ON AIR

ON AIR

ON AIR

06-Haz-2019

Selamlar Flow Okuyucusu, geçtiğimiz hafta başladığımız ve her hafta Bağımsız Hip-Hop’un damarlarında gezdiğimiz MUTLAKA serisinin ikinci bölümünde “Case Bargé – Transcend” ve “Roga Raph – Nostalgiks” albümlerine bakıyoruz. Hazırsanız, başlıyoruz.

 

Case Bargé – Transcend

Cleveland’lı Case Barge aynı zamanda Alls Lost Outside Our Fantasy (ALOOF) isimli Kollektif ve Label’ın kurucusu. 2017’de yaptığı çıkış albümü Insanity’nin üzerine koyarak 2019’da tekrar kulaklığımıza misafir oldu. Case kendi müzik yapma motivasyonunu oldukça vurucu cümleler ile açıklıyor : “Case’in Motivasyonu, sömürülenlerin dikkatini dağıtan günümüzün ana akım müzik ve medyasında satılan içeriğin karşısında durmak, müziği aracılığıyla bilinçlendirmeyi teşvik etmek ve arttırmaktır. Şiddetin, uyuşturucuların ve kadınların müzik ile sömürülmesi ya da siyasetin, dinin ve ırkın tahrip edilmesi ; bunlar müzik endüstrisi ve insanlığı bir bütün olarak ilgilendiren, iyileştirmemiz gereken konular.” Case’in Transcend albümü, bir çok noktada prodüksiyon olarak değişimler yaşasa bile taşıdığı mesajlar açısından duymak istediklerimiz ve istemediklerimizi barındırıyor, politik ama dürüst, piyasaya sinirli ama dinleyiciyi de eleştiriyor. Mutlaka’da yeri hazır ve inanıyorum ki kulaklığınızda da olmalı.

 

Öne çıkanlar : Manifest ve Transcend. Peki Ama Neden ? : Her iki şarkı da, Case’in müziğinin ana kolonlarını ifade ediyor. Manifest ismiyle yeterince özetlerken, Transcend şarkısı müziğindeki arayışın başlıca ifadesi.

[bandcamp width=350 height=470 album=3258719138 size=large bgcol=ffffff linkcol=0687f5 tracklist=false]

 

 Roga Ralph – Nostalgiks

Roga Ralph, New York’ta çalışmalarını sürdüren bir MC, ilk çıkışını 2015’te Visionary Shift ile yaptı, Nostalgiks ise ikinci albümü. Genelde MUTLAKA içerisinde en fazla 1 yıllık albümler, içeriklere yer vermeye çalışıyorum. Ancak 2017’de çıkıp 2019’da Bandcamp denizine düşen bu müthiş ve benim gözümde gerçekten “kült” albüm, düşünmeden bu kuralı biraz esnetmeme sebep oldu. Zira albümün içindeki “Won’t Stop” “Bring it back” “Where Ya R” gibi uç seviye parçalar, bugün “mainstreamleşebilmiş conscious hiphop” içerisinde bile oldukça üst sıralarda yer alabilir. Bence Roga Raph’in Nostalgiks’i mutlaka ama mutlaka her hiphop severin kulaklığına ulaşması gereken bir albüm.

 

Öne çıkanlar: Won’t Stop, Bring it back, Where Ya R. Peki ama Neden ? : klasikleşmiş Hip-Hop soundunu bağımsız sahnede en iyi örneklendirmiş parçalar.

 

[bandcamp width=350 height=470 album=565976453 size=large bgcol=ffffff linkcol=0687f5 tracklist=false]

 

Okuduğunuz için Teşekkür ederim, Umarım bu iki albüm önümüzdeki haftaya kadar kulaklığınızı meşgul edip aynı anda sizi Bağımsız Hip-Hop’a acıktırır. Haftaya Mutlaka 3’te görüşmek üzere !

 

Cenk Durlu