ON AIR

ON AIR

03-Mar-2017

Üç arkadaş olan Slang, V.Z ve Zen-G’nin bir araya gelerek kurdukları hip hop grubu Tahribad-ı İsyan, Doğulu ve DMC işbirliği ile grupla aynı ismi taşıyan ilk albümleri için geçtiğimiz Çarşamba Zorlu PSM’de basınla buluştu. Türkiye onların hikayelerini ilk kez 2008 yılında Sulukule’nin yıkılma sürecinde, bu sürece karşı duruşlarıyla tanıdı.

Basın için yapılan lansmanda grubun “Suç mu” şarkısının klip gösteriminin ardından canlı olarak “Hamam” ve “Noldu” adlı şarkıları seslendirildi. Kenan Doğulu ile birlikte basının sorularını yanıtlayan Tahribad-ı İsyan, sözlerinde Sulukule Mahallesi’ne, kimliklerine, eşitsizliğe ve yoksulluğa ait bastırılmış “dertlerini” barındırıyor. Kendi hikayelerini, Sulukule’nin hikayesini ve sözlerininin altında yatanları şöyle açıklıyorlar:

Sulukule’de yaşanan olaylar had safhada. Çaresizlik var. Madem bu bir konuşma sanatı ve bizim de boş konuşmamamız gerekiyor. Bizim yaratmak istediğimiz şey tamamen farklılık. Yaşamı güzelleştirmek istiyoruz.  Bizim isyanımız tamamen yapıcı olmak üzerine kötülükleri yıkacak yönde bir isyan.

Grubun arkasında Sulukule halkının ve büyük desteği var. 20’li yaşların başlarındaki bu üç genç seslerini artık daha gür çıkarıyor. Kenan Doğulu’nun prodüktörlüğünü üstlendiği grubun ilk albümü için Kenan Doğulu ise Tahribad-ı İsyan-ı şu sözlerle anlatıyor:

“Çocukları ilk kez Halil Altındere’nin İstanbul Bienali’ndeki video sanatı işinde izledim ve çok etkilendim. Onlara nasıl ulaşacağımı bulmaya çalışırken müzisyen arkadaşım Murat Çekem’den telefon geldi ve beni yetenekli bir grupla tanıştırmak istediği söyledi. İşte o çocuklar ile bugün tanıştınız. Önümüzdeki yıllarda çok güzel işler yapacaklarına da inanıyorum”.

Bugün Apple Music’te ve müzik marketlerde, 10 Mart’ta ise tüm dijital platformlarda yerini alacak olan albümde 8 şarkı yer alıyor. Albümde aralarında Şebnem Ferah ve Fuat Ergin’in de katkısı var. Şebnem Ferah “3 Yağmur Tanesi” adlı şarkıda, Fuat Ergin ise “Ölene Kadar” şarkısından gruba eşlik ediyor.

Albümde kayıtları için Tahribad-ı İsyan grubu bas gitarda Murat Ejder, bas gitar ve gitarda Murat Çekem, perküsyonda İzzet Kızıl ve kemanda Turay Dinleyen ile çalıştı.

Tahribad-ı İsyan, albümlerinden önce, Sanatçı Halil Altındere’nin İstanbul Bienali için çektiği ve MoMa’nın koleksiyonuna da dahil edilen ‘Wonderland’ isimli video ile dikkat çekmişti.