ON AIR

ON AIR

23-Haz-2017

Geçtiğimiz günlerde Mobb Deep ikilisinin ünlü ismi Prodigy’nin ölüm haberini aldık ve bu beklenmeyen ölümü, hip hop dünyası üzüntüyle karşıladı. Bu talihsiz ölüm haberinin ardından Flow Radyo olarak bu yazımızı ona ayırmak istedik.

Prodigy Hakkında

Prodigy, gerçek ismiyle Albert Johnson, 2 Kasım 1974’te New York’ta dünyaya geldi. Müzisyen bir ailenin içine doğan Prodigy’nin dedesi Budd Johnson ve amcası Keg Johnson bebop ve caz dünyasına katkısı olmuş isimlerdi. Annesi ise  60’lı yılların ünlü kadın vocal gruplarından “The Crystal” üyesiydi. Müzisyen bir aileden gelmesi küçük yaşlarda onu, rap dışında farklı müzik tarzlarına da yönlendirdi. Yıllar sonra çıkaracağı albümlerinde bunun yansımaları olacaktı.  Örneğin, “The Infamous” albümünden “Hey Luv” ve “Drink Away” ve H.N.C.I albümünden “You Can Never Feel My Pain” caz etkisini duyabileceğimiz parçalarıdır.

Prodigy, Manhattan’da güzel sanatlar lisesine başladı ve lise yıllarının ilk günlerinde gelecek yıllarda beraber çalışacağı Kejuan Mechuta, nam-ı diğer Havoc ile tanıştı. Arkadaşlıkları ise yıllar sonra iş arkadaşlığına dönüşerek ikili pek çok stüdyo albümüne imza attı.

Grup ilk olarak “Poetical Prophets” adını aldı, daha sonra ise grubun adı “Mobb Deep” oldu. Grup, 1995 yılında “The Infamous” albümünü çıkardı ve albüm, çıktıktan 2 ay sonra “Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği” tarafından altın plakla ödüllendirildi. Albüm aynı zamanda tüm zamanların en başarılı rap albümlerinden biri olarak görüldü. Sadece New York ve ABD’de değil, Avrupa’da da geniş yankı buldu.

Yaklaşık bir buçuk sene sonra ise ikili, “Hell On Earth”ü çıkardı. Hell On Earth, hem sözleri hem de klipleriyle ses getiren bir albüm oldu. Hell On Earth, New York Şehri’nin karanlık arka sokaklarına, suç ve polis şiddetine değiniyordu. Klibi kadar albümün içine eklenen film sahnelerini andıran fotoğraflarla da konuşuldu. Albümün içinde yer alan fotoğraflarda Havoc ve Prodigy ellerinde silah ve kokainle resmedilmişti. Bu albümün bir diğer özelliği ise 90’lı yıllarda Doğu ve Batı Yakası rap dünyası arasındaki rekabette Doğu Yakası’nın bir atılımı olarak görülmesiydi. Bununla birlikte, Prodigy’nin Tupac ile olan çatışması kariyerinde geniş bir yer kapladı. Prodigy, Tupac’ı “Thug Life” düşüncesinin içini boşalttığı ve bu düşünceye saygı duymadığı gerekçesiyle eleştiriyor ve sözlerinde buna değiniyordu. Örneğin “Hell On Earth”, Tupac’ın “Hit Em Up”ına karşılık söylenmişti.

2008 yılında ruhsatsız silah bulundurmaktan 3 sene hapse mahkum edildi. Hapishaneyken otobiyografisini yazmaya başladı kitabı hapisten çıktıktan sonra 2011 yılında “My Famous Life” adıyla çıktı.

2011 yılında hapisten çıktı ve zaman kaybetmeden The Ellsworth Bumpy Johnson adıyla EP’sini çıkardı. Aynı yıl, ABD’de hapiste yatan ve yatmakta olan hip hop’çular hakkında hazırlanan bir belgeselde rol aldı ve bu belgesel oldukça ses getirdi. 2012 yılında Prodigy’yi tekrar müzik listelerinde üst sıralara çıkaran albümü “H.N.C.I 3”ü çıkardı. Bu albüm, hapishanede geçirdiği günlere dair izlenimlerini ve yaşadıklarını anlatıyordu. Albümde öne çıkan parça, Wiz Khalifa ise seslendirdiği “Co-Pilot” oldu.

2014’te Prodigy, Mobb Deep’le 8. Stüdyo alümleri “The Infamous Mobb Deep’” çıkardı.

2016 yılında ise Prodigy, ilginç bir çalışmaya imza attı ve hapishane yıllarında hazırladığı ve denediği yemekler hakkında “Commisrey Kitchen: My Famous Prison Cookbook” ismiyle bir kitap çıkardı ve yemeklerinin tariflerini paylaştı.

Las Vegas’taki Art of Rap Tour’da Havoc, Onyx, KRS-One gibi isimlerle sahne alırken uzun yıllardır savaştığı hastalığı orak hücre anemisinin yarattığı komplikasyonlarla hastaneye kaldırılan Prodigy 20 Haziran günü hayatını kaybetti. Sanatçının kesin ölüm nedeni ise şu an için belli değil.

Prodigy pek çok başarılı çalışmaya ve sözlere imza atmasının yanı sıra Tupac ve diğer başka birçok isimle olan atışmaları ile de gündeme geldi ve Doğu Yakası’nın ön planda olan rapper’ı olarak hafızalara kazındı.

Prodigy’nin ölümü ardından birçok hip hop efsanesi, araları iyi de kötü de olsa Prodigy’nin benzersiz bir kişiliği olduğuna, sesinin, yeteneğinin ve zekasının özleneceğine dair paylaşımlarda bulundu.

Biz de Prodigy’yi yıllardır savaştığı hastalığından ilhamla yazdığı “You Can  Never Feel My Pain” parçasıyla anıyoruz.