ON AIR

ON AIR

ON AIR

05-Eki-2019

Flow Radyo’nun değerli okuyucuları, herkese selam!

Az bilindiğini düşündüğüm kaliteli isimleri, projeleri, kolektifleri mercek altına alacağım haftalık yazı dizisi ‘’MERCEK’’ ilk bölümüyle karşınızda.

İlk yazıda Güney Florida taraflarından yetenekli isim, Hex One ve güzide albümü Words Worth a Thousand Pictures var.

1989 Kolombiya doğumlu Hex (gerçek adı Christian Ortega) ailesi ile çok erken yaşlarda Queens’in Elmhurst semtine taşındıktan sonra hiphop kültürüne yoğun olarak maruz kaldıktan sonra kariyerinin temellerini atacağı Güney Florida’ya taşındı. Burada lise yıllarından itibaren yakın arkadaşı Tec-nition ile rap yapmaya başladılar ve 2006 yılında Epidemic isimli grup adı altında bir mixtape yaptılar. Kayıtların ve beatlerin yetersizliği nedeniyle proje yayınlanmadı. 2010 yılına geldiğimizde ses mühendisliği eğitimi almak için Arizona’ya taşınan Hex, buradan mezun olur olmaz Los Angeles’a taşındı ve profesyonel kariyerine adım attı.

Kurmuş oldukları Mic Theory Records’tan Epidemic duo’sunun Illin Spree (2011), Monochrome Skies (2012), The Bassment Tapes Vol.1 (2013), Somethin For Tha Listeners (2013), The Soulition EP (2014), 4 Dimensions On A Paper (2016) albümleri yayınlandı. BBZ Darley ile kurduğu String Theory duo’suyla ise aynı isimi taşıyan albümü (2014) çıkardı. Solo olarak ise Las Vegas’lı 5th Element prodüktörlüğünde Hologramz (2014) ve son olarak Words Worth a Thousand Pictures (2017) albümlerine imza attı.

Benim Hex’i tanımama vesile olan albümü Words Worth a Thousand Pictures ise ‘’eski kafa’’ işleri özleyip yeni tarzlardan biraz sıkılanlar için kulaklara temiz bir sünger çekip Hip-Hop’u hissetmek adına bulunmaz nimet. Tam olarak karşıladığını düşünmesem de etiketlerden kaçınmak adına bu albüm için ‘’dingin rap’’ kavramını kullanabilirim. Sert bir vokal ve vurucu beatler yerine daha yumuşak tonda akıcı flowlar, anlamlı uzun barlardan oluşan kimi zaman hikaye anlatıcılığı kimi zaman içe dönüş ve eşsiz scratchler, albüm boyunca kulaklarda hoş bir tat bırakıyor. Yine de albümün nakaratlar ve ‘’şarkı söyleyebilme’’ noktalarında noksan kaldığını ise söylemek gerekir. Bu eksikliği ise çoğu zaman scratchler kapatıyor.

Albümden favorilerimi söyleyerek ön yargı oluşturmak yerine bir akşam üstü balkonda bir şeyler içerken tüm albümü dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Bu her hip-hop severe iyi gelecektir. Dinledikten sonra görüşlerinizi iletmeyi unutmayın. Haftaya yeni bir Mercek bölümünde görüşmek üzere. Hip-Hop’la kalın!

Ali Çam.

@xalicam