ON AIR

ON AIR

19-Haz-2017

Flow Radyo olarak hip hop dünyasının önemli isimlerinden, müziğe ve sosyo-politik konulara katkısı bulunmuş sanatçılardan bahsetmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda hip hop dünyasının en tartışmalı isimlerinden bir tanesini sayfamıza taşıyoruz: Oldukça trajik ve talihsiz bir şekilde, 25 yaşında silahlı çatışmada hayatını kaybeden rapper, Tupac Shakur.

Tupac’ın müzik kariyeri başarılarla doluyken hayat hikayesi bir o kadar çarpıcı ve karışık. ABD’nin Doğu ve Batı yakası rap dünyasının hem ekonomik hem güç mücadelesi 90’larda Tupac başta olmak üzere pek çok genç rapper’ın hayatını olumsuz bir biçimde etkilediği gibi rap alanının mücadeleci ve şiirsel yapısını  gölgeledi. Rap dünyası siyahi özgürlük mücadelesinin mesajlarını iletmek amacıyla bir araç halini almışsa da 90’larda siyahiler arasındaki iç çatışmaların da bir aracı halini aldı.

Tupac Shakur Hakkında

Tupac, 1971 yılında New York, Harlem’de doğdu ve  ailesiyle Baltimore’a taşındı. Tupac’ın gerçek adı ise Lesane Parish Crooks’tur.

Afro-Amerikalı bir sivil haklar aktivisti olan annesi Afeni Shakur, oğlunun adını doğumundan bir yıl sonra, 18. yüzyıl sonlarında İspanyol kolonicilere karşı ayaklanan ve gerçek adı Jose Gabriel Condorcanqui olan Tupac Amaru (“shining serpent” yani “parlayan yılan” anlamına gelir) ismindeki anti-emperyalist İnka liderinden esinlenerek verdi. Ailenin soyadı olan “Shakur” ise, Arapça’dan Türkçe’ye de geçmiş olan “şükür” kelimesinden gelmektedir. Tupac’ın annesi Afeni Shakur, gençliğinden itibaren Amerika’daki siyahilerin özgürlük mücadelesine önderlik eden Black Panthers (Kara Panterler) örgütünün bir mensubuydu ve oldukça fırtınalı bir hayat geçirmişti. Yani anlaşılabileceği üzere Tupac doğduğundan itibaren bu mücadelenin içindeydi.

Tupac’ın müzik kariyeri Oakland’lı hip hop grubu “Digital Underground” ile tanışması ve onların “Same Song” adlı EP’lerine katkıda bulunmasıyla başladı. Bu çalışması onun rap alanında başarılı olduğunun ve kendi yolunu çizmesi gerektiğinin bir kanıtı oldu ve 1991 yılında “2 Apocalypse Now” albümünü çıkardı. Bu albümdeki “Brenda’s Got a Baby”, ve “Trapped” parçaları büyük ses getirdi ve adının daha duyulur olmasını sağladı.

1993 yılında “Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z” albümüyle ise platin plak kazandı.

1994 yılında “Me Against the World” albümünün kayıtları sırasında saldırıya uğradı, yaralı kurtuldu ama bu yaşayacağı gelecekteki sorunların başlangıcı niteliğindeydi. 1995 yılında adı bir tecavüz olayında geçti ve 9 ay hapis yatmak zorunda kaldı. Onu hapisten kurtaran, daha sonra onunla kontrat imzalayacağı Death Row şirketinin kurucusu ve menajeri Marion Knight’tı. Knight, Tupac’ın kefaletini ödedi ve onu Death Row bünyesine kattı. Tupac burada Snoop Dogg, Dr. Dre gibi isimlerle çalışma imkanı buldu ve bu isimler o tarihlerde Batı yakasının en çok tanınan rapper’ları haline geldiler. Ne var ki, suç dünyasıyla da yakın ilişkileri olduğu menajeri Knight’a bulaşması, ilerleyen yıllarda sanatçının sonunu hazırlayan bir gelişme olacaktı.

Hapisten çıktıktan sonra “Hit Em Up” single’ını çıkardı ve ardından “The Outlawz,” isimli yeni bir grup kurdu. 1996 yılı müzik kariyerinin zirve noktası diyebiliriz. “All Eyes On Me” albümünü çıkardı ve dünya çapında albüm 10 milyona yakın sattı. Bu albümde Snoop Dogg’la seslendirdiği “2 Of Amerikaz Most Wanted” ve Dr. Dre ile seslendirdiği ve ilginç klibiyle çok konuşulan “California Love,” çok beğenildi ve hip hop dünyasının efsaneleri arasına girdi. Bu dönemde aktörlüğü de denedi. Mickey Rourke ile “Bullet” filminde rol aldı ve bu film sayesinde Rourke ile çok sıkı arkadaş oldu.

Bunların yanı sıra, Tupac’ın bu başarılarından bağımsız olarak rap dünyası o dönem büyük sorunlar yaşamaya başladı. Bu olayların içinde Tupac’ın menajeri Knight da yer alıyordu. Knight’ın kararları ve mafya ile olan ilişkisi Tupac’ın kariyerini de, medyadaki ve hip hop dünyasındaki kimliğini de olumsuz etkiliyordu. Özellikle “Hit Em Up” parçası sonrası Doğu ve Batı yakası karşı karşıya geldi. İlk olarak sözlerle başlayan olaylar daha sonra silahların çekildiği ve intikam duygusunun hakim olduğu bir döneme evrildi. Doğu ve Batı yakası rapçiler arasındaki rekabet ve düşmanlığın çığırından çıkması ve sokakta genç rapçilerin bu nedenle birbirlerini öldürmeye başlaması sonucu, Tupac, Amerikan medyasında büyük eleştiri konusu oldu ve “kötü adam” ilan edildi. Ayrıca siyahi “Bloods” çetesiyle olan yakın ilişkileri de Tupac’ın tartışmalı ölümünün bir sebebi olarak görülür.

Tupac 7 Eylül 1996’ta Las Vegas’ta yaşadığı  talihsiz bir olayla yaşam mücadelesi verdi ve ne yazık ki bu mücadeleyi kazanamadı. 7 eylül günü menajeri Knight ile Vegas’ta izlediği boks maçının çıkışında yedi kurşunun hedefi oldu. 5 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra ise kurtarılmadı ve 13 Eylül 1996 yılında hayata gözlerini yumdu. Bu trajik ölümde hedefin menajer Knight mı, yoksa “Bloods” çetesiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle kendisi mi olduğu hala pek net değildir.

Olay karanlık olduğu kadar; hip hop dünyasının mücadelesinde var olmuş ve kimi zaman aşırılığa varan mesajlarıyla kült bir ismin çok genç yaşta kaybedilmesi nedeniyle üzücüdür. Bu olay sonrası hip hop dünyası ve Tupac’ın çok sevdiği annesi büyük bir travma yaşadı.

Bu olaydan birkaç yıl sonra bir MTV Video Müzik Ödülleri gecesinde, ünlü aktör Will Smith, Tupac’ın annesi Afeni Shakur ve Tupac’ın ölümünde sorumlu olduğu düşünülen Biggie Smalls’un annesini bir araya getirerek bu anlamsız savaşın son bulmasını sağlamaya çalıştı. 2003 yılında ise “Resurrection” adlı, Tupac’ın hayatını anlatan belgesel çekildi ve ABD’de 4 milyon dolarlık hasılat elde etti.

Tüm bu yaşananlar hem Tupac’ın zorlu ve bir o kadar da mücadeleci yapısını ortaya koyuyor. Tüm başarılarına, başarısızlıklarına ve sosyal çevresine rağmen Tupac bugün hem siyahi mücadele hem de siyahi müzik kültürünün ve hikaye anlatıcılığının önemli bir kimliğidir. Tupac’ın doğum günü sebebiyle, onun ses getiren parçalarından oluşan özel listemiz de hazır. Keyifli okumalar ve dinlemeler.