ON AIR

ON AIR

15-Nis-2020

Flow Radyo’nun değerli dinleyici ve okuyucuları, herkese selam! 

Az bilinen, kaliteli projeleri mercek altına aldığımız Mercek yazı dizisi, prodüktör Observe Since ’98 ’e ait Royaume Du Sauvage albümü ile devam ediyor.

90’ların sonunda kariyerine mc olarak başlayan Observe, 2002 yılında rap sahnesinden çekilmiş, 2016 yılında kendi enstrümental çalışmalarını çıkarmaya başlayana kadar sessizliğini korumuştu. Prodüktör olarak yeniden doğan Observe, kurmuş olduğu Loretta Records ile birçok underground rap albümünün çıkmasına katkıda bulundu. Bunun yanı sıra kendisine ait Spirit Driven, JazzBrain, Portrait of a Savage, Return of the Savage, Royaume Du Sauvage, Warts and All albümlerine de bu çatı altında imza attı.  

Portrait of a Savage ve Return of the Savage albümlerinin devamı niteliğindeki Royaume Du Sauvage (ing. Kingdom of the Savage) albümünün Fransızca isminden de anlaşılacağı gibi albümün birçok yerinde Fransızca sample’lar duyuyoruz. Albüm kapağındaki tasarımda da buna referans verecek bir çalışma var. Albüme vokalleriyle eşlik eden birçok isim tıpkı Observe gibi Doğu Yakası’ndan. 15 parçada, toplam 20 kişilik konuk listesinde özellikle The God Fahim, Elcamino, Vic Spencer gibi isimler yakından takip edilebilir. Son yıllardaki Doğu Yakası underground sahnesinin yükselişini bu albümde de hissetmek mümkün. Bu yükselişin şu an için en büyük meyvesi olan Griselda trio’sunun etkisi de bu albümdeki birçok verse’te görülüyor.

Albüm, hiçbir şarkısında ‘funky’ bir mod vadetmiyor. Her biri sokak işi, her biri kirli. Prodüksiyonda buna uygun ritimler var. Müzikal zenginliği ise çoğu zaman samplelar sağlıyor. Özellikle Birth of a Legend parçasının ikinci bölümündeki gitar kısmı bana göre albümün prodüksiyon anlamında zirvesi. Dolayısıyla favorim de bu parça.


En beğendiğim mc performansı ise The God Fahim ve Jay Nice ikilisinden Modern Excalibur parçasından. Money in the Bag ve Opium Smoke ise albümden önerebileceğim diğer parçalar. Keyifli dinlemeler!

Ali Çam ( @xalicam