ON AIR

ON AIR

11-Ara-2017

Siyahi özgürlük mücadelesinin en büyük kayıplarından birisi olan Fred Hampton Sr’ı ölümünün yıl dönümü olan ve “International Revolutonary Day” olarak kabul edilen 4 Aralık’ta anmış, paylaşımlarımızda kendisinden kısaca bahsetmiştik. Yeni yazı dizimizde ise hem 4 Aralık 1969’un tarihsel önemini hem de Fred Hampton’ın başı çektiği mücadelenin müziğe yansımalarını sizinle paylaşacağız.

Fred Hampton Sr. Kimdir?

Chairman Fred Hampton Sr.

Fred Hampton Sr. 30 Ağustos 1948’de Chicago’da doğdu. Çocukluğunu ise Maywood’da geçirdi. Fred Hampton çok başarılı öğrencilik yıllarının ardından Black Panther Party (BPP – Kara Panter Partisi) Illinois bölge başkan vekili olduğu zamanlarda, 4 Aralık 1969 sabahının erken saatlerinde evinde Chicago polisi ve FBI tarafından öldürülen Amerikalı aktivist ve devrimcidir.

Genç yaşında sivil hak mücadelesine kendini adayan Fred Hampton, National Association for the Advancement of Colored People (NAACP)’da Gençlik Konseyi Başkanı görevine hızlıca yükseldi. Hampton, Afro-Amerikalı çocukların daha iyi eğitim şartlarına ve eğlenme tesislerine sahip olması adına yaptığı çalışmalarla önemli değişikliklerin ardındaki isim oldu. Hukuk eğitimiyle beraber polis şiddeti üzerine araştırmaları ve çalışmalarıyla hem kendi komünitesinde hem de ulusal alanda sözü geçen ve çeşitli sosyal projelerde başı çeken bir isim haline geldi.

1968’de BPP’nin Chicago şubesine yönelen Fred Hampton, NAACP’de kazandığı deneyimi, organizasyon kabiliyetini ve liderlik yeteneğini burada da göstermiş ve kısa sürede Illinois bölge başkan vekili olarak çalışmalarına devam etmiştir. Kamu hizmeti çalışmalarına öğrencilere ücretsiz kahvaltı ve hastalara ücretsiz bakım ve tedavi gibi işleri ekleyen Fred Hampton aynı zamanda siyasal eğitim dersleri de vermiştir. Hampton’ın en büyük başarılarından birisi ise Chicago’nun en güçlü sokak çetelerini barışa ikna ederek, siyahi, Porto Rikolu ve fakir gençleri bir araya topladığı “Rainbow Coalition” anlaşmasını ve birleşimini sağlamasıdır.

Fred Hampton’ın Ölümü

“Devrimciyi öldürebilirsin ama devrimi öldüremezsin.”

BPP’nin Chicago’daki hızlı ve etkili çalışmaları FBI kurucusu ve ilk başkanı olan J. Edgar Hoover’ın ve FBI’ın dikkatini çekmişti. Hatta Hoover, Kara Panterler için “Ülkenin en büyük iç tehdidi” ifadesini bile kullanmıştı. Bu görüşle birlikte Chicago polisi BPP’ye karşı operasyonlara başladı. 1969 yılı boyunca BPP’nin West Monroe Caddesi’ndeki karargahına 3 kez baskın yapıldı ve 100’ün üstünde BPP üyesi tutuklandı. 4 Aralık 1969 sabahının erken saatlerinde karargaha bir baskın daha yapıldı ve daha onuncu dakikası dolmadan Fred Hampton Sr. ve BPP’nin ulusal başkan yardımcısı Mark Clark öldürüldü. Fred Hampton Sr. geride fikirleri ve adımlarıyla beraber bir de 8 aylık hamile olan nişanlısı Deborah Johnson’ı bırakmıştı. Hapishanede dünyaya gelen oğlu Fred Hampton Jr. ise babasının izini süren ve mücadelesini farklı seviyelere taşıyan önemli bir aktivisttir. (Dizinin ilerleyen bölümlerinde Chairman Fred Hmpton Jr.’da değineceğiz.)

International Revolutionary Day

Comrade Mother Akua Nijeri (Deborah Johnson) & Fred Hampton Jr.

Fred Hampton Sr’ın ve Mark Clark’ın öldürülmesinden sonra 4 Aralık, International Revolutionary Day kabul edildi. Her yıl bu tarihte topluluk Fred Hampton Sr ve Mark Clark başta olmak üzere hayatını kaybeden devrimcileri anmak ve onları onurlandırmak için West Monroe caddesindeki Fred Hampton’ın duvar resmi önünde bir araya gelmeye başladı. Anma töreni halen, şimdiki adıyla ‘Yoldaş anne’ Akua Nijeri yani Fred Hampton Sr’ın nişanlışı Deborah Johnson’ın kara geceyle ilgili anılarını paylaşmasıyla başlar. Program bitişinde ise başlar önde ve yumruklar havada olacak şekilde bir sessiz saygı duruşu gerçekleşir. Aynı farklı bölgelerde çeşitli aktivitelerle farkındalık ve hafıza çalışmaları da yapılır.

 

4 Aralık 1969’un Müziğe Etkisi

Kendi insanları için mücadele veren başarılı, güçlü ve cesur bir aktivist olmasıyla çevresini ve adını duyanların birçoğuna ilham olmuş Fred Hampton’ın yarattığı etki Panterler’e ve destekçilerine benzeri görülmemiş bir yol çizmişti. Özellikle o dönemde siyahi gençler arasında yoğunlaşmış isyancı ama aynı zamanda antikapitalist, savaş karşıtı ve ifade özgürlüğü savunucusu olan tavır sadece siyasi ve sosyal arenada değil kültürel ve sanatsal alanlarda da kendisini kısa süre içerisinde göstermeye başladı.

Last Poets

Birçok alanda bastırılan, ama köklerine bağlılığıyla bahsi geçen bastırılmışlığı çok güzel harmanlayan siyahi gençler hip hop’un doğuşunu gerçekleştirdi. Beraberinde güçlü bir kültürün oluşumu da sağlandı. Hatta bütün bu olanlar ve Amerika yönetiminin siyahilere yaklaşımı fitili ateşledi; ırkçılığa karşı sergilenen güçlü ve onurlu duruş, kültürün var oluş sebeplerinden biri ortaya çıkardı. Zaten Kara Panterler için müzik, insanların söylemlere dikkatini çekmek için kullanılan bir araçtı.

Bu süreçte Last Poets ve Gil-Scott Heron gibi isimler hip hop’un doğuşuna katkıları olmuş isimlerdendi. Last Poets, 60’larda tansiyonu oldukça yükselen siyahi özgürlük ve insan hakları mücadelesinde aktif olmuş veya bu hareketten oldukça etkilenmiş Afrikalı-Amerikalı şairlerin ve müzisyenlerin oluşturduğu, perküsyon üzerine kendi şiirlerini okumalarıyla bilinen bir topluluktu. Gil-Scott Heron ise 70’lerde siyahi özgürlük mücadelesinin önde gelen seslerinden birisi olmuş, yazdığı şiirlerle ve özellikle medyanın siyahi hakları mücadelesine olan kayıtsızlığını anlattığı “Revolution will not be televised” ile harekete ses vermiş bir sanatçıydı.

 

N.W.A. – Fuck Tha Police

Malcolm X ve Kara Panterler kuşakları ardından bu iki dönemin fikirlerinden etkilenen başka sanatçılar ve gruplar da ortaya çıktı. Bu isimler arasında Afrika Bambaataa, ‘Teacha’ KRS-One, Güney Kaliforniya’nın unutulmuş sokaklarından çıkıp “Fuck Tha Police” diyen N.W.A., Public Enemy, onları takip eden A Tribe Called Quest, The Roots, Immortal Technique, Common, The Lady of Rage, Brother Ali gibi isimleri de sayabiliriz.

 

 

Sizi şimdilik Kara Panterler’in felsefesini takip eden ve bunları müziğine de yansıtan sanatçıların parçalarından oluşan bir listeyle baş başa bırakıyoruz. Serinin ikinci yazısı ise Fred Hampton Sr’ın ardından siyahi özgürlük mücadesinin geçtiği evreler ve önemli karakterleriyle ilgili olacak.
#PowerToThePeople #FreeEmAll