ON AIR

ON AIR

16-Mar-2017

Bu hafta özel listemize, 20. yüzyılın önemli bir müzisyeni olan T-Bone Walker’ı taşıyoruz. İsmi, yaşadığı dönemde duyulmuş olsa da bugün adı geniş genç kitlelerce pek hatırlanmıyor. Bu nedenle 1975 yılının 16 Mart günü hayatını kaybeden Aaron Thibeaux Walker, müzik dünyasında bilinen adıyla T-bone Walker’ı Flow Radyo olarak ölüm yıl dönümünde anmak istiyoruz.

Müzik dünyasının soul dinleyicileri, onu elektronik gitarda blues çalan ilk sanatçı olarak tanıyor. Sahnede gitar çalarken yaptığı şovlarla da adından söz ettiren T-Bone Walker, sahnedeki performansları ile bir bakıma “showman”lik de yapıyordu. 1940’larda o dönem yeni sayılan performansları sergiliyordu. Mesela çok sonraları Jimi Hendrix’ten gördüğümüz başının arkasından gitar çalma hareketini ilk olarak T-bone Walker başlattı ve Jimi bu hareketi ondan ödünç aldı. Jimi Hendrix dışında Stevie Wonder, Chuck Berry gibi isimler de Walker’ı izlediler. Hatta Chuck Berry, verdiği bir röportajda “sahnede yaptığım her bir harekette T-bone’dan bir parça var.” demişti.

Aaron Thibeaux Walker, 28 Mayıs 1910’da Linden, Texas’ta doğdu. Walker’ın aile üyeleri de müzisyendi. Walker 2 yaşındayken ailesi ile Dallas’a taşındı. Lakabı T-bone ise Thibeaux’nun kısaltılmışı olarak annesinin ona kazandırdığı bir lakap oldu. Çocuk yaştayken kilise korolarında yer alarak müziğe adım attı. 12 yaşında annesi ona banjo hediye etti ve aldığı bu hediye gelecekteki müzik yaşamının ilk parçasıydı. 16 yaşında ise ilk gitarını aldı. Kariyeri boyunca ise piyano, banjo, ukulele ve keman çaldı. Söz konusu Texas, Chicago Blues, Jump Blues, West Coost Blues müzik tarzları olduğu zaman ilk akla gelen isim olmayı da T-bone kısa sürede başardı. “Wichit
a Falls Blue’s” ve “Trinity River Blues” T-bone Walker’ın ilk kayıtlarıydı ve bu kayıtlarla kendisi efsane müzikler listesine giriş yaptı.

1934’te Los Angeles’a gitti. 1939’ta Los Angeles’ta Les Hite’s Cotton Club Orkestrası’nda çalmaya başladı. Orkestrada Dilles Gillespie, Lionel Hampton gibi dönemin yeni sanatçıları da vardı. Daha sonraları ise küçük küçük gruplarda çalarak farklı şehirlere turnelere çıktı. 1950’lerde ise Amerika’nın ünlü plak şirketi Atlantic Records’la çalışmaya başladı.

Atlantic Records’la çalıştığı 1946-1950 dönemleri, kariyerinin en parlak dönemleri oldu. 1947’de “Call it Stormy Monday” adıyla kaydedilen şarkısı tüm zamanlar içinde en çok dinlenen şarkısı oldu ve daha sonraki dönemlerde pek çok sanatçı tarafından cover’landı. “Good Feeling” adlı kaydı ise 1971’de en iyi etnik ve geleneksel folk dalında Grammy kazandı.

T-bone Walker’ın sevdiğimiz parçalarından özel bir liste hazırladık. Keyifli dinlemeler!