ON AIR

ON AIR

03-Ara-2018

“Albüm kayıt aşamalarında rahat ilerleyelim, süreye bölelim ve acele etmeyelim dedik. Bu süreçte farklı stiller ve deneysel soundlarla albüm içeriğini çeşitlendirdik.  Bunu yaparken de her zaman olduğu gibi hip hop ruhuna sadık kalmaya gayret gösterdik.”

FlowRadyo: İstikrarlı bir şekilde hem solo hem ortak albümler çıkartmaya devam ediyorsunuz. Albümü yaparken nelerden ilham aldınız? Son albümünüzün adını neden “Gölge Boksu” olarak seçtiniz?

Sayedar: Valla çok kafa yormadık açık söylemek gerekirse.  Önder ağabey hem boks yapıyor hem de öğretiyor, bu sporla baya ilgileniyor.  Benim de zaten “Lyricist Ninja” diye bir alter ego karakterim var daha evvelki çalışmalarımda. Ve tabi her ikimizinde birer Wu-Tang  takipçisi olması ve Wu-Tang yapımlarının barındırdığı doğu felsefesi ve uzak doğu dövüş sporları temalarının müzikle birleşmesi hoşumuza gittiği için, biz de bu doğrular çizgisinde bir isim bulalım dedik, Gölge Boksu koyduk albümün adını.

Önder Şahin: Evet, bununla beraber, Gölge Boksu, boks sporunda kullanılan bir tabirdir aynı zamanda. Bunun etkisi oldu elbette ismi seçerken.  İlham konusuna gelince, konu Hip Hop olduğu zaman elbette Rakim, KRS ONE ve Chuck D gibi adamlar bize hala ışık tutmaya devam ediyorlar. Rap camiasında her zaman ilham aldığımız sanatçılar olarak sayabiliriz onları.

 

Fotoğraf: “Free Flow Festival” Fotoğraf Arşivi

FlowRadyo: Kısaca albümü anlatır mısınız bize? Kimler var, neler var? Yapımcılık ve altyapı konularında kimlerin emeği geçti?

Önder Şahin: Albüm için 16 parça kaydettik, ve biz 16 parçanında albümde yer almasını isteriz fakat bu dağıtım şirketlerinin takdirine kalmış bir şey.  Farklı şirketlerden gelen teklifleri değerlendireceğiz.  12 şarkı olur, 14 olur, bakacağız.

Hem yurt içinden, hem de yurt dışından farklı sanatçılarla çalıştık.  Türkiye’den Ceza, Kayra, Köst, Sansar SalvoDJ Güney Uğurlu, İsviçre’den DJ Steel ve DJ Ace, İngiltere’den DJ TMB ve  Amerika’dan Killah Priest konuk sanatçılar ve yapımcılar olarak albüme katkı sağladılar.  Albüm kayıt aşamalarında rahat ilerleyelim, süreye bölelim ve acele etmeyelim dedik. Bu süreçte farklı stiller ve deneysel soundlarla albüm içeriğini çeşitlendirdik.  Bunu yaparken de her zaman olduğu gibi hip hop ruhuna sadık kalmaya gayret gösterdik.

 ‘Gölge Boksu’ kapak tasarımı FreskTireFlowRadyo: Klip çekilecek mi? Çekilecekse, hangi parça veya parçalar için çekmek istiyorsunuz?

Sayedar: Klip çekmeyi düşünüyoruz elbette. Keşke hepsine çekebilsek.  Yapımcı bazı arkadaşlarla görüşüyoruz, ilerleyen süreçte daha net birşeyler söylemek mümkün olur herhalde.  Ceza ile olan parçamız “Komedi ve Dram” ve Önder ağabey’le kaydettiğimiz Gel Bi’ Pay Kap şarkıları için kesin klip düşünüyoruz diyebiliriz.  Ayrıca ben Önder ağabey’nin solo parçası için de bir klip çekilmesini isterim. Durumu ve şartları değerlendirip kararımızı vereceğiz.

FlowRadyo: Hip Hop camiasına, dinleyicilere neler söylemek istiorsunuz genel olarak?

Önder Şahin: (biraz gülerek biraz üzgün) Benim söyleyecek bir şeyim yok valla abi! Albümlerde zaten söylemek istediklerimizi söylüyoruz, tabi anlayanlara.

Sayedar: Ne diyeyim abi, biraz daha okusunlar, biraz daha araştırsınlar, interneti daha verimli kullansınlar.  Ödevlerine iyi çalışsınlar.

FlowRadyo: Flow Radyo Ekibi olarak yeni albüm “Gölge Boksu”nu tebrik ediyoruz, sıcağı sıcağına sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz.

Önder Şahin-Sayedar: Biz teşekkür ederiz. Dinleyicilerimize selamlar…