ON AIR

ON AIR

03-Kas-2019

Flow Radyo’nun değerli dinleyici ve okuyucuları, herkese selam!

Florida’dan Hex One’ı incelediğim geçen bölümdeki yazımdan sonra bu sefer merceğimizi biraz daha yakına, Almanya’ya tutuyoruz. Avrupa’da daha niş projeleri takip eden, özellikle bandcamp madencilerinin karşılaşmış olması muhtemel Figub Brazlevič, MERCEK 2. Bölümde.

Yarı Alman yarı Boşnak olan yetenekli beatmaker, hip-hop’ın altın çağında caz, funk, soul etkisinde büyürken bu etkiyi 2019’lara kadar sürdürebilmiş. Boom bap’in günümüz için başarılı örneklerini ortaya koyarken diğer yandan elektronik ögelerle harmanlanmış müziğiyle kendisi 2010’ların başından beri gerek solo gerekse birçok oluşum altında oldukça üretken bir grafik çiziyor. Birçok beatmakerın aksine sadece mclerle değil, meslektaşlarıyla da sürekli yakın temasta olması, ortak çalışmalara, canlı performanslara, projelere imza atması müzikal birikimini ve çeşitliliğini besleyen en önemli faktörler.

Kurucu üyelerinden birisi olduğu 2012 yılında Berlin’de başlayan East-West Session projesinde farklı janrlardan birçok müzisyenle ortak çalışmalar yaptı ve 7 yıllık bu çalışmaların meyvesi EWS 7 Years Royal Mixtape, koleksiyonerler için 300 adet plağa basıldı. Bunun yanı sıra Almanya ve İsviçre’den beatmaker’larla kurduğu Oldschool Future Tribe adlı bir de oluşum mevcut.
https://open.spotify.com/track/5EB4KFwXFVyaTi9DEyvbzj?si=3GOVmQuNTvScxa98jDpfww
Figub ayrıca farklı mclerle kurduğu MoonTroop ve Man of Booom adlı gruplarla da albümler çıkardı.

Moontroop grubuyla çıkardığı Triple Star Tape ve The Dirty Something albümleri daha deneysel çalışmalar olarak göze çarpıyor. Bir nevi EWS projesinin alt kolu niteliğinde. Youtube’a çok azı yüklenmiş ancak bu bandcamp linkinden çalışmalarına göz atmak mümkün.

Man of Boom grubuyla yaptığı parçalarda ise tam aksine saf boom bap rap görüyoruz. Zaten Back to the Boom albümünün adından da bu anlaşılıyor. 2 mc ve 1 beatmakerdan oluşan grupta mikrofon başında Teknical Development ve JuJu Rogers var. Yaklaşık 1 saatlik saf hip-hop dinlemek isterseniz eğer bu albüm tam size göre.

Hem kendi müziğini hem de çevresindeki müzisyenleri kelimenin tam anlamıyla ihya eden Figub, bu kayıtların çoğunu 2011 yılında Benne Basquiat ile birlikte kurduğu Krekpek Records’ta tamamladı. Prodüktör ve mc’lerin fikir işbirlikleri üzerine kurulu olan Krekpek, kendisini müzik ve grafik kolektifi olarak konumlandırıyor. Bu link’ten bir çok sanatçının enstrümental veya rap parçalarına bakabilirsiniz. Benim içlerinden en beğendiğim ise Figub altyapılı, Krekpek Records etiketiyle yayınlanan Alphonzo – Schwarz Weiss parçası.

Elbette diskografisinde henüz bahsedemediğim birçok albüm daha mevcut. Modern çağda, Berlin’deki stüdyosundan dinleyicinin evine kadar 90’ları getirebilen bu adamı dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Kapanışı ise 2016 yılında mülteciler adına bir proje için Filistin ziyaretinde görüntüleri çekilmiş bu enstrümental albüm ile yapalım. Bir sonraki MERCEK bölümünde görüşmek üzere, hoşçakalın!

Yazan; Ali Çam.

@xalicam / @teypalanadam