ON AIR

ON AIR

15-Kas-2018

Collagically Speaking” albümünü dijital platformlarda, CD ve plak formatında bulmak mümkün.

Blue Note’un son dönem All Stars karması Robert Glasper, Christian Scott aTunde Adjuah, Derrick Hodge, Taylor McFerrin ve Justin Tyson’den oluşan klan iş başında. Jazzy Hip-hop ve çağdaş caz kategorisinde sunulan albüm vacoderler, synthlerle bezenmiş pembo çiklet balonu kıvamında bir albüm gibi gelmişti kulağıma. Kadrodaki isimleri arada cazı popüler müziğe kurban eden, caza kötülük yapan müzisyenler olarak niteler “dünyayı kurtarır gibi cazın geleceğini tartıştığımız, uçup kaçtığımız muhabbetlerde” kıyasıya eleştirirdim. Aslında hem Glasper, hem Christian Scott, hem de kadrodaki diğer isimler damarlarını kesseniz “caz” akan harbi çocuklar. Geçtiğimiz sene İstanbul Caz Festivali’nde Uniq Açıkhava Sahnesi’nde izlemiştim bu ekibi. Pek bir beklentim olmadan geldiğim konserin ilk dakikasından itibaren tüm düşüncem değişmişti. Konser öncesi suçlamalarım bir anda temelsiz kalmıştı. Kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir caz fusion konseri başlamıştı.

Photo by Oleg Petrasiuk

Kulaktan kulağa “Miles yaşasaydı O’da bu sahnede takılmak isterdi herhalde” diye konuştuk. Yok artık. O kadar da değil mi? Miles’ın ölümünden hemen önceki albümünü düşünürseniz pek haksız olduğum söylenemez sanırım.

Derick Hodge’ın davulcu Justin Tyson’la ikilileri, Robert Glasper’ın enfes sololarına Christian Scott’ın futuristik dokunuşları eklendi.

Christian Scott aTunde Adjuah Photo by Oleg Petrasiuk

Robert Glasper (photo by Mathieu Bitton)

Terrace Martin (photo by Mathieu Bitton)

Müzik o kadar iyiydi ki bir doz daha alsam uçup gidebilirdim. Tam o sırada saksafoncu Terrace Martin altın vuruşu yaptı. Boom! Ve aklım, benliğim bir daha toparlanmamak üzere savruldu gitti. Cazın, doğaçlamanın kaybolup gittiğini düşünmeye başladığımız bu “ucuz müzikler” devrinde hoppala paşam malkara keşan dedirtecek müziklerde nereden çıktı şimdi. Çok keyifli takıldınız, dinlediğimiz 10 numara beş yıldız müzikler cebimize kar kaldı. Bravo beyler!

Bu ekibi sessiz sessiz takip edeceğim her an siyah güzelliğe kanıt yaratacak bir albüme daha imza atabilirler.

Burak SÜLÜNBAZ