ON AIR

ON AIR

30-Nis-2018

Öncelikle Türkiye’de herhangi bir şekilde, kendi imkanları ve bildikleri dahilinde bu kültüre gönül vermiş ve gelişmesine katkıda bulunmuş ve bulunmaya devam eden, eski okul veya yeni okul, herkese selam ve saygılar.

Benim de söyleyeceklerim var!

Herhangi bir kültür hakkında konuşurken en çok şeyi kendin bilmek istersin. Ama bu tartışmalar bilgi alışverişinden çıkıp çekişmeye dönüştüğü zaman ortada kayda değer hiçbir şey kalmıyor.

Hip Hop, ülkemizde maalesef  bir kültür olarak yeteri kadar tanınmadığı gibi farklı çetelerin birbirleriyle savaşırken kullandığı bir silah olarak da dikkat çekiyor. Çatışmalar veya anlaşmazlıklar her zaman olur ama bir kültüre yansıması ve hip hop’ın hak ettiği şekilde temsil edilmemesi, bu kültüre gönül veren herkesin mikrofona hızlı hızlı bir şeyler bağıran, beysbol kepini ters, pantolonunu bol giyen, sinirli ve asi müzik yapan bir kitle imajı oluşturuyor.

Bu konuda kimse bir şey diyemez. Hip Hop’çunun sinirli veya asi olması onun haklı olduğunun kanıtıdır. Özgür bireyler olarak kutuplaşmış sosyo ekonomik ve politik bir ortamda, adaletin hiçbir zaman hükmedemediği bir dünyada, çektikleri zorlukları haykırıyorlar. Bu hakkın önüne de kimse geçemez. Bu zorlukları sanatla birleştirip dile getirdikleri gibi, onları anlayan ve seven kitlelerle de paylaşıyorlar. Kısaca hip hop sahnesinde herkes bir şeyler paylaşıyor. Ama sormam gereken başka bir soru var. Bu paylaşımların herhangi bir amaca iyi veya kötü etkileri oluyor mu? Bu konuda yeteri kadar derinlemesine düşünüyor muyuz?

Tam bu noktada eğer Hip Hop bir kültür ve araç olarak göreceksek, bu tespiti burada BlastMaster KRS ONE ın kendi cümleleriyle belirtmekte fayda var:

“Rap is something you do, Hip Hop is something you live. Not everyone who raps is Hip Hop.Hip is the knowledge, Hop is the movement, Hip Hop is intelligent movement. ”

Türkçesi:
“Rap yaptığın, Hip Hop ise yaşadığın şeydir. Her rap yapan Hip Hop’a dahil değildir. Hip bilgi, Hop hareket demektir. Hip-Hop akıllı hareket demektir.”

KRS ONE ve Hip Hop Değerleri  

KRS ONE’I tanıyan ve az çok görüşlerini bilen biri Hip Hop kültürü hakkında da fikir belirtme hakkı taşıyor demektir. Rap müzik veya MC’ler hakkında herkes konuşabilir ama hip hop felsefesi ve kültürel değerleri hakkında bilgi sahibi olmak için herkesin KRS ONE ile yollarının kesişmiş olması gerekiyor. KRS ONE okuyup, dinleyip anladıktan sonra zaten felsefe ve kültür hakkında bilmeniz gereken yapı taşlarını cebinize doldurursunuz.

Bunu Türk Halk Müziği ile örneklendirebiliriz. Aşık Veysel, Neşet Ertaş veya Arif Sağ bilmeden halk müziği hakkında yorum yapan birini düşünün. Dikkate almazdınız değil mi?  Eğer Tupac ve Biggie öncesine gidemiyorsak, doğru ve gerçekçi bir hip hop kültürü ile tanışmamışız demektir. Eğer KRS ONE, Rakim, Big Daddy Kane, Cool G Rap, Chuck D, Paris, Professor Griff, RunDMC, De la Soul gibi efsanelerin  müziklerinde verdikleri mesajlar Türk Hip Hop severler tarafından bilinmiyorsa,  orada temeli sağlam ve sürdürebilir bir  Hip Hop  kültürünün olduğu söylenemez.

Her kültür gibi, hip hop kültürünün de amacı tarihinin ve amaçlarının doğru anlaşılmasıdır.Bunun için çabalayan insanlara da gerçekten kulak vermek, cesaretlendirmek ve onların yollarını açmak gerekir.