inner City Blues” ve “Mercy Mercy Me,” parçaları mesajları açısından öne çıkıyordu. Albüm, “Billboard Top 10 LP” sıralamasında 6 numaraya kadar yükseldi ve bir sene boyunca bu yerini koruyarak 2 milyondan fazla sattı. Bunun yanı sıra Rolling Stones, o dönem bu albümü yılın albümü seçti.
 • O yıllarda çıkan Q Magazine, Bob Dylan’ın “Blonde on Blonde” albümü rock dünyası için ne anlam ifade ediyorsa Marvin Gaye’nin “What’s Goin’ On” albümünün de soul için aynı anlamı ifade ettiğini yazdı. “What’s Goin’ On”, ismiyle bile bir anlam ifade ediyordu ve sanki dünyadan hesap sorarcasına “Burada neler oluyor” diyordu. Gaye ise bu albümünü “Tanrı’nın bir hediyesi” olarak görüyordu.
 • 1983 yılında ise Marvin Gaye, kariyerinin bir diğer önemli albümü “Sexual Healing” ile 2 Grammy ödülü kazandı. “Sexual Healing”, Gaye’nin soul tutkusuyla “slow dance” melodilerini bir araya getirdiği bir eser oldu.
 • Marvin, 1 Nisan 1984 yılında Avrupa’dan ABD’ye döndüğü dönemde babasıyla girdiği bir tartışmada babasının kurşun
  uyla hayatını trajik bir şekilde kaybetti. Ölümünün ardından yarım kalan kayıtları Mototown ve Columbia Müzik ortaklığında tamamlandı. 1997 çıkışlı “Vulnerable” albümü sanatçının en uzun süre üzerinde çalıştığı balladlarından oluşuyordu.

Flow Radyo olarak en sevdiğimiz Marvin Gaye eserlerini listeledik. Keyifli dinlemeler!