ON AIR

ON AIR

07-Haz-2017

Bu hafta size 90’lı yılların efsane bir isminden bahsetmek istiyoruz. Yaşam tarzı, felsefesi ve duruşuyla Prince bir saygı duruşunu her daim hak ediyor. Aynı zamanda 7 Haziran kendisinin doğum günü! Prince’ın gerçek adı “Prince Roger Nelson”. Pek çok kişi, “Prince”i onun lakabı zannetse de, bu isim aslında onun gerçek adının bir parçası.

Prince sanatsal anlamda şanslı doğanlardan. Afro-Amerikalı, Louisana kökenli müzisyen bir aileye doğan Prince Roger Nelson, ilk bestesini 7 yaşında yaptı. Babası John Lewis Nelson, “Prince Rogers Trio,” adlı bir caz grubundaydı ve Prince de çocuk yaşlarda bu grupta hem piyanist hem de söz yazarı olarak görev aldı. Prince’ın annesi Mattie Della Shaw da caz müzisyeniydi. Ne var ki ailesinin boşanması üzerine genç yaşta başka bir aileye evlat olarak verildi. İlk zamanlar aileyle oldukça problemli zamanlar geçirse de zamanla ailenin ufak oğlu Andre Anderson ile iyi arkadaş oldu ve ikisi beraber “Grand Central” adlı bir caz grubuna katıldı. Grubun adı bir zaman sonra “Champagne” adını aldı. Solo kariyerine geçiş yapmadan önce, Champagne dışında küçük caz gruplarıyla da çalışma imkanı buldu.

Solo kariyeri, ilk albümü 1978’te çıkardığı “For You” ile başladı. İlk albümünü çıkardığında 20 yaşındaydı ve o dönem albüm pek başarılı bulunmadı.

1979 yılında ise ikinci albümü “Prince” ile yeni bir çıkış yaptı.”Why You Wanna Threat Me So Bad” ile “I Wanna Be Your Love” kayıtları ilk albümündeki parçalara göre daha iyi olarak yorumlandı.

1984 ylında ise efsanevi film ve filmin soundtrack’i olan “Purple Rain”i yayınlandı. Hem film hem de filmin soundtrack’i gişede izlenme ve dinlenme rekorları kırdı. Bugün bile Prince denildiği zaman bu ünlü albüm akla gelir; Prince’le özdeşleşir.

90’lara geldiğimizde sanatçı, “Revolution” adıyla bir grup kurdu. “Dirty Mind,” “Controversery,” “1999,” “Parade” gibi ünlü kayıtlarını bu grupla beraber hazırladı.

Prince, söz yazarlığının yanı sıra 27 farklı enstrümanı çalabiliyor ve dönemin diğer sanatçılarından farklı olarak albümlerinin aranjörlüğünü de kendisi üstleniyordu. Prince sosyal konulara da sırtını çevirmiyordu; hayvan hakları ve siyahiler için mücadelelerde de yer alıyordu aynı zamanda. Sıkı bir vegandı ve “Rave UN2 the Joy Fantastic” albümü, kürkle mücadele için yazılmıştı. 2011’de katıldığı “Lopez Tonight” adlı TV programında “kırmızı etle kirlenmediğini” dile getiriyordu.

Prince döneminde siyahi gençlik için bir idoldü ve Prince siyahiler için yardım kuruluşlarında çalışıyor, hayırsever organizasyonlarda yer alıyordu. Ayrıca “It’s Gonna Be a Beautiful Night,” Afrika müzik tarihinin bir harmanı olarak sayılıyordu. Prince, Afrika yerel çalgılarını, soul, funk pop gibi müzik türleriyle bir araya getiriyor, bunları kendine has tarzıyla yorumluyordu.

Prince’le ilgili önemli bir bilgi: Michael Jackson, “Bad” adlı şarkısını, Prince’le söylemek ister ama sonra bundan vazgeçer ve şarkıyı kendi yorumlar. Bugün bu şarkı, ikilinin düeti ile gerçekleşseydi nasıl olurdu dersiniz?

Prince tarzıyla da 90’lı yıllarda kendinden söz ettiriyordu ve dönemin moda ikonu haline gelmişti. Moda dergilerinden, galalara, partilerden konserlerine kadar Prince’in tarzı konuşuluyor ve Prince taklit ediliyordu. Özellikle “Purple Rain” filminde giydiği renkli kıyafetler ve bunları tamamladığı aksesuarları ve eyeliner’ı ile ikon haline geldi. Müzik kayıtlarında hissedilen enerjisi tarzında da hissediliyordu ve ardından gelen pek çok ismi etkiledi. Lenny Kravitz, Janelle Monae, Pharrell Williams, Andre 3000, D’Angelo Prince’ten ilham alan isimlerdendi.

Prince kariyeri boyunca 7 Grammy, bir Golden Globe ve bir de Oscar kazandı ve albümleri dünya çapında 100 milyon adet sattı.

Prince’in müzisyenliğin yanı sıra anılarını ve müzik kariyerini yazdığı “The Beautiful Ones, adında bir kitabı vardı.

Prince’in aslında gerçek adı olduğundan bahsettik ama Prince’in pek çok lakabı da vardı: “Jamie Star”, “”Alexander Nevermind”, “Joey Coco”, “Love Symbol”(Kendine yaptırdığı bir simgesi zamanla onun “markası” gibi oldu ve buna hayranları “Love symbol” dedi) bunlardan bir kaçıydı.

Prince arkasında güçlü bir müzik kariyeri, özgün bir hayat tarzı bırakarak, 21 Nisan 2016 ylında doğduğu yer olan Minnesota’da hayata gözlerini yumdu. Prince’in ölüm nedeni hala tam olarak belli olmasa da yüksek dozda uyuşturucu sonucu hayatını kaybetmiş olması yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.

Prince’in en özel şarkılarından bir de liste derledik. Keyifli dinlemeler!