ON AIR

ON AIR

10-Ağu-2020

Bugüne kadar hip-hop tarihi ve elementleri hakkında sayısız şey yazıldı ve hala yazılmaya devam ediyor; MC’ler, B-Boy’lar, DJ’ler, Graffiti sanatçıları vs. Fakat günümüz Türkçe Rap ve Dünya piyasasında ‘işin mutfağının’ en önemli kısmlarından biri atlanıyor. O da şüphesiz Mc’lerin kliplerde giydikleri kıyafetten oluşturulan senaryoya kadar bir bütünün yaratıcısı olan ve yapılan müzikle bunu harmanlayan yönetmenler.

Yönetmenlere çubuğu bükmeye başlıyorken öncelikle bir imaj tanımı yapmayı uygun görüyorum. Sözlük tanımından yola çıkacak olursak; imaj için bir kişi veya kurumun diğer kişi veya kurumların zihinlerinde bırakmış olduğu anlayış ve izlenim diyebiliriz kabaca. Günümüzde ise dış görünüşün veya dışarıya yansıtılan ‘imajın’ bu kadar önemli olduğu bir piyasada yönetmenlere de önemli bir iş düşüyor tabii.

Türkçe Rap piyasası müzikte olduğu kadar kliplerinde de bir gerçeklik ve yapaylık ikilemine sıkışmış durumda. Bir yandan yaşamdan ve dinleyici kitlesinden kopuk bir yaşantının anlatımı diğer yandan ise dinleyici kitlesini de kapsayan ve gerçek yaşamla bütünleşen bir anlatım olarak ikiye ayırmak mümkün. Yapmış olduğumuz röportajdan yola çıkarak sizlere kliplerinde gerçek yaşantıyı, sokakları ve parçalardaki duygu durumlarını dahi başarılı bir şekilde bize izletme fırsatı sunan YEEIID‘den bahsetmek istiyorum. 

Ankara’dan Berlin’e uzanan tanıdık bir hikaye. Hip-Hop’la tanışan herkes gibi küçük yaşlarda başlıyor YEEIID‘in (Yiğit Karaca) bu alana ilgisi. Daha sonra graffiti’ye merak salması albüm cover’ları ile devam ediyor ve şimdi ise onu klipleriyle tanıyoruz.

İlk hip-hop klibi Dr. Zehir ft. Ohash – Sert Çocuk 2018 yılında yayımladı.

Daha sonra birlikte daha nice işlere imza atacakları Şam ile ilk klipleri olan Şam – Zamansız‘ı dinleyiciyle buluşturdu.

Şam‘ı ve Ohash‘ı çalışmaktan en keyif aldığı rapçi ilan eden YEEIID düşük bütçeyle en iyi işleri onlarla yaptığını da ekliyor. Bir işin ‘iyi’ olmasının ölçütünün ve büyük bütçeler algısının doğru orantıda olmadığını da belirtebiliriz böylece. Özellikle sanatçıların bu alana dair bütçe ayıramaması yönetmenleri en zora sokan noktalardan biri. Türkiye gibi hip-hop kültürüyle yeni yeni içli-dışlı olan bir dinleyici kitlesini göz önüne alırsak dinleyici üzerinde bırakılacak izlenim en önemli noktalardan biri. Bu izlenimi de en görünür kılan, ortaya çıkan klipler ve müzisyenlerin duruşu. Bu yüzden bu alana yapılan yatırımların öneminin büyük olması gerektiğini de vurguluyor YEEIID. Yaptığı işleri daha çok documenterial bir biçimde aktardığını söylememiz pek de yanlış sayılmaz. Kendisine göre bu anlattığı gerçekliğin bir yansıması. Kliplerinde Killa Hakan ile yakaladıkları uyum bu durumun bir göstergesi elbet. Kreuzberg sokaklarını Killa Hakan ile en çarpıcı şekilde bizlerle buluşturuyor ve Killa Hakan’ın bir ‘efsane’ olduğunu belirtmeden geçmiyor. YEEIID şu sıralar kariyerine Berlin’de devam ediyor, Stanley Floyd ile kurduğu Loud Neighbors (loud.neighbors) çatısı altında işlerini takip etme fırsatı buluyoruz. İlhamını Dexter Navy, Azar Strato gibi yönetmenlerden alan YEEID’in Avrupa’da yaşayan yönetmen ve MC’lerle çalışması ve bu alandaki birikimlerini Türkiye’deki Mc’lerle buluşturması Türkçe Rap piyasası için de bir kazanım olduğunu söylemek mümkün.

Sizlere en sevdiğimiz 5 YEEIID klibini sıralayacak olursak;

Hazırlayan @suyjilmaz https://www.instagram.com/suyjlmaz/