ON AIR

ON AIR

29-May-2019

Selamlar Sevgili Flow Radyo okurları, MUTLAKA serisine hoşgeldiniz. Her Çarşamba sizinle, bağımsız – taze Hip-Hop’u keşfedecek ve dinleyeceğiz. Bu ilk haftanın iki konuğu var. Yugen Blakrok ve Chris Orrick.

YUGEN BLAKROK – ANIMA MYSTERIUM

Güney Afrika’lı Yugen Blakrok, ismini geniş kitlelere Black Panther Soundtrack albümünde devlerle beraber yer alarak duyurdu. Ancak bana göre, bağımsız hiphop camiasının son zamanlardaki en kaliteli albümlerinden birine imza atarak bu yılı kariyeri açısından kusursuz bir hale getirdi. Anima Mysterium açık ara kelime oyunları ve mistik sözlerle bezeli Hip-Hop yangınını sulamak için yaratılmış. Ancak albüme geçmeden önce Yugen’den biraz bahsetmek gerekli bence. Güney Afrikalı Kadın MC Yugen Blakrok Resmi çıkışını 2013 yılında yine bir bağımsız, Return of the Astro-Goth Albümü ile yaptı, 90’lar drum’ları ve saykodelik synthesizerlar ile Güney Afrikadan duyduğumuz sound’un aksi bir iş çıkardı -bkz. Die Antwoord- Son olarak Bandcamp ile 2018 yılında yaptığı röportajda söylediği şu laflara dikkat çekmek gerekiyor:

[bandcamp width=350 height=470 album=3015256668 size=large bgcol=ffffff linkcol=0687f5 tracklist=false]

 

Öne Çıkanlar : Obsidian Night, Carbon Form, Hydra, Picture Box. Peki ama Neden ? : Yugen Blakrok’un kelime oyunları ve “kozmik” göndermelerinin en öne çıktığı parçalar.

 

 

CHRIS ORRICK – OUT TO SEA

Chris Orrick, Michigan’lı. Eski bir Makinist ve çıkışını 2015’te “Learning to Punch” albümü ile yaptı. Amerikalı bir ortasınıf beyaz. Kendisini şarap yerine viski içen, defter yerine bilgisayar kullanan bir Bukowski olarak görüyor. Müziğinin en vurucu yönü ise Amerikan Orta-Sınıfındaki sıradan bir insanın yaşadığı problemlerin ta kendisi çünkü Genellikle verdiği röportajlarda müziğini “Kendimi betimliyorum” olarak tarif ediyor. Out To Sea, Hikayeleri ve aksak ritimleri ile bence bu hafta şans vermeniz gereken bir albüm.

 

/[bandcamp width=350 height=470 album=3046334245 size=large bgcol=ffffff linkcol=0687f5 tracklist=false]

 

Öne Çıkanlar : Liquor Store Hustle, A Dying Man, America Online. Peki ama Neden ? : Bahsettiğim “sıradanlığın problemleri” ve SosyoPolitik ezilişin en öne çıktığı şarkılar, özellikle America Online

 

Güzel dinlemeler, haftaya sıradaki MUTLAKA ile görüşmek üzere.

 

Cenk Durlu